more_horiz
PR24 Portal
Section05

Tadeusz Różewicz

Tadeusz Różewicz - już 1000 listów w Muzeum Literatury w Warszawie

- Listy pokazują, że bracia mieli sobie zawsze wiele do powiedzenia, nie tylko w sprawach osobistych - mówił w Dwójce prof. Andrzej Kowalczyk, szef działu rękopisów Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie trafiło w ostatnim czasie niemal 300 listów Tadeusza Różewicza do brata Stanisława - reżysera i scenarzysty - oraz do przyjaciela, malarza Jerzego Tchórzewskiego i jego rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz list literatura Stanisław Różewicz Dwójka Monika Zając

Premierowe słuchowisko: "Ikona - rzecz o Jerzym Nowosielskim" [POSŁUCHAJ]

Przyjaciel Nowosielskiego, Tadeusz Różewicz, pisał o nim, że był rozdarty między dwiema miłościami, "niebiańską" i "ziemską", czasem przypominał anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni… 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia jerzy nowosielski Tadeusz Różewicz Henryk Talar Dominika Kluźniak Anna Chodakowska Andrzej Mastalerz Mateusz Kwiecień Piotr Skotnicki

Cuda, przypadki, zbiegi okoliczności. Hanna Krall o książce "Szczegóły znaczące"

- Wierzę w to, że "zbiegi okoliczności" są czymś więcej niż "przypadkiem"; tak myślę; a dlaczego się przytrafiają, nie wiem. Czy trzeba zasłużyć sobie na taki cud? Czy trzeba świat traktować z należytą powagą i wtedy świat się rewanżuje, odwdzięcza? - zastanawiała się Hanna Krall w rozmowie z Dorotą Gacek.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek Hanna Krall Krzysztof Kieślowski Tadeusz Różewicz Anna Walentynowicz Agnieszka Osiecka Kalina Jędrusik

Od roli muchomora po reżyserowanie. Filmowe opowieści Stanisława Różewicza

- Trzy dni po maturze wziąłem walizeczkę, którą dostałem od brata, Tadeusza, i pojechałem do Łodzi. Tam pierwszy raz zobaczyłem filmowe atelier - mówił w Polskim Radiu ceniony reżyser. W trzynastą rocznicę śmierci Stanisława Różewicza zapraszamy do wysłuchania jego barwnych wspomnień.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Stanisław Różewicz kino wspomnienie II wojna światowa W POLSKIM RADIU

"To zniszczenie teatru!". Tadeusz Różewicz kontra krytycy

Sztuki Tadeusza Różewicza, dziś zaliczane do największych osiągnięć współczesnej dramaturgii, w chwili premiery spotykały się z niechęcią wielu recenzentów. Powstały dla uczczenia setnej rocznicy urodzin pisarza serwis rozewicz.polskieradio.pl to świetna okazja, by przyjrzeć się sporom wokół niektórych z jego dramatów.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz TEATR historia Polski historia PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki spektakl nagroda Nobla

Podchorąży "Satyr". Tadeusz Różewicz jako partyzant Armii Krajowej

"Ocalałem / prowadzony na rzeź" – te słynne słowa Tadeusza Różewicza z tomu "Niepokój" wyrażają tragedię pokolenia poetów, z którego prawie nikt nie przeżył. W serwisie rozewicz.polskieradio.pl, powstałym na stulecie urodzin pisarza, przypominamy, że w walce z niemieckim okupantem Różewicz brał czynny udział – jako żołnierz i jako poeta.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz literatura Janusz Różewicz Stanisław Różewicz KSIĄŻKA książki humor satyra historia Polski historia PRL HISTORIA II wojna światowa okupacja niemiecka Armia Krajowa Stefan Żeromski Niemcy Żołnierze Wyklęci poezja proza wiersze

Słuchowisko "Tadeusz Różewicz «pisze» Staffa"

Słuchowisko poetycko-biograficzne ukazuje Tadeusza Różewicza i jego wieloletnią zażyłość i przyjaźń z Leopoldem Staffem. Słyszymy dialog poetów i poetyk ponad podziałami pokoleniowymi oraz relacje ze spotkań obu poetów. Autorem scenariusza jest zmarły w 2018 roku Wacław Tkaczuk, poeta, krytyk literacki, dziennikarz, nasz redakcyjny kolega, który 30 marca obchodziłby 80. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Staff Tadeusz Różewicz słuchowisko

Przemysław Stippa i Tadeusz Różewicz. Na przekór inflacji słów [ZOBACZ WIDEO]

- Wydaje mi się, że dzisiaj ocalającym byłoby mówienie tylko i wyłącznie poezją, tzn. słowami, wersami i czasem kompozycją kilku-, kilkunastu wersów. I to proponował nam Tadeusz Różewicz - mówił w Dwójce aktor Przemysław Stippa, który 29 marca zadebiutuje w TVP Kultura jako reżyser sztuki "Matka odchodzi".
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Szymankiewicz Dwójka Teatr Telewizji aktor reżyser poezja Tadeusz Różewicz Przemysław Stippa spektakl telewizja publiczna TVP Kultura TVP KULTURA