more_horiz
PR24 Portal
Section05

Stanisław Gądecki

II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Abp Gądecki: okazja do refleksji nad jesienią życia

W tym dniu, ale także każdego dnia w ciągu roku, pamiętajmy o osobach starszych, zwłaszcza samotnych, które czekają na nasze odwiedziny, rozmowy i zainteresowanie - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w przesłaniu z okazji II Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wiara religia chrześcijaństwo katolicyzm Stanisław Gądecki papież Franciszek Episkopat Polski

Boże Ciało. Abp Gądecki: Bóg obdarzył nas wolnością, abyśmy przychodzili z pomocą uciśnionym

- Pan Bóg obdarzył nas wolnością, abyśmy mogli przychodzić z pomocą uciśnionym [...]. Dlatego jestem wdzięczny każdej, każdemu rodakowi za przyjęcie w Polsce ukraińskich kobiet i dzieci oraz starców - mówił abp Stanisław Gądecki w uroczystość Bożego Ciała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół Kościół katolicki wiara Boże Ciało Stanisław Gądecki

"Krzyż odkrywa egoizm, interesowność i chciwość". Abp Gądecki w 25. rocznicę VI pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

W homilii wygłoszonej pod Wielką Krokwią w Zakopanem Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki powiedział, że "dla każdego, kto chce kształtować swoje życie po swojemu i bez Boga, krzyż jest znakiem sprzeciwu i wyrzutem sumienia, ponieważ krzyż odkrywa jego egoizm, interesowność i chciwość".
Zobacz więcej na temat:  pielgrzymka Jan Paweł II wiara Jezus Chrystus Kościół katolicki Stanisław Gądecki POLSKA społeczeństwo

Polscy biskupi z wizytą Kijowie i Buczy. "Prosimy o zmartwychwstanie dla Ukrainy"

Polscy biskupi, w tym prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, udali się na Ukrainę. Odwiedzili m.in. Kijów, gdzie odprawili mszę świętą. - Prosimy, by Pan dał Ukrainie zmartwychwstanie i życie - mówił prymas w homilii. 
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Ukraina wojna 2022 Stanisław Gądecki Wojciech Polak Kijów ŚWIAT Europa

Abp Gądecki: ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za narodem ukraińskim

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skierował do wiernych specjalny list z okazji 20. rocznicy ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem Polski. Nawiązał w nim do sytuacji na Ukrainie. "Ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za cierpiącym narodem" - napisał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki Ukraina aktualności katolickie Kościół katolicki społeczeństwo

Przewodniczący KEP: przeżywamy nową fazę dechrystianizacji

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ocenił, że "przeżywamy nową fazę dechrystianizacji". W swoich rozważaniach przewodniczący KEP odniósł się także do wojny na Ukrainie. We wtorek, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze zebrała się Rada Stała KEP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia aktualności katolickie Stanisław Gądecki Kościół katolicki Jasna Góra Episkopat Polski wojna 2022 Ukraina

"Zło nigdy nie ma ostatniego słowa". Abp Gądecki wzywa do modlitwy za Ukrainę

- Zło, w jakiejkolwiek postaci, nie ma ostatniego słowa. Ostateczne zwycięstwo należy do Chrystusa, do prawdy i do miłości - mówił podczas liturgii Wielkiego Piątku przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Duchowny wezwał wiernych do modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół katolicki Ukraina wojna 2022 Triduum Paschalne Stanisław Gądecki

Wielki Piątek. Abp Gądecki: jako chrześcijanie oparcie znajdujemy w Chrystusie

Wielki Piątek to dla chrześcijan dzień zadumy nad Męką Chrystusa. Obraz Golgoty szczególnie wyraźny i przytłaczający jest dziś, w obliczu wojny na Ukrainie. - Pośród wojny trudno znaleźć punkt oparcia. Jako chrześcijanie znajdujemy go w Chrystusie, który w Wielki Piątek poniósł śmierć, został złożony do grobu i zmartwychwstał - mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Gądecki Jedynka Ukraina Wielkanoc Kościół katolicki papież wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie. Abp Stanisław Gądecki wręczył papieżowi dokument dot. skutków Ost-Politik Watykanu

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, poinformował, że wręczył papieżowi Franciszkowi opracowanie na temat nieszczęsnych skutków Ost-Politik Watykanu w stosunku do Kościołów w Europie Środkowo-Wschodniej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Kościół wiara papież Franciszek Stanisław Gądecki wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni

Patriarcha Konstantynopola do Polaków: cały świat ma wobec was ogromny dług wdzięczności

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I spotkał się z uchodźcami w Warszawie. Pogratulował Polakom i innym nacjom hojności oraz gościnności. - Dosłownie oddaliście swoje domy i swoje serca bliźnim. Cały świat ma wobec was ogromny dług wdzięczności - podkreślał prawosławny patriarcha. Obecny przy tym był również abp Stanisław Gądecki. Wcześniej hierarchowie odbyli prywatną rozmowę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół Stanisław Gądecki Episkopat Polski Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie uchodźcy

Prywatna audiencja abp. Gądeckiego u papieża Franciszka. Duchowni porozmawiali o Ukrainie

Aktualne kwestie związane z funkcjonowaniem Kościoła w Polsce w czasie wojny na Ukrainie były głównym tematem spotkania arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w Watykanie. Rozmowa Ojca Świętego z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski trwała 45 minut.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan aktualności katolickie wiara Kościół Stanisław Gądecki wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni chrześcijaństwo papież Franciszek papież

Polacy wspierają Ukraińców. KEP: wyrażamy wdzięczność za postawę otwartości wobec potrzebujących

Podczas konferencji prasowej po Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przewodniczący gremium abp Stanisław Gądecki dziękował za chrześcijańską postawę Polaków wobec uchodźców. W wydanym oświadczeniu wyrażono głębokie poruszenie tragedią wojny. - Zdecydowanie potępiamy ataki skierowane przeciwko ludności cywilnej - podkreślił arcybiskup.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół wiara chrześcijaństwo Stanisław Gądecki Ukraina wojna 2022

Abp Gądecki: jesteśmy poruszeni bohaterstwem ukraińskiego społeczeństwa

- Drodzy Siostry i Bracia z Ukrainy, za wasze umiłowanie Boga i heroiczną miłość do Ojczyzny należy się wam wszystkim szacunek i uznanie. W imieniu pasterzy i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce po raz kolejny zapewniam was o naszej życzliwości, przyjaźni, wsparciu duchowym i materialnym - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w orędziu telewizyjnym na Środę Popielcową.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 Ukraina wojna na Ukrainie Kościół katolicki aktualności katolickie Stanisław Gądecki POLSKA społeczeństwo

"Kolejna odsłona działania antychrześcijańskiego". Abp Gądecki potępił działania Rosji na Ukrainie

Arcybiskup Stanisław Gądecki w imieniu Konferencji Episkopatu Polski stanowczo potępił działania Rosji i Władimira Putina na Ukrainie. Jak podkreślił, jest to "niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół Stanisław Gądecki Ukraina pomoc wiara aktualności katolickie chrześcijaństwo