more_horiz
PR24 Portal
Section05

tarcza antyinflacyjna

Ile firm energochłonnych złożyło już wnioski o dofinansowanie z powodu wzrostu cen gazu?

Firmy energochłonne złożyły wnioski na ponad 3,8 mld zł finansowego wsparcia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najwięcej, bo 151 wniosków złożyły duże firmy. Przedsiębiorstwa wnioskowały głównie o pomoc w wysokości do 4 mln euro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka NFOŚiGW ministerstwo klimatu ekologia ceny paliw gaz ziemny tarcza antyinflacyjna LNG Baltic Pipe

Eksperci: wzrosty płac czy premie inflacyjne nie pomogą w walce z inflacją

Wzrost kosztów utrzymania w gospodarstwach domowych wynika z inflacji, na którą składają się czynniki zewnętrzne. Pomoc państwa z okresu pandemii spowodowała, że i tak jest zbyt dużo pieniądza na rynku. Dlatego oczekiwanie przez pracowników dodatkowy "premii inflacyjnych" nie jest dobrym rozwiązaniem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pracodawcy bezrobocie tarcza antyinflacyjna ceny

Eksperci: budżet państwa realnie pokazuje niższy wzrost gospodarczy

Z tegorocznego budżetu państwa widać wyraźny spadek wzrostu gospodarczego. Jeśli chodzi o dług to trzymamy się w ryzach finansowych określonych przez UE, ale mamy też sporą kwotę długu zapisaną w rozmaitych funduszach poza budżetem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW oraz Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet recesja tarcza antyinflacyjna inflacja zatrudnienie bezrobocie

Prof. Maliszewski: gdyby nie interwencja rządu, rachunki byłyby trzykrotnie wyższe

- Na trudną sytuacją reagowaliśmy, reagujemy i będziemy reagować tarczami. Szantaż energetyczny Putina powodował wzrost cen rachunków. Gdyby nie interwencja rządu, rachunki za gaz i za prąd byłyby trzykrotnie wyższe - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz.
Zobacz więcej na temat:  polityka Sygnały Dnia POLSKA inflacja tarcza antyinflacyjna finanse osobiste

Zerowy VAT na żywność i wakacje kredytowe. Wiceminister Soboń: to konkretne oszczędności dla polskich rodzin

- Dzięki zerowemu VAT na żywność w kieszeni polskiej rodziny w 2022 r. zostało 518 zł; tę zerową stawkę przedłużamy na rok 2023 - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że z wakacji kredytowych skorzystało 1,04 mln Polaków.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Artur Soboń tarcza antyinflacyjna kredyt mieszkaniowy Krajowy Plan Odbudowy POLSKA inflacja społeczeństwo

Dodatek osłonowy dla ponad 3 mln gospodarstw. Ministerstwo klimatu podsumowało trzy kwartały tego roku

W ciągu trzech kwartałów tego roku wypłacono ponad 2 mld zł dodatków osłonowych, które trafiły do ponad 3,3 mln gospodarstw domowych - poinformował resort klimatu i środowiska. Dodatek osłonowy był jednym z pierwszych rozwiązań tzw. tarczy antyinflacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna energetyka energia elektryczna gaz ziemny węgiel ministerstwo klimatu

Eksperci: w kryzysie lepszy jest większy dług państwa niż zwiększanie podatków

Jeśli wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. oceniany jest na 0,7 czy 0,9 proc. to należy uznać, że w zasadzie w ogóle go nie będzie, że raczej będziemy ocierać się o recesję. W takiej sytuacji maksymalne podwyższanie jakichkolwiek podatków nie przysporzy budżetowi państwa większych wpływów, a znaczna podwyżka VAT może przyczynić się do upadłości części przedsiębiorstw. Jeśli nie chcemy odgraniczać wydatków państwa, to już mniejszym złem będzie zwiększenie zadłużenia - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Piotr Maszczyk z SGH i dr Andrzej Sadowski prezydent  Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA vat pkb Komisja Europejska inflacja tarcza antyinflacyjna

Eksperci: konsumenci kupują mniej, koncentrują się tylko na rzeczach najpotrzebniejszych

Polscy konsumenci nadal sporo kupują, ale są to towary zdecydowanie tańsze, nabywane w mniejszych ilościach ale częściej, wykorzystują wszelkie możliwe promocje. Nadal istotnie poziom popytu poprawiają uchodźcy z Ukrainy, co nieco zaburza obraz zachowań polskich konsumentów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Grażyna Spytek-Bandurska z Federacji Przedsiębiorców Polskich i Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI inflacja tarcza antyinflacyjna konsument wydatki wynagrodzenia

Eksperci: chwilowy spadek inflacji na pewno cieszy, ale w kolejnych miesiącach trzeba ją będzie konsekwentnie tłumić

Obniżka inflacja to zawsze powód do radość, ale niestety jednocześnie wzrosła inflacja bazowa, a to pokazuje utrzymującą się presję na wzrost cen w kolejnych miesiącach. Podobny efekt będzie miał wzrost kosztów energii. Gorsze są dane o niewielkim poziomie wzrostu inwestycji tak krajowych,. Jak i zagranicznych spowodowane obawami przed wojną, spadkami popytu czy drogim kredytem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus inflacja pkb tarcza antyinflacyjna Komisja Europejska ceny żywności ceny paliw

Eksperci: zerowy VAT na żywność na pewno pomoże Polakom w dobie wysokiej inflacji

Utrzymanie w przyszłym roku zerowego VAT na żywność to rozwiązanie jednoznacznie korzystne dla Polaków, pozytywnie oddziałujące na poziom inflacji. Poziom realnych cen będzie jednak w znacznym stopniu uzależniony także od kosztów transportu czy energii. Jeśli pracownicy odczują dalszy realny spadek siły nabywczej swoich wynagrodzeń, choć statystycznie one cały czas rosną, to mogą ruszyć po podwyżki. Pracodawcy mogą jednak nie być w stanie pozytywnie na to dopowiedzieć - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Wojciech Lewandowski z Wise Europa oraz prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek VAT tarcza antyinflacyjna inflacja zarobki wynagrodzenia