more_horiz
PR24 Portal
Section05

Teatr Narodowy w Warszawie

"Fredro. Rok Jubileuszowy" w Teatrze Narodowym. Englert: zawsze mam frajdę przy Fredrze

"Fredro. Rok Jubileuszowy" to wyjątkowe widowisko w reżyserii Jana Englerta. Spektakl swoją premierę miał w piątek (1.12) w Teatrze Narodowym w Warszawie. Grany był przez cały ostatni weekend, a na afisz powróci w styczniu. - Zawsze mam frajdę przy Fredrze. To mi już nie minie - podkreśla dyrektor warszawskiej sceny. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Englert Aleksander Fredro Teatr Narodowy w Warszawie

"Małżeństwo z kalendarza" Franciszka Bohomolca - walka fraka z kontuszem

- Bohomolec miał już pewne doświadczenie, bo pisał dla Collegium Nobilium, czyli teatru prowadzonego przez pijarów w Warszawie. Były to bardzo udane sztuki. Zainspirowany przez Stanisława Augusta napisał opartą na prostym pomyśle komedię "Małżeństwo z kalendarza" - mówił Rafał Węgrzyniak w pierwszej po wakacyjnej przerwie audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski."
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dramat Franciszek Bohomolec Małgorzata Szymankiewicz komedia Stanisław August Poniatowski Teatr Narodowy w Warszawie TEATR Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego

Aleksandra Majdzińska laureatką Nagrody im. Marka Nowakowskiego. "Moja proza jest realistyczna"

Pisarka i tłumaczka Aleksandra Majdzińska została laureatką tegorocznej Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Uroczystość odbyła się w niedzielę (14.05) w Bibliotece Narodowej w Warszawie. - Jestem realistką, moja proza jest realistyczna - podkreśla pisarka w rozmowie z Martyną Podolską w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska literatura Marek Nowakowski Teatr Narodowy w Warszawie Wolfgang Amadeusz Mozart

Jan Englert. "Amatorszczyzny nie wpuszczam do Teatru Narodowego"

"Jako dyrektor konsekwentnie powierza reżyserię młodym twórcom, dba o reprezentatywność repertuaru, w którym dramaturgia współczesna spotyka się z dawną i najdawniejszą, ale przede wszystkim o najwyższą jakość artystyczną spektakli" – pisze o Janie Englercie historyk teatru prof. Barbara Osterloff na portalu Encyklopedia Teatru Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert kino film polski Teatr Narodowy w Warszawie Gustaw Holoubek

Jan Kobuszewski. Zmarnowany talent polskiego Charlie'go Chaplina

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów i komików nie miał jednak łatwego startu. Mało kto wie, że Kobuszewski dwa razy zdawał do szkoły aktorskiej, bo za pierwszym razem nie został przyjęty. Miał na koncie ponad 30 filmach i prawie 60 lat pracy zawodowej. Dziś mija 89. rocznica urodzin aktora.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kobuszewski kabaret aktor film polski Teatr Narodowy w Warszawie serial Teatr Polskiego Radia Maciej Zembaty Jacek Janczarski

"Tu każdy widzi mój głos inaczej". Ewa Konstancja Bułhak o pracy w Teatrze Polskiego Radia

- Pracę w radiu kocham dzięki temu, że to moje istnienie po drugiej stronie zupełnie inaczej jest odbierane w każdej z głów słuchaczy, to jest fantastyczne - mówi Ewa Konstancja Bułhak o pracy w Teatrze Polskiego Radia. Z aktorką spotykamy się w Programie 1 Polskiego Radia również z okazji premiery spektaklu muzycznego "Alicji Kraina Czarów" w Teatrze Narodowym w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Ewa Konstancja Bułhak Martyna Podolska aktorstwo słuchowisko Teatr Polskiego Radia KULTURA Teatr Narodowy w Warszawie

Jan Englert wystawia Moliera. "Mizantrop jest niezwykle współczesny"

- "Mizantrop" jest niezwykle współczesny, to jest aż zdumiewające, że został napisany kilkaset lat temu. Opowiada on o tym, że wszyscy w tej chwili domagamy się empatii wobec siebie, nie mając żadnej empatii dla przeciwników i wrogów - mówił na antenie Programu 1 Jan Englert. Premiera spektaklu "Mizantrop" w Teatrze Narodowym odbędzie się w najbliższą sobotę. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Jan Englert reżyser Teatr Narodowy w Warszawie spektakl Molier Martyna Podolska

I śmiesznie, i poważnie, czyli "Baron Münchhausen dla dorosłych" Macieja Wojtyszki

Tym razem Magda Kuydowicz i Malwina Kiepiel zapraszają na spektakl "Baron Münchhausen dla dorosłych" w Teatrze Narodowym. – Reżyseruje Maciej Wojtyszko, niezwykle dowcipny i przebiegły reżyser, który zawsze przemyca różne treści o teatrze. W tym spektaklu jest bardzo dużo elementów komicznych, chociaż mówi też o rzeczach ważnych: o wykluczeniu, o sytuacjach związanych z byciem innym – zachęca Magda Kuydowicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Teatr Narodowy w Warszawie Maciej Wojtyszko