more_horiz
PR24 Portal
Section05

szczyt NATO

NASZ WYWIAD "Polska słusznie wzmacnia obronę". Ekspert: Putin, jak Hitler, kwestionuje granice, wiążę to z przybyciem wagnerowców

- Putin stwierdził w swoim wystąpieniu, że zachodnie tereny dzisiejszej Polski to "prezent od Stalina". Jest to retoryka, której trzymał się Hitler – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko, ekspert Centrum Badań Wojskowych i Prawnych w Kijowie.  Podkreślił, że Putin najpierw kwestionował granice Ukrainy, a teraz czyni to także wobec Polski. Agresywne słowa Putina analityk wiąże z przybyciem Grupy Wagnera na Białoruś: jego zdaniem jest niemal pewne, że będzie wykorzystywana do prowokacji.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Rosja Ukraina szczyt NATO NATO Władimir Putin NASZ WYWIAD Grupa Wagnera

NASZ WYWIAD Wnioski po szczycie NATO. Ekspert z Kijowa: kluczowa będzie współpraca i zwiększenie produkcji uzbrojenia

- Mieliśmy nadzieję, że na szczycie NATO Ukraina otrzyma formalne zaproszenie do sojuszu - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl ekspert Ołeksandr Musijenko z Centrum Badań Wojskowych i Prawnych w Kijowie. Jak zaznaczył, ważna będzie dalsza praca na rzecz wstąpienia do NATO, ale także pogłębianie współpracy z poszczególnymi państwami sojuszu, w tym w zakresie wytwarzania uzbrojenia i amunicji, a także na rzecz rozumienia sytuacji w regionie wśród ekspertów i polityków z zachodu Europy i USA.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Rosja Ukraina szczyt NATO w Wilnie szczyt NATO NATO

Jens Stoltenberg po szczycie NATO: Ukraina jest bliżej Sojuszu niż kiedykolwiek

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że na spotkaniu Rady NATO-Ukraina sojusznicy spotkają się z Ukrainą na równych prawach, aby podjąć kryzysowe konsultacje i decyzje. - Rezultaty szczytu NATO są dobre, ale gdybyśmy otrzymali zaproszenie do członkostwa, byłyby optymalne - wskazał z kolei prezydent Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  NATO szczyt NATO Wilno Szwecja Polonia język polski Rzeź Wołyńska Andrzej Duda

NASZ WYWIAD Najważniejsze decyzje, jakie zapadły na szczycie NATO. Ekspert OSW: sojusz wraca do planowania z czasu zimnej wojny

- Pomimo przyjęcia planów obronnych, nie ma zmiany koncepcji NATO w kwestii stacjonowania sił na wschodniej flance. Sojusz Północnoatlantycki pozostaje przy koncepcji rotacyjnego stacjonowania batalionowych grup bojowych - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Jakub Graca, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując rezultaty szczytu NATO.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Rosja Ukraina szczyt NATO w Wilnie szczyt NATO NATO

NASZ WYWIAD Ekspert: szczyt NATO nie był porażką Ukrainy, ale Kijów powinien wyciągnąć wnioski z tej lekcji

- Ukraina otrzymała na tym szczycie bardzo wiele. Jednak oczywiście chcielibyśmy otrzymać jeszcze więcej - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl dr Jewhen Mahda, ukraiński ekspert, dyrektor Instytutu Polityki Światowej. Jak podkreślił, Ukraina powinna wyciągnąć wnioski z doświadczeń szczytu w Wilnie i uwzględnić je w dalszych działaniach. - To blok polityczno-wojskowy, w którym więcej waży jednak komponent polityczny - ocenił ekspert.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Rosja Ukraina szczyt NATO w Wilnie szczyt NATO NATO

Ukraińska deputowana: ta wojna to nie sprint, tylko maraton, by wygrać, musimy być zjednoczeni

– NATO i jego strategia powstały po to, aby przygotować się na sowiecką agresję i móc jej sprostać. Zatem teraz Ukraina wypełnia oficjalny cel powołania Sojuszu. Rosja, następczyni Związku Sowieckiego, zachowuje się dokładnie tak, jak zakładało NATO – mówiła w "Trójkowym komentarzu dnia" Kira Rudik, deputowana Rady Najwyższej Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Trójka Rafał Tomański szczyt NATO w Wilnie szczyt NATO NATO

PR24 Ustalenia szczytu NATO. Senator PiS: oczekiwania Polski zostały spełnione, to zwiększa bezpieczeństwo

- Gdyby doszło do jakiegokolwiek ataku tutaj, na flance wschodniej, ze strony - powiedzmy sobie wprost - Federacji Rosyjskiej, to w ciągu 30 dni poszczególne państwa NATO mają sformułować takie siły szybkiego reagowania wielkości 300 tys. żołnierzy. To zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 senator PiS Krzysztof Mróz, komentując ustalenia szczytu NATO w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka ŚWIAT Wilno NATO szczyt NATO szczyt NATO w Wilnie Ukraina Rosja Europa bezpieczeństwo

Regionalne plany obronne NATO. Szef MON: dotyczą każdego skrawka ziemi przynależącej do państw Sojuszu

Po raz pierwszy od czasu zakończenia zimnej wojny mamy plany, które dotyczą obrony każdego skrawka ziemi przynależącej do państw NATO - powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do rezultatów szczytu NATO w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Rada Bezpieczeństwa Narodowego NATO szczyt NATO szczyt NATO w Wilnie bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo