more_horiz
PR24 Portal
Section05

spektakl

Strathairn o Karskim: zawsze gotowy stawać po stronie innych

- Jest to część historii, sztuka historyczna, w pewnym sensie dokumentalna na temat życia jednej osoby – Jana Karskiego, historia opowiedziana z perspektywy jednego człowieka. Jednocześnie jest to kreacja artystyczna zbudowana wokół jego słów – mówił w Dwójce David Strathairn. Amerykański aktor w monodramie "Zapamiętaj" wciela się w postać polskiego kuriera, który z własnej woli wszedł do warszawskiego getta. O tym, co zobaczył, Karski opowiadał później szczegółowo. Jednak jego słowa nie wpłynęły na postawę najpotężniejszych tego świata i na losy wojny.
Zobacz więcej na temat:  Jan Karski getto warszawskie spektakl aktor Holokaust Jakub Kukla Dwójka TEATR

Obraz współczesnej Europy. Spektakl "Znieważeni" w Teatrze Ateneum

Spektakl "Znieważeni" to monodram w wykonaniu Dariusza Wnuka, w reżyserii Przemysława Bluszcza, przygotowany na podstawie powieści Sándora Máraia. Sztuka jest obecnie prezentowana w Teatrze Ateneum w Warszawie; jej twórcy pytają między innymi o przyczyny współczesnych wojen i odradzania się autorytaryzmu. - To są te problemy, które jak się okazuje, wracają jak natrętne insekty - mówi reżyser spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Sandor Marai Joanna Sławińska spektakl

Spektakl "Ściany" - jak rozmawiać o trudnych sprawach?

"Kiedy masz naście lat i twój świat pęka - masz poważne problemy ze zdrowiem, przenosisz się do innego kraju albo wybucha wojna, albo wszystko naraz - kim jesteś przedtem, kim jesteś potem? Czy definiuje cię to, gdzie jesteś, czy to, skąd jesteś?". Do takich refleksji skłania Ostap Junko w monodramie swojego autorstwa "Ściany". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka spektakl szkoła uchodźcy Ukraina Kasia Dydo Katarzyna Dydo

"Zookoła świata". O przedstawieniu dla najmłodszych w teatrze WAM

Tym razem w "Jedynce Dzieciom" wybraliśmy się do teatru. W sobotę (20 stycznia) w teatrze WAM premierę miało przedstawienie "Zookoła świata". Jest to pierwszy tak widowiskowy, mądry, zabawny i wyjątkowo kolorowy spektakl dla dzieci w wieku 4-10 lat. Na scenie w trakcie przedstawienia zobaczymy 20-osobowy zespół, złożony z dorosłych i dzieci. Towarzyszą im zjawiskowe kostiumy oraz muzyka, która nie pozwoli usiedzieć w fotelu.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska spektakle dla dzieci spektakl dzieci

Wawrzyniec Kostrzewski o premierze "Tanga" w Teatrze Polskim

W roku 2023 przypada 110. rocznica powstania Teatru Polskiego w Warszawie oraz 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. Pierwszą tegoroczną premierą, inaugurującą cykl wydarzeń poświęconych rocznicom, będzie "Tango" według dramatu tego autora. Przedstawienie wyreżyseruje Wawrzyniec Kostrzewski. 
Zobacz więcej na temat:  Wawrzyniec Kostrzewski Martyna Podolska reżyser spektakl Sławomir Mrożek Teatr Polski w Warszawie premiera Emilian Kamiński

"Zaklęte rewiry". Premiera Teatru Telewizji

- Niektórzy w niewybredny sposób mówili (...): "po co mierzyć się z ideałem, jakim jest film", ale weźmy poprawkę, to jest Teatr Telewizji, no i mamy 2023 rok - mówił w Dwójce aktor Sebastian Cybulski, którego w poniedziałek zobaczyliśmy w nowym spektaklu Teatru Telewizji - "Zaklętych rewirach" na podstawie powieści Henryka Worcella w adaptacji i reżyserii Adama Sajnuka.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji Dwójka Paweł Siwek spektakl TEATR

"Więcej teatru!", czyli dla każdego coś ciekawego w Teatrze Śląskim

Statystyki nie są dobre: większość Polaków bywa w teatrze rzadziej niż raz w roku, a 20 procent społeczeństwa nie widziało przedstawienia na żywo, bo potocznie kojarzy je z nudnym szkolnym obowiązkiem. Tymczasem Teatr Śląski w Katowicach rzuca odważne hasło "Więcej teatru!" i zachęca, by właśnie tam spędzać czas.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Katowice spektakl Olga Tokarczuk Katarzyna Cygler Trójka

Staropolskie pastorałki w barokowym Teatrze Stanisławowskim

- Powstał muzyczny patchwork, na który składają się znane kolędy, melodie staropolskich kompozytorów, melodie ludowe, melodie orientalne i wreszcie moje kompozycje - mówił w "Poranku Dwójki" Jacek Urbaniak, autor muzycznego opracowania przedstawienia "Pastorałki staropolskie" Polskiej Opery Królewskiej. Premiera w piątek (30.12) w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  kolędy spektakl Dwójka MUZYKA Roch Siciński Łazienki Królewskie

"Pastorałki staropolskie". Tradycje Bożego Narodzenia w tekstach kolęd i pastorałek

W przedstawieniu w reżyserii Jitki Stokalskiej "Pastorałki staropolskie" usłyszymy kolędy, melodie polskich pieśni z XV-XVII w., muzykę ludową i utwory skomponowane do tego przedstawienia. Styl muzyczny oscyluje wokół renesansu i baroku z odskoczniami w teatralność, orient i ludowość – tak opisuje przedstawienie Jacek Urbaniak, który odpowiada za muzykę i opracowanie muzyczne spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Boże Narodzenie Joanna Sławińska muzyka ludowa Dorota Kołodziejczyk Polska Opera Królewska

"Dziwna wiosna". Opowieść o wojnie zrozumiała dla najmłodszych

– To, co jest takie urzekające w bajkach Olega Mychajłowa to fakt, że choć mówią o wojnie, to nie robią tego wprost. One opowiadają o wiośnie, która była nie taka, jak powinna być. Pojawia się tam wielu bohaterów, którzy mimo wszystko potrafią się zaopiekować sobą i przyjaźnią się – mówi reżyserka spektaklu Magda Małecka-Wippich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk zagadka spektakl spektakle dla dzieci wojna na Ukrainie