more_horiz
PR24 Portal
Section05

szpital

TYLKO U NAS "Nie bądźmy obojętni". Ekspert tłumaczy, jak udzielać pomocy osobom znajdującym się w stanie hipotermii

- Poza wezwaniem pogotowia, powinniśmy zapewnić takiej osobie odpowiednią izolację termiczną - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl o pomocy osobom w stanie hipotermii dr hab. Sylweriusz Kosiński z Pracowni Medycyny Górskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum. Jak zaopiekować się osobą, która uległa wychłodzeniu? Dlaczego alkohol wpływa na pogłębienie się stanu hipotermii? Zapraszamy do lektury wywiadu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zima mróz bezdomność szpital pomoc medycyna

Spotkania z potrzebującymi, w domach opieki, hospicjach. Ruszyła kolejna edycja akcji "PoKolędzie JP2"

Rozpoczęła się rejestracja do kolejnej edycji akcji PoKolędzie JP2, w ramach której chóry, schole parafialne i zespoły muzyczne będą śpiewać kolędy w domach pomocy społecznej, klubach seniora, aresztach śledczych, hospicjach, domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II kolędy chór wolontariat dom dziecka hospicjum szpital areszt Warszawa społeczeństwo pomoc

Gaza: ewakuacja szpitala Al-Shifa

Siły obronne Izraela zaprzeczają, że zażądały ewakuacji szpitala Al-Shifa w Gazie w ciągu godziny. Przekazują, że odpowiedziały jedynie na prośby dyrektora centrum medycznego, który poprosił o bezpieczną drogę wyjścia dla chcących opuścić szpital. Izrael twierdzi, że pod szpitalem znajduje się centrum dowodzenia Hamasu. W ostatnich dniach izraelska armia bombardowała ten cel.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bliski Wschód Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy szpital Palestyna Autonomia Palestyńska Izrael Hamas konflikty międzynarodowe

Izraelskie wojsko w największym szpitalu w Gazie. Lekarze alarmują: sytuacja jest dramatyczna

Izraelskie wojsko jest na terenie największego szpitala w Gazie. Tel Awiw twierdzi, że operacja jest "precyzyjna i celowana", by ograniczyć cierpienie cywilów. W placówce Al-Szifa nadal przebywają tysiące Palestyńczyków - pacjenci, uchodźcy oraz personel medyczny. Lekarze alarmują, że sytuacja jest dramatyczna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Hamas konflikt w Strefie Gazy Palestyna Bliski Wschód szpital wojsko

Dramatyczne sceny rozgrywają się w szpitalu Al-Shifa. Lekarze walczą o życie wcześniaków

Cahal (Siły Obronne Izraela) poinformowały w środę, że ich oddziały dostarczyły inkubatory i żywność dla niemowląt do szpitala Al-Szifa w Strefie Gazy, podczas gdy jednocześnie prowadzone są tam naloty na cele palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas. Armia powiadomiła również, że w szpitalu znaleziono broń.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Strefa Gazy szpital Izrael Hamas atak Hamasu na Izrael

"Skandaliczna wypowiedź" Kwiatkowskiego. Kpił z wyborców PiS, teraz przeprasza

Krzysztof Kwiatkowski w jednym z nagrań w sieci skomentował wyniki wyborów w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach. Kpił z wyborców, którzy w dużej części poparli Prawo i Sprawiedliwość. Jego zachowanie spotkało się z bardzo dużą krytyką. Senator ostatecznie przeprosił za swoją wypowiedź.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Krzysztof Kwiatkowski szpital Prawo i Sprawiedliwość POLSKA polityka

Skrajnie zła sytuacja medyczna w Strefie Gazy. Nie działa ponad 70 proc. placówek, paraliż w szpitalach

Przestało działać ponad 70 proc. placówek medycznych w Strefie Gazy. Nie funkcjonuje też 18 z 35 szpitali, a te, które pozostają otwarte, mogą udzielać bardzo ograniczonej pomocy i powoli zamykają kolejne swoje oddziały - podaje w czwartek CNN, powołując się na resort zdrowia w Ramallah.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Strefa Gazy Izrael Hamas atak Hamasu na Izrael szpital

Bożena Markowska z mikrofonem na sali operacyjnej. Reportaż "Przeskoczyć śmierć"

Bożena Markowska w ciągu kilkudziesięciu lat pracy w Polskim Radiu stworzyła ponad pół tysiąca audycji. Jedną z jej specjalności był reportaż. "Przeskoczyć śmierć" z 1978 roku to jedno z jej największych osiągnięć w tej dziedzinie. W audycji pokazana jest praca lekarzy i pielęgniarek operujących serce.
Zobacz więcej na temat:  reportaż odeszli 2023 Bożena Markowska dziennikarze szpital lekarz Dwójka KULTURA Justyna Piernik

Pacjenci nie narzekają na opiekę szpitalną. "Ocena lepsza od stereotypów"

Ponad 80 proc. pacjentów odczuwa poprawę stanu zdrowia po pobycie w szpitalu, ponad 75 proc. nie ma uwag do warunków panujących w szpitalu, a 84 proc. zarekomendowałoby placówkę, w której się leczyli, innym pacjentom. Takie wnioski płyną z tegorocznych ankiet satysfakcji pacjentów, które z ponad 170 szpitali zebrało Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo służba zdrowia szpital zdrowie ankieta

Szef pogotowia z Włoch ukarany za to, ze pracował za dużo podczas pandemii. "Czuję się głęboko zraniony"

Karę administracyjną w wysokości 27 tysięcy euro musi zapłacić dyrektor pogotowia w Bari na południu Włoch za to, że pracował za dużo podczas pandemii COVID-19 - podały media. Oburzony lekarz napisał list do prezydenta Sergio Mattarellego przypominając, że w jego szpitalu wyleczono w czasie tego kryzysu 8600 chorych.
Zobacz więcej na temat:  pandemia COVID-19 Włochy szpital ŚWIAT Europa

"Nie ma usprawiedliwienia dla stosowania zasady odpowiedzialności zbiorowej". Szef ONZ apeluje do Izraela

Przeprowadzony 7 października atak palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael nie usprawiedliwia stosowania zasady odpowiedzialności zbiorowej wobec Palestyńczyków w Strefie Gazy - uważa sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który przebywa obecnie w stolicy Chin Pekinie na Forum Pasa i Szlaku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Strefa Gazy Palestyna zbrodnie wojenne szpital