more_horiz
PR24 Portal
Section05

Syria

"Chopin. Nie boję się ciemności". Film i muzyka naznaczone traumą wojenną

- Używamy muzyki Chopina do tego, żeby sprawdzić, jaką moc ma ta muzyka w miejscach naznaczonych traumą wojenną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o filmie dokumentalnym "Chopin. Nie boję się ciemności" jego reżyserka Joanna Kaczmarek. Co łączy trzech pianistów z Polski, Korei Południowej i Syrii, którzy są bohaterami tej produkcji?
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Muzyczna Jedynka Leszek Możdżer Korea Południowa Syria Jae-Yeon Won Fares Marek Basmadji Joanna Kaczmarek

Rosja sięga po rezerwowy sprzęt? Bloomberg pisze o transporcie broni z Syrii

Rosyjski statek handlowy Sparta II odbył w lipcu rejs z Syrii do Rosji, a na jego pokładzie prawie na pewno znajdowało się uzbrojenie - informuje Bloomberg, powołując się na doniesienia agencji wywiadowczych i zdjęcia satelitarne. Agencja dodaje, że statek został wpisany na listę sankcyjną USA, mimo to bez problemów przeszedł przez tureckie cieśniny. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Syria wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa Bliski Wschód

Sankcje wobec Rosji uderzają też w reżim Syrii. UE wpisała nowe podmioty na czarną listę

Unia Europejska uderzyła też w syryjski reżim przy okazji sankcji wobec Rosji. Wczoraj weszły w życie restrykcje gospodarcze oraz te indywidualne, polegające na zakazie wjazdu do Unii i zamrożeniu majątków. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że syryjski reżim pomaga Rosji wojskowo w wojnie na Ukrainie - informuje z Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Syria reżim Ukraina Unia Europejska sankcje Rosja

PR24 Spotkanie przywódców Rosji, Turcji i Iranu. Ekspert: celem było spuszczenie narastającego ciśnienia

- Zasadniczym celem spotkań przywódców Rosji, Turcji i Iranu jest stworzenie forum, na którym te trzy państwa mogłyby - w momencie, gdy dochodzi do jakichś konfliktów - spotkać się i z takiego przysłowiowego szybkowaru spuścić trochę ciśnienia, które pomiędzy nimi czasami narasta - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Adam Michalski (OSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód Rosja Turcja Iran Syria

Media: Rosja rozmieściła Bał i Bastion na pozycjach w Kaliningradzie. Ten ostatni system był użyty na Ukrainie, w Syrii

Rosja rozlokowała systemy przeciwokrętowe Bał i Bastion na pozycjach ogniowych na wybrzeżu obwodu kaliningradzkiego na cyplu Mys Taran - informuje portal navalnews.com, powołując się na interpretację zdjęć satelitarnych. Navalnews.com zaznacza, że podczas inwazji na Ukrainę systemy Bastion są przez Rosję wykorzystywane także w innej funkcji - do rażenia celów lądowych. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna 2022 Kijów serwis wschodni NATO ŚWIAT POLSKA Stany Zjednoczone Kaliningrad wojsko Syria obwód kaliningradzki