more_horiz
PR24 Portal
Section05
środowisko

Grozi nam susza? Marek Sawicki: najwyższy czas, aby na serio zabrać się za małą retencję

- Praktycznie każdy polski strumyk może być miejscem, na którym takie właśnie hektarowe, półtorahektarowe zbiorniki będą budowane. To są obwałowania ziemne, to nie są duże koszty - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Sawicki. Jak podkreślił, grozi nam poważna susza i jest konieczna jak najszybsza realizacja projektów dot. małej retencji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marek Sawicki Adrian Klarenbach POLSKA polityka susza środowisko rolnictwo

"System Obronny Dalekiej Północy". Nie ma zgody na ekspansję Rosji w regionie Arktyki

Kraje Zachodu nie pozwolą na rozszerzanie się rosyjskiej ekspansji na Oceanie Arktycznym. Dowód w tej kwestii stanowi najnowsza strategia Wielkiej Brytanii względem wspomnianego regionu. Ponadto, jak zauważył Maksymilian Dura z portalu defence24.pl, sankcje na technologie wydobywcze nałożone na Rosję za nielegalną i niesprowokowaną inwazję na Ukrainę mogą pomóc w niewypowiedzianej wojnie na północy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Arktyka strategia bezpieczeństwa strategia oceany NATO bezpieczeństwo środowisko klimat zmiany klimatyczne globalne ocieplenie

Jak kręcić filmy o zmianach klimatu? Powstał specjalny poradnik

"Good Energy" (ang. "Dobra energia") – pod takim tytułem ukazał się cyfrowy, ogólnodostępny poradnik, którego celem jest pomóc scenarzystom z Hollywood bardziej skupić się na zmianach klimatu. Znajdziemy w nim dane dotyczące ochrony środowiska, a także sugestie dotyczące kształtowania postaci i fabuły oraz sposobów przedstawiania na dużym i małym ekranie zagadnień związanych z klimatem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Jan Pachlowski zmiany klimatyczne klimat środowisko Hollywood FILM

Wykluczenie instytucji finansowych z systemu ETS. Znamy decyzję komisji Parlamentu Europejskiego

Komisja Parlamentu Europejskiego za wykluczeniem instytucji finansowych z systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Europosłowie z komisji przemysłu, badań i energii przyjęli poprawkę w tej sprawie zgłoszoną przez byłego premiera Jerzego Buzka do opinii dotyczącej reformy handlu emisjami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT emisja co2 emisja gazów handel Unia Europejska Parlament Europejski Komisja Europejska Jerzy Buzek środowisko ETS Europa

Komisja Europejska otwiera nowe laboratoria do testowania emisji z samochodów

Komisja Europejska otworzyła we włoskiej miejscowości Ispra dwa nowe laboratoria w ramach Wspólnego Centrum Badawczego Komisji (JRC), które zwiększą możliwości testowania na rynku UE emisji z samochodów. Pomoże to ustalić, czy te są zgodne z odpowiednimi unijnymi przepisami i da większe możliwości nadzorowania rynku pojazdów.
Zobacz więcej na temat:  samochód kierowcy ŚWIAT Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców motoryzacja spaliny ekologia środowisko natura Unia Europejska samochody zanieczyszczenie

Wojna zmieni dyskusję o energetyce w UE? Lachowicz: nie ma grania na emocjach

- Za sprawą wojny na Ukrainie, jest szansa, żeby Unia Europejska zmodyfikowała, odeszła od swojej nieefektywnej i szkodliwej polityki klimatycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista Marek Lachowicz. - Rozmawiamy inaczej o energetyce: rozmawiamy o bezpieczeństwie dostaw, o tym, co jest [i nie jest] realne, konkurencyjności, rozmawiamy o gospodarce. Nie ma grania na emocjach, że już, teraz, zaraz, musimy zrobić klimat, bo za 30 lat będzie pustynia na środku Mazowsza - tłumaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna na Ukrainie Rosja energetyka Krzysztof Grzybowski Fit for 55 ekologia klimat środowisko Unia Europejska

Grupa Azoty ZAK zbuduje pierwsze w tej części Europy laboratorium paliw alternatywnych

- Grupa Azoty ZAK uzyskała pozwolenie na budowę pierwszego w tej części Europy laboratorium paliw alternatywnych. Budowa ma rozpocząć się w maju, a zakończyć w 2023 r. – poinformowała Grupa Azoty. Laboratorium stanie się ważnym ogniwem w rozwoju gospodarki wodorowej - podkreślono.
Zobacz więcej na temat:  energetyka wodór Orlen POLSKA GOSPODARKA środowisko Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy Polskie Radio Radio kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowców 24 radio kierowcow motoryzacja samochody samochód elektromobilność

Państwowa Agencja Atomistyki: na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi

Obecnie na terytorium Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - przekazała Państwowa Agencja Atomistyki (PAA). Jak zaznaczyła w twitterowym wpisie Agencja, "nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo środowisko zdrowie społeczeństwo elektrownia atomowa energetyka Czarnobyl infografika bezpieczeństwo energetyczne wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe

Ekologiczna kolej w Polsce – co zrobiono i co jeszcze można zrobić?

Kolej emituje przynajmniej cztery razy mniej CO2 niż samochód osobowy – wynika z analiz PKP Energetyka. Mimo to polscy przewoźnicy nie ustają w staraniach, by uczynić jazdę pociągiem jeszcze bardziej przyjazną środowisku oraz pogodzić ekologiczne rozwiązania z potrzebami pasażerów, którzy liczą przede wszystkim na niskie koszty i wygodę. Jak w Polsce wykorzystuje się ekologiczny potencjał kolei?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Paweł Turski Trójka ekologia klimat środowisko emisja co2 kolej energetyka PKP transport
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem