more_horiz
PR24 Portal
Section05

Szwajcaria

Ignacy Mościcki - prezydent Piłsudskiego

2 października 1946 roku w Versoix koło Genewy zmarł Ignacy Mościcki, prezydent RP w latach 1926-1939. - Był zawsze wierny swoim wcześniejszym pasjom. Pozostał uczonym, który interesuje się sprawami nauki. Ale był też praktykiem, co go popychało do zajmowania się życiem gospodarczym - mówił o nim w Polskim Radiu prof. Andrzej Chojnowski.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Mościcki II Rzeczpospolita Józef Piłsudski kandydaci POLSKA Szwajcaria

Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Spotkanie z Martyną Górniak-Pełech, tłumaczką i pisarką

26 września obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. To dobra okazja, by zwrócić dzieciom uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach świata i poznawanie ich kultury. Przekonuje o tym Martyna Górniak - Pełech, dziennikarka i pisarka, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.
Zobacz więcej na temat:  języki obce nauka języków obcych Polacy za granicą Polonia Szwajcaria

II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii. Polskie „mini Davos” powraca do Berna

Już po raz drugi w stolicy Konfederacji spotkają się na zaproszenie Ambasady RP w Bernie przedsiębiorcy, naukowcy, eksperci i urzędnicy z Polski i Szwajcarii, aby dyskutować o zacieśnianiu dwustronnej współpracy. Szczególnie silna będzie reprezentacja samorządowców. II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii odbędzie się w dniach 3 i 4 października w Bernie.   
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szwajcaria technologie Polonia

Wizyta uczniów i nauczycieli Polskiej Szkoły im. I.J. Paderewskiego z Żytomierza w Szwajcarii

W dniach 16-22 września przebywała w Szwajcarii, na zaproszenie społecznej szkoły polskiej im. I.J. Paderewskiego z Bazylei, grupa pięciu uczniów polskiej szkoły z Żytomierza pod opieką dwóch nauczycieli oraz Wiktorii Laskowskiej-Szczur, dyrektor szkoły i prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą Szwajcaria Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Ukraina Żytomierz

ANALIZA Szwajcaria może pozwolić sobie na umocnienie waluty. Złe wieści dla kredytobiorców frankowych

Wysoka inflacja zmieniła politykę monetarną na całym świecie. Podobnie jak większość banków centralnych, Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) przeciwdziała rosnącym cenom poprzez podwyższenie stóp procentowych. W przeciwieństwie do innych decydentów, zasygnalizował on gotowość do interwencji w celu utrzymania silnego franka szwajcarskiego, potencjalnie odwracając dwie dekady pracy nad osłabieniem swojej waluty. Wpłynie to na koszty obsługi kredytów frankowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Szwajcaria frank szwajcarski pieniądze Europa stopy procentowe infografika

Japonia: Eksport używanych samochodów do Rosji osiąga rekordowy poziom

Eksport japońskich samochodów używanych do Rosji, nie objęty sankcjami nałożonymi na Moskwę przez Tokio za inwazję na Ukrainę, osiągnął najwyższy poziom od ponad dekady - pisze w agencja Kyodo.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców motoryzacja samochody import sprzedaż Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochód Niemcy ŚWIAT GOSPODARKA finanse audi volkswagen opel bmw ford Francja Belgia Holandia USA Włochy Szwajcaria społeczeństwo

Proszę państwa, oto wampir. John Polidori i pierwsi krwiopijcy

Najsłynniejszym żądnym krwi upiorem w literaturze jest bez wątpienia hrabia Drakula z powieści Brama Stokera, ale pewnie nie czytalibyśmy dziś o jego okropnych zwyczajach, gdyby kilkadziesiąt lat wcześniej nie przetarł mu szlaku niejaki lord Ruthven, bohater opowiadania "Wampir" Polidoriego.
Zobacz więcej na temat:  literatura Lord Byron proza Mary Shelley Genewa Szwajcaria horror fantastyka mitologia książki KSIĄŻKA

"Otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko-szwajcarskich". Historyczne przemówienie Ambasador RP w Szwajcarii

1 sierpnia, gdy Szwajcarzy obchodzili Święto Narodowe, władze Rapperswilu zaprosiły Iwonę Kozłowską, Ambasador RP w Szwajcarii, do wygłoszenia publicznego przemówienia, w ramach oficjalnych obchodów w Rapperswilu. Zaproszenie to miało ogromny wymiar historyczny. Jak pisała szwajcarska prasa: "Słowa Ambasador RP poruszyły serca i dusze uczestników uroczystości".
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Polonia Polacy za granicą Rapperswil

"WSJ": Szwajcarzy słabym ogniwem sankcji wobec Rosji. Mają problem z cyrylicą

Szwajcaria, choć przyłączyła się do unijnych sankcji wobec Władimira Putina i Rosji, stosunkowo mało robi by blokować działalność powiązanych z oligarchami firm i identyfikować należące do nich nieruchomości - pisze w środowym wydaniu "Wall Street Journal". "Tak wielu rosyjskich miliarderów ma tu domy lub firmy, że lokalna partia opozycyjna zaczęła zabierać turystów na »wycieczkę szlakiem oligarchów« - donosi "WSJ".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Szwajcaria sankcje sankcje Unii Europejskiej Rosja wojna na Ukrainie serwis wschodni GOSPODARKA

Wybierasz się w zagraniczną podróż? Niezbędne informacje dla kierowców (cz. 5)

Wybierasz się w zagraniczną podróż? Wiesz jakie obowiązują opłaty za przejazd lub ograniczenia prędkości? Prezentujemy zestaw przydatnych informacji dla kierujących wybierających się do Słowacji, Słowenii i Szwajcarii. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców podróże kierowcy społeczeństwo podróże zagraniczne samochody Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online Słowacja Słowenia Szwajcaria

Antoni Patek - zegarmistrz królów, filantrop, powstaniec listopadowy

Światowej sławy imperium zegarków Patek Philippe zostało stworzone w Genewie przez Polaka Antoniego Patka, emigranta, którego życiorys rozpoczął się na Lubelszczyźnie. Kariera jednej z najsłynniejszych szwajcarskich manufaktur miała swój początek w latach 40. XIX wieku, a dewizą firmy jest "piękno, precyzja, niezawodność". Najdroższy zegarek Patka z lat 30. XX wieku na aukcji w 2014 roku osiągnął cenę 24 milionów dolarów.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST zegarek zegarmistrz Szwajcaria Genewa historia Polski emigracja przedsiębiorstwo muzeum

Marcin Przydacz: Polska będzie odgrywała istotną rolę w procesie odbudowy Ukrainy

– To Rosja odpowiada za inwazję, to Rosja odpowiada za zniszczenia, to Rosja powinna przede wszystkim zapłacić za odbudowę Ukrainy – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" Marcin Przydacz. Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił też przyszłą rolę Polski w procesie odbudowy doświadczonego wojną państwa.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Przydacz Szwajcaria Rosja Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Trójka