more_horiz
PR24 Portal
Section05

Syberia

Adam Asnyk. Poeta, spiskowiec, obieżyświat

Od dziecka był radykalnym niepodległościowcem. Swoje marzenie o walce spełnił, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Załamany klęską zrywu, sięgnął po pióro. Życie nie oszczędziło mu osobistych tragedii. Leczył smutek, podróżując do najodleglejszych zakątków świata, ale nie skończyło się to dla niego dobrze.
Zobacz więcej na temat:  Adam Asnyk Powstanie Styczniowe poezja podróże literatura książki romantyzm filozofia Syberia wiersze choroba pisarz niepodległość HISTORIA

"Mała towarzyszka i dorośli". Czasy stalinizmu w Estonii oczami dziecka

"Mała towarzyszka i dorośli" estońskiej pisarki i poetki Leelo Tungal (ur. 1947) to straszno-śmieszna opowieść o czasach stalinowskich represji w Estonii, widzianych oczami czteroletniej dziewczynki. Mimo terroru wokół i deportacji bliskich, dziecko jest pełne optymizmu, nadziei i humoru. Z pomocą najbliższych próbuje dostosować się do trudnej rzeczywistości i nie mówić niczego, co mogłoby zaszkodzić jej rodzinie.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Magda Mikołajczuk książki Estonia Syberia

Sztafeta pokoleń w walce o Niepodległą

Święto Konstytucji 3 Maja skłania do refleksji na temat zmagań wielu pokoleń, które walczyły o niepodległość Polski. Wiedza o tych zmaganiach jest fundamentem naszej tożsamości, a tożsamość jest niezbędna dla podtrzymania polskiej suwerenności także i dziś. Dlatego tak ważna jest pamięć. Jak ją zachować? Jak ją pielęgnować?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka 3 Maja historia Polski konstytucja 3 maja Syberia niepodległość patriotyzm PRL Solidarność

Rosja chce wywozić Ukraińców na Syberię. Sarzyńska: skojarzenia z czasami zaborów

- Widać, że operacja przeciwko Ukrainie została przemyślana i przygotowana w taki sposób, żeby "rozwiązać problem etniczny", to znaczy żeby Ukrainę faktycznie uczynić częścią Rosji. A ponieważ, jak widać, w Rosji była świadomość, że nie wszyscy będą witać oddziały rosyjskie z kwiatami, to ten "niepokorny element" należałoby usunąć - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Sarzyńska z TVP. Gościem audycji był także Hubert Biskupski z "Super Expressu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron ŚWIAT Ukraina Rosja Syberia wojna 2022 serwis wschodni