more_horiz
PR24 Portal
Section05

talibowie

Ahmad Sarmast - ocalić afgańską muzykę

Jeśli mówimy o zanikaniu tradycyjnych afgańskich instrumentów i umiejętności ich tworzenia przez ludzi, którzy zajmowali się tym od pokoleń, to problem jest szerszy, pociąga on za sobą wymazanie całych gatunków z muzycznej mapy Afganistanu. Jeśli postawa talibów wobec muzyki i sztuki nie ulegnie zmianie, niedługo świat straci wiele pięknych form śpiewu czy gry instrumentalnej, które przecież są dziedzictwem całej współczesnej cywilizacji – mówił w Dwójce dr Ahmad Naser Sarmast, afgański muzykolog, założyciel i dyrektor „najpiękniejszego miejsca w Afganistanie” – Afgańskiego Narodowego Instytutu Muzycznego (ANIM).
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Tejchma Afganistan Dwójka instrumenty talibowie

Rosja szuka wsparcia na Bliskim Wschodzie. Werbuje byłych afgańskich komandosów

Jak podaje amerykański magazyn "Foreign Policy", Rosja i Iran podejmują próby werbowania na wojnę z Ukrainą byłych komandosów z armii Afganistanu. Chodzi o żołnierzy szkolonych niegdyś przez jednostki specjalne USA i Wielkiej Brytanii, a obecnie ukrywających się przed zemstą ze strony rządzących w Kabulu talibów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan Rosja Iran talibowie wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022

Mija rok od powrotu talibów do władzy. Prof. Pstrusińska o tym, jak wygląda życie w Afganistanie

W niedzielę 15 sierpnia 2021 r. talibowie wkroczyli do Kabulu, gdzie - wykorzystując wycofanie się międzynarodowych sił wojskowych pod wodzą Stanów Zjednoczonych - przejęli kontrolę nad krajem. Orientalistka prof. Jadwiga Pstrusińska opowiedziała na antenie Polskiego Radia 24 o tym, jak rok po powrocie talibów do władzy wygląda Afganistan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan talibowie

Rocznica upadku rządu w Kabulu. Dr Gajda: część osób, które wówczas uciekły, wróciła do Afganistanu

- Oficjalnie uciekło kilkadziesiąt tysięcy osób. Natomiast obecnie dostępne są informacje, które mówią o tym, że wiele z tych osób wróciło do Afganistanu w ciągu tego roku. Tak że w tym momencie jedynie część z nich została na wygnaniu. Są to osoby, które obawiają się represji ze strony talibów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jakub Gajda, afganolog.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Dutkiewicz Polskie Radio 24 ŚWIAT Afganistan Kabul talibowie

"Zasłona milczenia". Lanzoni: świat biernie patrzy na ograniczanie praw kobiet w Afganistanie

- Wspólnota międzynarodowa dalej realizuje swoje cele, nie przejmując się dramatem Afgańczyków - mówiła na antenie Radia Watykańskiego Simona Lanzoni z włoskiej Fundacji Pangea Onlus, niosącej pomoc afgańskim kobietom. Zdaniem Lanzoni, "na sytuację w tym kraju spuszczono zasłonę milczenia". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan kobieta prawa człowieka talibowie Watykan pomoc