more_horiz
PR24 Portal
Section05

szkoła

Szef MEiN: fundacje, które nie uzyskały naszego finansowania, uzyskają je w marcu lub w kwietniu

Minister edukacji Przemysław Czarnek, odnosząc się do konkursu MEiN dla organizacji pozarządowych powiedział, że "będziemy kontynuować ten program". - Fundacje i stowarzyszenia, które nie uzyskały naszego finansowania, uzyskają je teraz, w marcu czy w kwietniu - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA edukacja szkoła Przemysław Czarnek Polskie Radio 24 Ministerstwo Edukacji i Nauki

wywiad Wielki program cyfryzacji, komputery dla uczniów. Cieszyński: szkoła równych szans

Szkoła powinna być szkołą równych szans. Nie powinno być tak, że ten, kto ma bardziej zamożnych rodziców, ma lepszy sprzęt komputerowy, a pozostali albo w ogóle nie mają komputera, albo mają gorszy model - powiedział w wywiadzie dla PAP pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo szkoła edukacja Janusz Cieszyński

Liceum Warszawskie. Profesor Chopin i popisy uczniów

"Nie tylko w samej szkole, lecz i na ulicy strzec się będzie nieprzytomnego biegania, fikania i hałasowania", głosił jeden z punktów "Ustaw dla uczniów Królewskiego Liceum Warszawskiego". Placówka ta, mieszcząca się początkowo w Pałacu Saskim, cieszyła się bardzo wysokim uznaniem, a wśród jej wychowanków znaleźli się wybitni Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Warszawa szkoła liceum nauczyciel Fryderyk Chopin wspomnienie rozbiory Polski Prusy

Czy da się polubić łacinę? O nauczaniu łaciny w szkołach

Już od kilku lat w dokumentach programowych publikowanych co roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki powtarza się hasło edukacja klasyczna. Nie chodzi o nieunowocześnianie sposobu nauczania, pozostanie w ławkach i siatce godzinowej, ale oznacza to zaznajamianie uczniów z kulturą antyczną – łaciną, a kiedyś również starożytną greką. Od przyszłego roku język łaciński ma szansę stać się jednym z tzw. drugich języków obcych, których uczniowie uczą się w ostatnich klasach szkoły podstawowej i w liceum obok wiodącego języka obcego, którym jest zwykle język angielski. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców szkoła języki obce edukacja

Polacy potrzebują wyjazdów na ferie!

Po ponad 2 latach w zamknięciu potrzebujemy powietrza! Pandemia COVID-19 wpłynęła na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Część z nas wciąż nie może „dojść do siebie”. Propozycją na reset głowy jest wyjazd na zimowy urlop – to rozwiązanie wybiera coraz więcej Polaków!
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody Ferie zimowe zima podróże góry Polskie Radio dzieci szkoła drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze społeczeństwo POLSKA

Akademia Bezpiecznej Jazdy w Legionowie!

Prawidłowe udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej czy przejście sugerowane - to jedne z wielu zagadnień, o których rozmawialiśmy z uczniami szkół podstawowych w ramach Akademii Bezpiecznej Jazdy! Tym razem zawitaliśmy do szkoły EduSpektrum w Legionowie. 
Zobacz więcej na temat:  samochód bezpieczeństwo dzieci Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochody bezpieczeństwo na drodze edukacja szkoła policja społeczeństwo Sieradz

Janusz Cieszyński o laptopach dla czwartoklasistów: to realna pomoc naukowa

- W IV klasie wchodzą przedmioty, przy których wykorzystanie komputera jest realną pomocą naukową, a nie potencjalnym rozpraszaczem - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  cyberbezpieczeństwo POLSKA polityka szkoła dzieci komputer edukacja cyfryzacja nowe technologie społeczeństwo Janusz Cieszyński Krzysztof Świątek

Co zrobić kiedy szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata?

Szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata - jeśli postawimy taką diagnozę, nie poprzestajmy na tym. Jest wiele sposobów na to, żeby utrzymać  młodego człowieka w ciekawości poznawczej. Elżbieta Manthey podkreśla, że dzieci, szczególnie te młodsze, bardzo uważnie obserwują dorosłych i idą za nimi, dokądkolwiek ci by nie zmierzali. Ważne jest, byśmy naszą ciekawość komunikowali dzieciom, zarówno będąc rodzicem, jak i nauczycielem. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci szkoła emocje rozwój dziecka motywacja