more_horiz
PR24 Portal
Section05

strefa euro

Afera z udziałem Ursuli von der Leyen. Wyciekło nagranie. "Musicie wymyślić, jak obejść zasady"

W Bułgarii szeroko omawiany jest skandal, w który uwikłana jest przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ujrzał on światło dzienne po tym, jak Radostin Wasilew, deputowany partii "Kontynuujemy Zmiany", ujawnił nagranie z rozmów między przedstawicielami swojego ugrupowania i członkami partii GERB Bojko Borisowa - pojawił się w nim budzący kontrowersje wątek z szefową KE.
Zobacz więcej na temat:  Bułgaria Ursula von der Leyen Komisja Europejska Unia Europejska Strefa Schengen strefa euro Europa ŚWIAT

Europejski Bank Centralny ponownie podniósł stopy procentowe. Kolejne decyzje zależne od napływających danych

Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 25 pkt. baz. do odpowiednio: 3,75 proc., 4,00 proc. i 3,25 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że jego podejście do polityki monetarnej będzie zależne od napływających danych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ebc bank centralny stopy procentowe kredyt walutowy euro strefa euro strefa walutowa

"Pomysł kompletnie oderwany od rzeczywistości". Soboń o propozycji wejścia Polski do strefy euro

- Posiadanie własnego banku centralnego i możliwość reagowania choćby przez wysokość stóp procentowych jest czymś, co powinno skłaniać do refleksji, jak kluczowe z punktu widzenia Polski jest dzisiaj to, aby prowadzić własną politykę monetarną - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA POLSKA gospodarka polska społeczeństwo Artur Soboń Dorota Kania strefa euro

Długi publiczne wielu państw UE przekraczają ich PKB. Komisja Europejska zaleca "konsolidację fiskalną"

Największy dług publiczny w UE mają: Grecja - 182 proc. w stosunku do PKB, Włochy - 150 proc., Portugalia - 123 proc., Hiszpania - 116,1 proc. - poinformowały hiszpańskie media, przypominając, że Komisja Europejska zaleca "konsolidację fiskalną", co oznacza podwyższenie podatków lub zredukowanie wydatków budżetowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA strefa euro pkb dług publiczny Komisja Europejska Europa

Koniec tanich wakacji w Chorwacji? "Musi opaść kurz po wprowadzeniu euro"

Kilka dni po przyjęciu euro przez Chorwację nastroje panujące w kraju pozostawiają wiele do życzenia.  Nagłe podwyżki cen poprzez zaokrąglanie w górę kwot przeliczonych na euro powodują, że wysoka inflacja jeszcze bardziej dokucza mieszkańcom. Rządowe zapewnienia, że nie będzie podwyżek cen po wprowadzeniu euro nic nie dały. A rządowych gróźb przedsiębiorcy nie słuchają.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes Chorwacja strefa euro Europa

Trend inflacyjny zaczyna wygasać. Ekonomiści o najnowszych prognozach wzrostu cen

Inflacja nieoczekiwania spadła w listopadzie i prawdopodobnie ponownie obniży się także w grudniu. Chociaż szczyt przypadnie na luty, to już dzisiaj widzimy pierwsze sygnały hamowania. Odsetek produktów, których ceny rosną w tempie przekraczającym 10 proc. rocznie pozostaje stabilny od 3 miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe bank centralny pieniądze infografika inflacja strefa euro inwestycje POLSKA

Obligacje mogą być dobrą inwestycją w 2023 roku. Prognozy analityków są zaskakujące

Stopy zwrotu z rynku obligacji za rok 2022 były dalekie od zadowalających. Zgodnie z prognozami analityków, w 2023 r. obligacjom pomoże wyższa wyjściowa rentowność i kolejne spadki stóp rynkowych. Obligacje w nadchodzącym roku mają być klasą aktywów zapewniającą stabilne stopy zwrotu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe bank centralny pieniądze inflacja USA strefa euro inwestycje