more_horiz
PR24 Portal
Section05

szpital

Owsiak twierdzi, że politycy "stworzyli sobie prywatny szpital". CSK MSWiA stanowczo dementuje

Ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA nie wprowadza żadnych zmian w zasadach udzielania świadczeń zdrowotnych i nie daje przywilejów żadnej grupie. Ze smutkiem przyjmujemy nieprawdziwe informacje przekazywane przez pana - napisała dyrekcja szpitala w liście do Jerzego Owsiaka. "Zapraszamy na spotkanie z zarządem i pracownikami szpitala, podczas którego chętnie odpowiemy na każde zadane pytanie" - przekazano w piśmie do szefa WOŚP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie medycyna szpital MSWiA Jerzy Owsiak społeczeństwo

Sercu na ratunek. Zabieg, jakiego świat medycyny nie widział

W Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom historia Heleny Wojtyńskiej, u której podczas badań prenatalnych wykryto poważną wadę serca. Dzięki temu można było zareagować tuż po porodzie i udało się uratować dziewczynkę. Szansą na zlikwidowanie schorzenia było poddanie się nowatorskiej operacji. Helenka przeszła więc zabieg, jakiego świat medycyny jeszcze nie widział. O walce o jej zdrowie i o własnych przeżyciach z tamtego czasu opowiedziała w audycji Agata Górniak-Wojtyńska. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Radio Dzieciom zdrowie zdrowie dziecka szpital przeszczepy radio dla rodziców

NASZ REPORTAŻ Szpitalna szkoła nadziei i empatii. "Czasem musimy być matkami, ojcami, przyjaciółmi, pocieszycielami"

"Tutaj jest mniej osób, więc nauczyciele podchodzą do nas bardzo indywidualnie", "Dzięki tej szkole polubiłam naukę" - mówią nam mali pacjenci Dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego CKWUM. W ramach Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 287, która funkcjonuje przy tej placówce medycznej, mogą oni, pomimo choroby, kontynuować edukację. Byliśmy z kamerą na zajęciach, rozmawialiśmy z dziećmi, rodzicami i nauczycielami. Zapraszamy do obejrzenia reportażu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szpital edukacja lekarz nauczyciel

Założenia Krajowej Sieci Onkologicznej. Prof. Maciejczyk: poprawiliśmy komunikację z chorymi

- Pomogliśmy w komunikacji z pacjentami. Podczas jednej rozmowy telefonicznej, chorzy mogli umówić się na wizytę onkologa, który jest specjalistą w danym typie nowotworu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  onkologia służba zdrowia choroba zdrowie szpital POLSKA społeczeństwo

Pożar na oddziale psychiatrycznym szpitala w Gorzowie Wlkp. Ewakuowano kilkadziesiąt osób

23 osoby ewakuowano po tym, jak w jednym z pomieszczeń oddziału psychiatrycznego dla kobiet szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim wybuchł pożar. Sytuacja została szybko opanowana. Pięć osób zostało lekko poszkodowanych - poinformował Bartłomiej Mądry z Komendy Miejskiej PSP w Gorzowie Wlkp.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pożar straż pożarna Wielkopolska Gorzów Wielkopolski szpital

Komunikacja przyjazna pacjentom. Pozytywna dyscyplina w szpitalach

Właściwa komunikacja z pacjentem, zwłaszcza pediatrycznym, odgrywa jedną z kluczowych ról w procesie terapeutycznym. Zmienia przebieg leczenia, wpływa na kondycję psychiczną dziecka oraz poziom współpracy pacjenta z personelem medycznym. Dlatego w grupa lekarzy specjalistów i rezydentów rozpocznie szkolenie nacelowane na podniesienie umiejętności komunikacyjnych. Kurs "Komunikacja Przyjazna Pacjentom" przeprowadzi Fundacja K.I.D.S. oraz eksperci Pozytywnej Dyscypliny.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica dziecko zdrowie dziecka szpital komunikacja radio dla rodziców

NASZ WYWIAD "Śmierć mózgu to nie śpiączka, a lekarze nie hodują ludzi na narządy". Chirurg obala mity dot. transplantologii

- Musi wybrzmieć w społeczeństwie, że jeżeli ktoś ma orzeczoną śmierć mózgu, to nie ożyje, nie jest to śpiączka. A lekarze nie pozbywają się takiej osoby, czy hodują na narządy. To są bardzo krzywdzące, stereotypowe wyobrażenia - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Wojciech Lisik, chirurg transplantolog, zastępca dyrektora ds. transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szpital medycyna lekarz społeczeństwo

Placówki medyczne coraz częściej wykupują nadwyżkę ubezpieczeniową. "To cechuje świadomych menedżerów"

30-40 proc. placówek medycznych w Polsce ma wykupioną nadwyżkę ubezpieczeniową - ocenił prezes TUW PZUW Rafał Kiliński. Jego zdaniem zmienia się podejście do dodatkowych ubezpieczeń m.in. ze względu na wzrost świadomość pacjentów. Zaznaczył, że zakup przez szpital tzw. nadwyżki to jest coś, "co cechuje świadomych menedżerów służby zdrowia, dlatego że ubezpieczenie jest na ciężkie czasy".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA szpital medycyna choroba ubezpieczenie PZU NFZ

"Nie spodziewamy się odwrócenia tendencji". Minister zdrowia o spadku liczby zakażeń koronawirusem

- Nie spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach czy miesiącach, epidemia będzie rozwijała się dynamicznie - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. - Widać, że mamy do czynienia z trendem spadkowym - ocenił. Szef MZ omówił aktualną sytuację epidemiczną na konferencji prasowej w Warszawie, poświęconej nowej kampanii informacyjnej o szczepieniach przeciw COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie Adam Niedzielski COVID-19 Koronawirus w Polsce Ministerstwo Zdrowia choroba szpital

Mimo większych nakładów na szpitale, zadłużenie rośnie. Niedzielski: brakuje odpowiedzialności

Mimo niemal podwojenia nakładów na szpitale, wskaźniki zadłużenia wzrosły. To oznacza, że dług nie motywuje zarządzających szpitalami do zmian. Brakuje odpowiedzialności za sytuację finansową - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo służba zdrowia Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia szpital

Użytkownicy pomp ciepła otrzymają wsparcie. Minister Buda zapewia także o pomocy dla szkół i szpitali

Odbiorcy pomp ciepła dostaną rekompensaty z powodu rosnących cen prądu, będą one takie same, jak dla innych paliw - poinformował szef MRiT Waldemar Buda. Na pomoc mogą też liczyć szpitale, szkoły - dodał. Zapowiedział, że odpowiednie rozwiązanie ma być gotowe za kilka -kilkanaście dni.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energia energetyka energia odnawialna szkoła szpital bezpieczeństwo energetyczne Waldemar Buda Ministerstwo Rozwoju