more_horiz
PR24 Portal
Section05

susza

Termin na złożenie wniosku o pomoc suszową przedłużony. ARiMR przypomina o dostarczeniu dokumentów

Do 30 listopada został wydłużony termin naboru wniosków o wsparcie dla rodzin rolniczych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - poinformował resort rolnictwa. Przepisy zmieniające warunki udzielania tej pomocy weszły już w życie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo susza dofinansowanie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy. Wicepremier Kowalczyk: termin zostanie przedłużony

- Termin składania wniosków o pomoc socjalną dla rodzin rolniczych, które poniosły straty w wyniku suszy, ma być przesunięty do 30 listopada - poinformował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wicepremier dodał, że złożył wniosek do RM o zmianę rozporządzenia w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy susza Henryk Kowalczyk Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi POLSKA żywność zboże społeczeństwo

Susze kosztują Polskę miliardy złotych rocznie. PIE: postępujące zmiany klimatu zwiększają straty

Nawet 6,5 mld zł może wynosić wartość plonów, które tracimy przeciętnie co roku w wyniku susz. Największe straty odnotowano w woj. wielkopolskim - wynika z raportu PIE "Gospodarcze koszty suszy dla polskiego rolnictwa". Według PIE w najtrudniejszych pod względem warunków pogodowych okresach traciliśmy nawet ponad 50 proc. plonów. Przy lepszym nawodnieniu pól, plony zbóż mogłyby być większe o 20 proc., a roślin bulwiastych nawet o 30 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo susza strata plony zmiany klimatyczne

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Wiceminister infrastruktury: zasady parkowania się nie zmieniają

- Jeżeli chodzi o parkowanie, od 21 września nic się nie zmieni. Przepisy, które wchodzą w życie dotyczą dróg nowoprojektowanych i są związane z zarządcą infrastruktury drogowej, który będzie musiał tę infrastrukturę tak zbudować lub przebudować, aby jednoznacznie przesądzić, czy chodnik służy tylko i wyłącznie pieszym czy jest również miejscem, na którym można pozostawić samochód - wyjaśniał w Polskim Radiu 24 Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 susza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg parkowanie samochód transport

25 mld euro dla polskich rolników na kolejne 5 lat. KE zatwierdziła krajowy plan strategiczny dla rolnictwa

- Oto uruchamiamy 25 mld euro dla polskich rolników na kolejne 5 lat - powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, poświęconej zatwierdzeniu przez KE krajowego planu strategicznego dla rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel susza rolnictwo POLSKA polityka Komisja Europejska Henryk Kowalczyk

"To największa susza od kilkuset lat". Hydrolog o zmianach klimatu

Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk hydrolog prof. Paweł Rowiński powiedział, że dane naukowe wskazują, iż w tym roku możemy mieć do czynienia z najgłębszą od 500 lat suszą w Europie. Również inne kontynenty są zagrożone wysychaniem rzek, jezior oraz obniżaniem się poziomu wód gruntowych. Podkreślił również, że konieczna jest zmiana świadomości społecznej i oszczędzanie dostępnej wody.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo susza pogoda klimat