more_horiz
PR24 Portal
Section05

stosunki polsko-rosyjskie

Ponad rok współpracy z FSB bez wiedzy rządu. Gen. Kowalski o ustaleniach komisji ds. wpływu Rosji

Od kwietnia 2010 r. do grudnia 2011 r. współpraca SKW z FSB była prowadzona bez zgody premiera i szefa MON, śmiało możemy powiedzieć, że premier nie miał pojęcia o tym, w jakim zakresie przygotowywane jest porozumienie z Rosjanami - powiedział były szef SWW, członek komisji ds. wpływów rosyjskich gen. bryg. Andrzej Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Służba Kontrwywiadu Wojskowego Rosja stosunki polsko-rosyjskie relacje polsko-rosyjskie

Rosja zamyka polski konsulat w Smoleńsku. Przydacz: rezerwujemy możliwość zastosowania podobnych kroków

W piątek Rosja poinformowała o zamknięciu polskiej placówki dyplomatycznej w Smoleńsku. Konsulat był odpowiedzialny nie tylko za kwestie wizowe, ale przede wszystkim za miejsca pamięci. - Polska rezerwuje sobie możliwość zastosowania podobnych kroków - powiedział w RMF FM szef BPM Marcin Przydacz, pytany o działania Rosji. Podkreślił, że zasada wzajemności jest absolutnie złotą zasadą w stosunkach międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka stosunki polsko-rosyjskie dyplomacja Marcin Przydacz

"Kolejny nieprzyjazny akt". MSZ o zamknięciu przez Rosję agencji konsularnej w Smoleńsku

"Decyzja władz Federacji Rosyjskiej to gest wysoce symboliczny, ale także kolejny nieprzyjazny i niezrozumiały akt, mający na celu uniemożliwienie funkcjonowania polskich misji dyplomatycznych oraz polskich placówek konsularnych. Rzeczypospolita Polska rezerwuje sobie prawo do podjęcia stosownych działań w odpowiedzi" - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w reakcji na zamknięcie przez Rosję polskiej agencji konsularnej w Smoleńsku.
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-rosyjskie POLSKA Rosja dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Smoleńsk

Rzecznik rządu odpowiada na słowa Trzaskowskiego. "Idą w kontrze do działań PO. Myśli, że ludzie mają krótką pamięć"

- Słowa Rafała Trzaskowskiego na temat Rosji idą w kontrze do rzeczywistych działań Platformy Obywatelskiej z lat, kiedy sami mieli możliwość rządzenia - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak ocenił, prezydent Warszawy myśli, że ludzie mają krótką pamięć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rafał Trzaskowski Piotr Müller Reset stosunki polsko-rosyjskie Platforma Obywatelska

Echa "Resetu". Müller: wzmacnianie obecności USA w Polsce jest elementem budowania bezpieczeństwa

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że obecność amerykańskich wojsk w Polsce wzmacnia bezpieczeństwo naszego kraju. Odniósł się tym samym do ostatniego odcinka serialu TVP "Reset", w którym stwierdzono, iż istotny wpływ na decyzję o losie amerykańskiej tarczy antyrakietowej miała rozmowa Donalda Tuska z Władimirem Putinem w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Müller Maksymilian Maszenda Trójka Reset Rosja stosunki polsko-rosyjskie

333 lata rosyjskiego imperializmu. Międzynarodowa konferencja w Warszawie

Konferencja "Metody i środki oddziaływania imperiów: ideologia i praktyka polityczna państwa rosyjskiego/sowieckiego/rosyjskiego w latach 1689-2022" odbywa się w dniach 22-23 czerwca 2023 roku na warszawskim Zamku Królewskim. Otworzył ją wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia ZSRR Rosja wojna na Ukrainie Powstanie Styczniowe represje polityka relacje polsko-rosyjskie stosunki polsko-rosyjskie Piotr Wawrzyk

"Nikt nigdy wcześniej nie interesował się dokumentami". Rachoń o kulisach "Resetu"

– W serialu "Reset" zaprezentowano dokumenty, które znalazły się w archiwach, ale którymi nikt nigdy wcześniej się specjalnie nie interesował. (...) Mam nadzieję, że w przestrzeni publicznej odbędzie się debata nt. tych dokumentów i że ci, którzy tworzyli politykę tzw. nowej filozofii stosunków z Rosją, wyjaśnią swoje działania – skomentował w Programie 3 Polskiego Radia Michał Rachoń.
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA polityka stosunki polsko-rosyjskie Michał Rachoń Sławomir Cenckiewicz Rosja Reset

Premier Morawiecki: Tusk nie rozumiał, że Rosja dąży do uzależnienia Polski. To był strategiczny błąd

- 15 lat temu Donald Tusk powiedział, że Polska jest gotowa do odmrażania i poprawiania relacji rosyjsko-polskich. Ten zasadniczy zwrot został zauważony nie tylko przez Rosję, ale również przez naszych sojuszników - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, podstawowym błędem geopolitycznym rządu Donalda Tuska było niezrozumienie, że Rosja zawsze dąży do uzależnienia Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki stosunki polsko-rosyjskie Donald Tusk Rosja

Koziński o incydencie z ambasadorem Rosji: wszelkie znaki wskazują na to, że to była prowokacja

- Ambasador Rosji był na to przygotowany. Przecież wyraźnie widać, że on się na tych zdjęciach uśmiechał, dumnie prężąc całe swoje ciało pochlapane farbą, a przecież w takiej sytuacji człowiek odruchowo chowałby się, spodziewając się kolejnych ciosów - powiedział w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński (publicysta). Gośćmi audycji byli również Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") oraz Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"). 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Janecki Polskie Radio 24 POLSKA polityka dyplomacja stosunki polsko-rosyjskie Rosja

Ambasada RP w Moskwie oblana czerwoną substancją. Wiceszef MSZ: pożywka dla propagandy, która chce odwrócić uwagę od wojny

Jak powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, oblanie polskiej ambasady w Moskwie czerwoną substancją może być odwetem za oblanie cieczą rosyjskiego ambasadora w Warszawie. Wiceminister spraw zagranicznych zaznaczył na antenie TVP Info, że taka odpowiedź nie jest zaskoczeniem, i wskazał, że to "pożywka dla propagandy, która próbuje odwrócić uwagę od wojny na Ukrainie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja stosunki polsko-rosyjskie Moskwa Szymon Szynkowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ

Rzecznik MSZ: ambasada RP w Moskwie została oblana czerwoną substancją

- Pan ambasador Krzysztof Krajewski potwierdza, że oblane czerwoną substancją zostało godło państwowe i elementy wejścia do ambasady. Nasza ambasada czeka na przybycie policji i to na razie tyle, ile wiemy - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Do incydentu doszło kilka godzin po wizycie polskiego ambasadora w rosyjskim resorcie spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa stosunki polsko-rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Zaplanowana i przemyślana prowokacja". Michał Piękoś o oblaniu farbą ambasadora Rosji

- Była to zaplanowana i przemyślana prowokacja. To zły precedens dyplomatyczny. Dyplomaci muszą być chronieni - podkreślił w Polskim Radiu 24 Michał Piękoś z portalu wPunkt.online. Gośćmi audycji byli także: Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej" i Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 dyplomacja stosunki polsko-rosyjskie wojna na Ukrainie