more_horiz
PR24 Portal
Section05

śpiew

Erwin Schrott: z muzyką jestem związany przez całe życie

- Nie pamiętam chwili, gdy pomyślałem, że to ma być mój zawód. Muzyka zawsze była obecna, a w moim podejściu nie nastąpiła żadna zmiana, nadal jestem człowiekiem, który kocha to, co robi. Teraz dostaję za to pieniądze, ale w głębi serca nadal jestem amatorem. Muzyka to błogosławieństwo, jestem za nie wdzięczny - mówił w Dwójce Erwin Schrott, urugwajski bas-baryton.
Zobacz więcej na temat:  opera śpiew Jakub Kukla Dwójka MUZYKA

Gabriela Legun - najbardziej obiecujący polski głos w Łazienkach Królewskich

- Możemy być bardzo dumni z tej muzyki i przy możliwych okazjach prezentować ją na recitalach czy na koncertach wplatając ją w operowy repertuar. Mam zamiar szerzyć ją na świecie i w Polsce - mówiła o kompozycjach Józefa Elsnera i jego następców śpiewaczka Gabriela Legun, laureatka ostatniego Konkursu Moniuszkowskiego, która wystąpi na 4. Festiwalu Romantycznych Kompozycji "Elsner i jego następcy".
Zobacz więcej na temat:  Józef Elsner Dwójka pieśń śpiew Rok Romantyzmu Polskiego Stanisław Moniuszko

Przed III Konkursem Wokalnym im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów

- Zadanie jest niełatwe, przesłuchujemy przez kilka dni, czasem jeszcze po kilku tygodniach wracamy do nagrań, żeby nikogo nie skrzywdzić, żeby wszyscy najlepsi, najbardziej utalentowani śpiewacy mogli stanąć na deskach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, dyrektor artystyczna III Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów, który rozpoczyna się w przyszłym tygodniu w Lublinie. 
Zobacz więcej na temat:  śpiew konkurs Lublin Jakub Jamrozek muzyka klasyczna pieśń opera

Dorothee Mields: widzę wyraźny związek między belcanto i mazurkami Chopina

- Chopin często pisał melodie w typie kantyleny. Kiedy więc słucham jego muzyki, ta kantylena natychmiast przykuwa moją uwagę. W końcu jestem sopranem. To jeden z powodów, dla których w programie tego recitalu znalazły się także utwory w stylu belcanto - mówiła w "Poranku Dwójki" niemiecka śpiewaczka Dorothee Mields, która w poniedziałek (22.08) wystąpiła wraz z pianistą Tobiasem Kochem na festiwalu "Chopin i jego Europa". Dziś o 19.30 ich recitalu będzie można posłuchać w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Karol Furtak Chopin i Jego Europa 2022 Chopin i jego Europa śpiew Dwójka MUZYKA

Szymon Mechliński: uderzymy z Michałem w trochę inny klimat

- Z Michałem współpracujemy już od jakiegoś czasu. Pulę repertuarową polskich utworów mamy już naprawdę bardzo dużą. Starałem się też wykorzystać trochę tę szansę i zaproponować mu coś troszeczkę może mniej oczywistego - mówił w "Wybieram Dwójkę" śpiewak Szymon Mechliński. Razem z pianistą Michałem Bielem będzie on gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (27.08).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką śpiew fortepian Monika Zając koncert KULTURA Dwójka

Śpiewać każdy może. Dlaczego warto ćwiczyć swój głos?

Prawie każdy z nas ma swojego ulubionego śpiewającego artystę. W najnowszym wydaniu audycji "Leniwe przedpołudnie" zachęcaliśmy jednak do tego, by tym razem posłuchać własnego głosu. – Każdy, komu w duszy gra, powinien zacząć śpiewać, bo nigdy nie wiadomo, czy komuś się to nie spodoba – mówiła w Trójce nauczycielka śpiewu Agnieszka Kowalska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Anna Popek śpiew nauka śpiewu rozwój głos MUZYKA muzyka hp warsztaty

Bernard Ładysz. Wspomnienie w setną rocznicę urodzin

Wspaniały głos, talent aktorski i charyzma – tak można określić postać Bernarda Ładysza, którego setna rocznica urodzin przypada 24 lipca. Z archiwum PR wybraliśmy wspomnienia tego znakomitego śpiewaka z roku 1965, w których opowiada o trudnych warszawskich początkach i o tym, jak przypadek sprawił, że z magazyniera stał się zauważonym głosem. Dziennikarz Tomasz Zapert opowiada o wojennym rozdziale z życia Ładysza: o walce w szeregach wileńskiej AK i o wywózce przez NKWD.
Zobacz więcej na temat:  Bernard Ładysz MUZYKA Zbigniew Krajewski fortepian II wojna światowa NKWD Armia Krajowa Warszawa opera śpiew aria filharmonia narodowa organy pieśń

22. Festiwal Ogrody Muzyczne. Organizatorzy zapraszają pod nowy adres

- Tegoroczny festiwal miał odbyć się w tym miejscu, co zwykle, czyli na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Z powodu pewnego losowego przypadku musieliśmy jednak przenieść go w równie gościnne progi naszego nowego partnera, jakim jest Sinfonia Varsovia - mówił w "Poranku Dwójki" Łukasz Strusiński, dyrektor artystyczny 22. Festiwalu Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka.
Zobacz więcej na temat:  śpiew Sinfonia Varsovia Paweł Siwek Dwójka

Rafał Siwek: festiwal w Weronie to miejsce magiczne

- Z festiwalem w Weronie na stałe jestem związany od 2014 roku, po raz pierwszy śpiewałem tutaj w 2005 roku. Tu przyjeżdżają melomani z całego świata, to jest letnia świątynia opery. Spektakle bardzo podobają się publiczności, przyszłoroczna setna edycja festiwalu będzie jeszcze ciekawsza. Wrócą inscenizacje, które były perłą tej sceny w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat - mówił w Dwójce znakomity śpiewak operowy Rafał Siwek.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Siwek śpiew opera Paweł Siwek Dwójka