X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
stopy procentowe

Eksperci: wobec niskich stóp procentowych pojawiają się obawy o przegrzanie gospodarki jesienią

Zgadzam się z prezesem NBP, że w przyszłym roku inflacja najpewniej zacznie spadać. Pytanie jest tylko, czy ten spadek będzie wystarczający do tego, żeby gospodarka się nie przegrzewała - mówił w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Agnieszka Durlik, ekonomistka z Krajowej Izby Gospodarczej wyraziła obawy, że utrzymywanie nadal stóp procentowych na tak niskim poziomie odbije się negatywnie nie tylko na kieszeniach Polaków, ale też na kosztach działalności firm.
Zobacz więcej na temat:  stopy procentowe inflacja GOSPODARKA pieniądze pkb NBP

W przyszłym roku czeka nas podwyżka stóp procentowych. To efekt "normalizacji polityki pieniężnej"

Wszystko wskazuje na to, że okres rekordowo niskich stóp procentowych zaczyna zbliżać się do końca. Jak wynika z uzasadnienia projektu budżetu na przyszły rok, najważniejsza z nich - stopa referencyjna NBP,  wzrośnie do 1 proc., w 2022 r. a cykl podwyżek będzie trwał jeszcze w 2023 r. Jak napisano, to oznacza "normalizację polityki pieniężnej", która, przypomnijmy, została zaburzona skutkami koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  stopy procentowe finanse GOSPODARKA kredyt

Eksperci: konsumpcja rośnie bo mamy na nią środki, ale z kredytami trzeba już być ostrożnym

Ze stałego trendu wzrostowego konsumpcji powinniśmy się cieszyć bo dowodzi to też zasobności kieszeni Polaków. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że trend ten jest czynnikiem napędzającym inflację. Gdy dochodzą do tego bardzo niskie stopy procentowe, to zachęty to zakupów, także na kredyt, rosną a z tym trzeba uważać - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute i dr Cezary Mech, ekonomista, były wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  konsument stopy procentowe wynagrodzenia Koronawirus w Polsce finanse

Historycznie niskie stopy procentowe wymagają od klientów rozwagi. MF: potrzebna jest rzetelna informacja

Stopy procentowe od lat obniżają się kreując oczekiwania kredytobiorców. Stąd - w opinii Ministerstwa Finansów - potrzeba debaty publicznej i rzetelnej informacji skierowanej do klientów sektora bankowego. O wpływie poziomu stóp procentowych na sytuację klientów oraz całego sektora finansowego dyskutowali przedstawiciele MF, UKNF, UOKiK, BFG, GUS.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe Ministerstwo Finansów UOKiK KNF Główny Urząd Statystyczny kredyt konsumencki finanse osobiste

Eksperci: inflację podbijają czynniki zewnętrzne, ale też rosnące opłaty i przeregulowanie gospodarki

Wpływ inflacji na gospodarkę jest bardzo duży zatem trzeba analizować przede wszystkim jej przyczyny. W Polsce, a mamy niemal najwyższą inflację w Europie, wpływają na nią zarówno czynniki zewnętrzne związane np. z cenami energii, ale też dodatkowe opłaty i wyższe podatki czy przeregulowanie gospodarki - mówili goście "Rządów Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i Piotr Palutkiewicz  z Warsaw Enterprise Instytute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny mieszkań pandemia stopy procentowe ekologia Unia Europejska