more_horiz
PR24 Portal
Section05

stopy procentowe

Eksperci: RPP nadal obserwuje co dzieje się w gospodarce i jak zachowują się konsumenci

Utrzymanie stóp procentowych na nie zmienionym poziomie nie było zaskoczeniem. Wydaje się, że na konferencji prasowej prezesa NBP nie należy jednak oczekiwać zapowiedzi obniżki stóp w konkretnym terminie. Nie ma do tego przestrzeni, bo choć wyniki gospodarki są na fali wznoszącej to jednak obserwujemy spadki tak PKB jak i nastrojów konsumentów. Dobrze, że widzimy szanse na spadek inflacji bazowej, ale nie będzie to proces szybki. A i ta konsumencka po obniżce do ok. 8 proc. będzie dalej spadała powoli - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału ekonomii UW oraz Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pkb płaca minimalna msp stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej

Kiedy możemy spodziewać się obniżki stóp procentowych? Ekonomiści PKO BP analizują sytuację

Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe na posiedzeniu w listopadzie tego roku - wskazali w komentarzu analitycy PKO Banku Polskiego, odnosząc się do decyzji RPP. Ocenili, że w IV kwartale 2023 inflacja CPI najpewniej osiągnie poziom jednocyfrowy, a inflacja producencka (PPI) może w tym roku przyjąć wartości ujemne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej PKO BP NBP

Inflacja w Polsce. Minister Buda przewiduje jednocyfrowy poziom

- To, co jest dla nas największym problem, to oczywiście inflacja - ocenił w Sopocie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Według niego, gdyby sprawdziły się prognozy ekonomistów można liczyć na osiągniecie jednocyfrowej inflacji w ujęciu średniorocznym w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Waldemar Buda Ministerstwo Rozwoju inflacja ceny żywności ceny paliw stopy procentowe NBP POLSKA społeczeństwo

Obniżka stóp procentowych jeszcze w tym roku? Premier Morawiecki podaje warunki

- Jeżeli nie zajdą jakieś absolutnie nadzwyczajne okoliczności, jak kolejny wielki kryzys energetyczny, to inflacja będzie spadała do końca roku i jest nadzieja na obniżkę stóp procentowych jeszcze w czwartym kwartale tego roku - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 i Programu I Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny żywności NBP stopy procentowe Mateusz Morawiecki POLSKA społeczeństwo kredyt hipoteczny

"Recesja i wzrost bezrobocia". Była członek RPP o skutkach wejścia Polski do strefy euro

Była członek Rady Polityki Pieniężnej Elżbieta Chojna-Duch mówi, że wejście do strefy euro i większa od dotychczasowych skala podwyżek stóp procentowych doprowadziłoby w Polsce do kryzysu gospodarczego. Elżbieta Chojna-Duch jest jednym z panelistów drugiego dnia konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, która odbywa się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  konwencja PiS POLSKA stopy procentowe NBP inflacja GOSPODARKA

Eksperci: inflacja może falować, więc nie ma przestrzeni do obniżania stóp procentowych

W kolejnych miesiącach utrzyma się spadkowa tendencja, jeśli chodzi o inflację, co jednak nie oznacza spadku cen. Do celu inflacyjnego będzie dochodzić powoli przez kolejne dwa a może nawet cztery lata. Powoduje to także bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Mogą też wystąpić czynniki, wywołujące falowanie inflacji, pozwalające na zwiększanie konsumpcji. Na razie więc nie ma przestrzeni do obniżania stóp procentowych - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes PTE i wykładowca SGH oraz dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe NBP Rada Polityki Pieniężnej