X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
stopy procentowe

"Dajmy prztyczka w nos bankom". Dr Bartoszewicz o walce z inflacją

- Zróbmy emisję obligacji o charakterze celowym, na budowę energetyki jądrowej. Niech oprocentowanie będzie atrakcyjne, współmierne do wartości inflacji. Polacy zainwestują i dokonają transformacji energetycznej, bez obciążeń polegających na zakupie technologii powiązanych z finansowaniem. Z drugiej strony uchronimy część społeczeństwa przed inflacją - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. 
Zobacz więcej na temat:  inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej energetyka GOSPODARKA

Wynagrodzenia w górę, bezrobocie i inflacja w dół. Zobacz najnowsze prognozy gospodarcze dla Polski

Rządowe tarcze antyinflacyjne pozwolą utrzymać inflację w styczniu 2022 r. poniżej 9 proc. r/r i obniżyć ją do marca w okolice 6 proc. r/r. Średniorocznie może ona osiągnąć ponad 7 proc. - ocenia główny ekonomista PZU Paweł Durjasz. W całym roku PKB uzyska poziom 4,4 proc. - dodał. Ponadto pracownicy mogą liczyć na wzrost wynagrodzeń do 9,5 procent, i spadek bezrobocia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej wynagrodzenia gus

Eksperci: jesteśmy na wzrostowej ścieżce inflacji więc dalszy wzrost stóp procentowych jest niezbędny

Chłodzenie nastrojów obywateli, którzy oczekują dalszego wzrostu inflacji powinna odbywać się poprzez dalszy wzrost stóp procentowych. Oczekiwania inflacyjne istotnie się różnią w różnych grupach społecznych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej​. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna inflacja stopy procentowe NBP Rada Polityki Pieniężnej

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Jan Mosiński: nie zostawimy Polaków samych sobie

- Działania ujęte w poprzedniej tarczy antyinflacyjnej spowodowały zdaniem analityków obniżenie inflacji od 1 do 1,5 punktu proc. Podobnie może być w kolejnych działaniach wspomagających Polaków. Sumując, obniżenie inflacji o 3 punkty procentowe jest jakimś osiągnięciem - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (PiS). W audycji wziął również udział Zdzisław Wolski (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA ekonomia inflacja stopy procentowe pieniądze Eliza Olczyk

Eksperci: inflacja stała się problemem dla całej gospodarki

Na inflację wpływają po połowie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Zaczęło się od rosnących kosztów prądu i paliw, a dziś dochodzi jeszcze presja płacowa oraz nowe marże producentów. Spodziewamy się, że w styczniu, w lutym zobaczymy wyższy wzrost inflacji niż szacowane przez GUS za grudzień 2021 roku 8,6 procent - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja tarcza antykryzysowa stopy procentowe ceny paliw wynagrodzenia

Eksperci: podwyżka stóp procentowych powinna nastąpić latem?

Rada Polityki Pieniężnej powinna wiele miesięcy wcześniej pokazać rynkowi i społeczeństwu, że czuwa nad inflacją i powoli, stopniowo podnosić stopy procentowe. Dziś rosną one szybko, ale jest przestrzeń do dalszych podwyżek - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej i były wiceminister finansów. Natomiast w opinii dr Waldemara Kozioła z Wydziału Zarządzania UW RPP obecny cykl podwyżek rozpoczęła zbyt szybko, a inflację należy przeczekać, tak jak to czynią kluczowe na świecie banki centralne: amerykański FED i unijny EBC.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe kredyt hipoteczny NBP

Barbara Dolniak: gdyby wcześniej podniesiono stopy procentowe, inflacja byłaby niższa

- NBP ma za zadanie tworzenie pewnego planu, dbającego o to, żeby trzymać w ryzach nasze finanse. Gdyby wcześniej zostały podniesione stopy procentowe, jak w państwach sąsiednich, dziś nie mielibyśmy takiego poziomu inflacji - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Barbara Dolniak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe inflacja NBP Adam Glapiński Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Barbara Dolniak

Prezes NBP tłumaczy moment wprowadzenia podwyżek stóp. "Nie chcieliśmy zamrozić gospodarki"

Możemy przyjąć, że największy spadek inflacji nastąpi w roku 2023 i wtedy zbliży się ona do obecnego celu inflacyjnego NBP - powiedział profesor Adam Glapiński na konferencji podsumowującej styczniową decyzję Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych o 50 pkt. bazowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe waluty Rada Polityki Pieniężnej recesja inflacja NBP COVID-19 bezrobocie tarcza antykryzysowa tarcza antyinflacyjna