more_horiz
PR24 Portal
Section05

szczyt NATO

Zakończyło się spotkanie Komitetu Wojskowego NATO. Wiemy o czym rozmawiano

W Tallinie obradował Komitet Wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas, którego sojusznicy w NATO zapewnili o dalszym wojskowym wsparciu Ukrainy, która walczy z rosyjskim agresorem. Poruszono również kwestię wdrożenia postanowień madryckiego szczytu, który odbył się w czerwcu. W spotkaniu po raz pierwszy brali udział szefowie sztabów generalnych Szwecji i Finlandii jako krajów zaproszonych do Sojuszu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO tallin szczyt NATO wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina

"Najistotniejszy jest punkt związany z koncepcją strategiczną". Gen. Rajmund Andrzejczak o szczycie NATO

- Myślę, że ze wszystkich decyzji, ze wszystkich komentarzy, które zostały zakomunikowane w 30 stolicach i na całym świecie, najistotniejszy jest punkt związany z koncepcją strategiczną - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rosja Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 szczyt NATO Madryt wojna 2022

"To dowód docenienia Polski i podkreślenie jej roli w NATO". Dominika Ćosić o nominacji gen. Adamczaka

- To stanowisko polega na tym, że generał odpowiedzialny jest za kontakt między Sztabami Wojskowymi państw członkowskich NATO a Kwaterą Główną. Jest to bardzo istotne stanowisko i dowód docenienia nie tylko osobiście gen. Adamczaka, lecz także Polski, i podkreślenie jej roli w NATO jako jednego z tych najbardziej solidnych, stałych i ważnych sojuszników - mówiła w Polskim Radiu 24 Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  NATO Ukraina ŚWIAT Europa GOSPODARKA szczyt NATO Polskie Radio 24

Szczyt NATO w Madrycie. Dr Sokała: decyzje kierunkowe, które tam podjęto, są dobre

- Moim zdaniem dzisiaj powinniśmy się cieszyć przede wszystkim z tego, że Zachód i jego podstawowa struktura bezpieczeństwa, jaką jest Sojusz Północnoatlantycki, okazał się po pierwsze żywotny w sensie strategicznym, a po drugie przyjął pewne kierunkowe decyzje, które teraz trzeba będzie wypełnić treścią - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Witold Sokała (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO szczyt NATO Szwecja Finlandia Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 Europa

Katarzyna Ueberhan: inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła wszystko, także podejście Klubu Lewicy

- Rzeczywistość na arenie światowej, europejskiej zmienia się w sposób, jaki trudno byłoby nam przewidzieć jeszcze pół roku temu. Wszystkie kraje włączyły się w wojnę i pomoc Ukrainie - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Ueberhan, wiceszefowa Klubu Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Gójska POLSKA szczyt NATO polityka wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina lewica

Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Romuald Szeremietiew: wygląda to obiecująco

- Wyraźnie widać, że cel Sojuszu Północnoatlantyckiego w postaci umacniania tzw. flanki wschodniej, jest utrzymany - podkreślił Romuald Szeremietiew. Były szef MON skomentował w Polskim Radiu 24 szczyt NATO 2022, który odbył się w Madrycie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Romuald Szeremietiew ŚWIAT Europa Hiszpania Madryt szczyt NATO 2022 szczyt NATO bezpieczeństwo polityka NATO

"Oficjalnie runęła koncepcja podziału na stare i nowe państwa Paktu". Sabak o konkluzjach szczytu NATO

- Mamy teoretyczne postępy, teraz trzeba to przekuć w realne działania i państwa NATO muszą być w to zaangażowane - tak o konkluzjach szczytu NATO w Madrycie mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak z defence24.pl. Gościem audycji był też Bartosz Głowacki z magazynu "Raport".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT szczyt NATO rząd Mateusza Morawieckiego Andrzej Duda wojna 2022 wojna na Ukrainie

POLSKIE RADIO 24 "Przebywanie na niej stało się dla Rosjan ruletką". Boćkowski o znaczeniu Wyspy Węży

- Chwilowo Wyspa Węży pozostanie obszarem, nad którym nie za bardzo będzie można uzyskać kontrolę z jednej czy drugiej strony - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku. Gośćmi audycji byli też: prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, i prof. Mieczysław Ryba z KUL. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 szczyt NATO Rosja

Szczyt NATO w Madrycie. "Kraje bałtyckie z satysfakcją przyjęły podjęte decyzje"

- Decyzje, które zapadły na szczycie NATO w Madrycie, kraje bałtyckie czyli Litwa, Łotwa i Estonia przyjęły z dużą satysfakcją - mówił w Polskim Radiu 24 dr Damian Szacawa z Zespołu Bałtyckiego Instytutu Europy Środkowej. Dodał, że zgadza się to z ich postrzeganiem Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa szczyt NATO NATO szczyt NATO 2022 Polskie Radio 24 Piotr Wąż Litwa Łotwa Estonia Rosja

Zakończenie wojny na Ukrainie. Prof. Osiewicz: pomogłaby międzynarodowa konferencja pokojowa

W Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Osiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odniósł się do możliwości zakończenia wojny na Ukrainie. W jego opinii sytuacji nie rozwiążą rozmowy dwustronne. Konieczne jest zaangażowanie państw zachodnich. - Myślę, że prędzej czy później dojdzie do międzynarodowej konferencji pokojowej, która pomogłaby dojść do porozumienia - mówił ekspert.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO szczyt NATO Polskie Radio 24 szczyt NATO 2022 Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

Szczyt NATO w Madrycie. Sojusz decyduje się na przełomowe zmiany w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji

NATO decyduje się na przełomowe zmiany w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji. W Madrycie zapadły decyzje zmieniające Sojusz i wzmacniające bezpieczeństwo Polski. Obecność wojsk NATO na wschodniej flance zostanie zwiększona, będzie nowy model sił Sojuszu, do Paktu wkrótce dołączą Szwecja i Finlandia, a Rosja od wczoraj jest wskazana jako najpoważniejsze i bezpośrednie zagrożenie. Prezydent USA Joe Biden poinformował o utworzeniu w Polsce stałego dowództwa piątego korpusu amerykańskiej armii. 
Zobacz więcej na temat:  NATO szczyt NATO Stany Zjednoczone Andrzej Duda wojna na Ukrainie Rosja NASA Polonia Miron Białoszewski Kresy

Szwecja i Finlandia w NATO. Rakowski: Erdogan zadowolił się nagrodą pocieszenia

- Turcja mogła zrobić woltę, ale zabrakło jej argumentów, żeby tego dokonać. Zadowoliła się nagrodą pocieszenia w postaci kilkudziesięciu działaczy kurdyjskich - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej. Ankara podczas szczytu NATO dała zielone światło dla Szwecji i Finlandii w Sojuszu w zamian za, między innymi, ekstradycję podejrzanych o terroryzm bojowników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja NATO Finlandia Szwecja szczyt NATO szczyt NATO 2022 ŚWIAT