more_horiz
PR24 Portal
Section05

Tajwan

Chiny - spojrzenie na mniejszości. Tam się o tym nie mówi

- Na temat Ujgurów, Tybetańczyków czy o kwestii Tajwanu trudno się rozmawia z Chińczykami - mówi Michał Lubina, autor książki "Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium". - Taka rozmowa nie jest rozmową o mniejszościach, lecz chwaleniem rozwoju państwa i partii - dodaje i zdradza, jak poznawał Chiny, ich kresy, tamtejsze mniejszości narodowe i etniczne. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Chiny turystyka podróże Podróże z Czwórką Tajwan

Naciski Chin na Tajwan. Analityk OSW: prędzej czy później dojdzie do kryzysu

Różnice między Tajwanem a Chinami są coraz większe i prędzej czy później doprowadzi to do kryzysu, który będzie miał daleko idące konsekwencje dla całego świata, w tym dla Polski - ocenił analityk Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz, autor nowej analizy pt. "Krzemowa tarcza: Tajwan w rywalizacji mocarstw". Jego zdaniem kryzys wywołany konfliktem chińsko-tajwańskim zagrozi światowej gospodarce i da Rosji możliwość agresywnych działań w Europie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny USA Tajwan

Tajwan i rosnąca wojskowa aktywność Chin. Przedstawicielka władz w Pekinie mówi o "zwalczaniu arogancji"

- Celem ostatnich ćwiczeń chińskich sił zbrojnych wokół Tajwanu jest "zwalczanie arogancji wojsk separatystów" - oświadczyła przedstawicielka rządu w Pekinie. Władze Tajwanu niemal codziennie informują o narastającej aktywności chińskiego lotnictwa, marynarki wojennej, a od niedawna także wojsk lądowych, w rejonie wyspy.
Zobacz więcej na temat:  Tajwan Chiny Azja Azja Wschodnia ŚWIAT wojsko armia polityka

Ćwiczenia wojskowe Tajwanu i USA. Chodzi o wzmocnienie zdolności odstraszania Chin

Tajwańscy żołnierze uczestniczyli w ubiegłym miesiącu w ćwiczeniach wojskowych prowadzonych przez amerykańską Gwardię Narodową - podał japoński nadawca NHK. Według analityków administracja prezydenta USA Joe Bidena próbuje wzmocnić zdolność odstraszania Chin poprzez zaangażowanie Tajwanu w manewry wojskowe.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Azja Tajwan ćwiczenia wojskowe Chiny

Ściślejsza współpraca Waszyngtonu, Seulu i Tokio. W tle obawy o politykę Chin i Korei Płn.

- Siła Ameryki leży w jej sojuszach. I wszystko, co tu uzgodniliśmy, to wytworzy impet, który z roku na rok, z miesiąca na miesiąc będzie czynił nasze relacje silniejszymi i bardziej pewnymi - powiedział w piątek prezydent USA Joe Biden na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Korei Płd. i premierem Japonii. Przywódcy tych trzech krajów ogłosili kolejny etap wzajemnej współpracy. - Tu chodzi o dekady, dekady relacji, które budujemy - podkreślał Jo Biden.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Korea Południowa Japonia USA Tajwan

"Środek od środka". Wizyta polskich parlamentarzystów na Tajwanie

- Polska wprawdzie nie utrzymuje kontaktów dyplomatycznych z Tajwanem, ale bardzo nam zależy na współpracy gospodarczej, o tym głównie mówiliśmy z naszej strony. Tajwanowi bardzo zależy na relacjach z Zachodem i na tym, by kwestia bezpieczeństwa w regionie był zauważana - mówił w Polskim Radiu 24 Barbara Bartuś (PiS), szefowa delegacji polskich parlamentarzystów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Tomański Tajwan Chiny