more_horiz
PR24 Portal
Section05

szczepionka

Będzie piąta dawka szczepionki na COVID-19? Minister zdrowia wyjaśnia

Minister zdrowia poinformował, że "w perspektywie najbliższych dwóch tygodni będzie decyzja, co z piątą dawką szczepionki przeciw COVID-19". Podczas wizyty w Poznaniu podkreślił, że rosnąca ostatnio liczba zachorowań nie zagraża wydolności systemu opieki zdrowotnej. Adam Niedzielski powiedział, że cały czas głównym zagrożeniem epidemicznym w kraju są grypa i RSV.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie medycyna szczepienia szczepionka COVID-19 koronawirus

Ursula von der Leyen ma być przesłuchiwana w PE. Chodzi o kontrakt na szczepionki

Jak informuje Tysol.pl, powołując się na źródła portalu The European Conservative, Ursula von der Leyen będzie przesłuchiwana przez urzędników Parlamentu Europejskiego w związku z unijnym kontraktem na szczepionki przeciw COVID-19 produkowane przez firmę Pfizer. Przesłuchanie odbędzie się jednak za zamkniętymi drzwiami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen szczepionka Pfizer

"Nigdy nie jest za późno na szczepienie". Ekspert o profikatyce w czasie epidemii grypy

- Osoba chora powinna pozostać w domu lub unikać z osobami wrażliwymi. Jeżeli taka osoba musi kontaktować się z innymi, powinna założyć maseczkę - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Szarowska, specjalistka chorób zakaźnych ze Szpitala MSWiA w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia szczepienia COVID-19 szczepionka społeczeństwo POLSKA grypa Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Grypa w Polsce. Prof. Gielerak: skutek zwiększonej wrażliwości populacyjnej

- Zawsze stałem na stanowisku, że dobrym zwyczajem jest stosowanie maseczek w przestrzeni publicznej przez osoby z infekcjami (...). Nie stosowałbym tu nakazu prawnego, ale jednak starałbym się kształtować świadomość społeczną w taki sposób, aby budować odpowiedzialność wobec innych obywateli - mówił w Polskim Radiu 24 gen. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia szczepienia COVID-19 szczepionka społeczeństwo POLSKA grypa Dorota Kania

Grypa atakuje. Dr Sutkowski: nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i postępowania przeciwinfekcyjnego

- Maseczki w przestrzeni publicznej są rekomendowane, także mycie rąk, wietrzenie pomieszczeń, leczenie chorób przewlekłych, szczepienia też mają tu znaczenie (…), nie roznośmy wirusa. Te metody są bardzo skuteczne - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia szczepienia COVID-19 szczepionka Michał Sutowski społeczeństwo POLSKA grypa

Szczepionki na COVID-19. Prof. Kuchar: bez nich ludzie żyliby krócej i gorzej

Szczepionka powoduje, że układ odpornościowy, czyli naturalna obrona organizmu, wytwarza przeciwciała oraz wyspecjalizowane białe krwinki, które działają przeciwko wirusowi, zapewniając w ten sposób ochronę przed COVID-19. - Szczepionki są bezpieczne, tzn. wiążą się z tak małym ryzykiem, że je akceptujemy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, wakcynolog. 
Zobacz więcej na temat:  szczepionka COVID-19 Koronawirus w Polsce społeczeństwo zdrowie Daniel Wydrych

"Teraz jest najlepszy moment". Wiceminister zdrowia apeluje ws. szczepień na COVID-19

 - Dobre informacje pandemiczne wpływają niestety na to, że maleje również zainteresowanie drugą dawką przypominającą. Zaszczepionych jest w tej chwili ponad 2,5 mln osób. Teraz jest najlepszy moment, aby tę szczepionkę przyjąć. Warto też zaszczepić się przeciwko grypie - apelował na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus społeczeństwo Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19 szczepionka szczepienia

Eksperci apelują, by się szczepić, i ostrzegają przed kumulacją COVID-19 i grypy

Jeśli chcemy ochronić siebie, swoich bliskich i osoby z grup ryzyka, musimy przyśpieszyć akcję szczepień - podkreślili eksperci do spraw zdrowia w trakcie środowego webinarium "Uczynienie szczepień przeciwko grypie priorytetem w całej Europie" zorganizowanego podczas Europejskiego Dnia Grypy. Zaapelowali, aby jak najszybciej poddać się szczepieniu i przygotować organizmy przed okresem zimowym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepienia COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce szczepionka społeczeństwo