more_horiz
PR24 Portal
Section05

Teatr Polskiego Radia

"Kwiaty Pani Zofii". Premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce [POSŁUCHAJ]

"Kwiaty pani Zofii" to domknięcie cyklu słuchowisk opartych na wspomnieniach Zofii z Odrowąż Pieniążków Skąpskiej. Poprzednie dwa zatytułowane były "Dziwne jest serce kobiece" oraz "Kobieta i wojna". Wspomnienia ukazały się w trzech tomach, pod łącznym tytułem „Dziwne jest serce kobiece”; obejmują one lata 1900-1961, choć w reminiscencjach autorka sięga czasów powstania styczniowego. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko

Franciszek Pieczka: postanowiłem zostać aktorem. Posłuchaj radiowych wspomnień

- Nauczyciel przekonywał mnie, że robię głupstwo, wybierając się na politechnikę. Nie chciałem mu przyznać racji, ale okazało się, że to on ją miał. Po miesiącu studiowania zostawiłem kolegom z akademika na pamiątkę swój indeks i postanowiłem zostać aktorem - opowiadał Franciszek Pieczka w Polskim Radiu w 2018 roku. Znakomity aktor zmarł 23 września 2022 roku.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka Teatr Polskiego Radia film polski kino serial

"Turecka tabakierka" Tomasza Skilera i Tomasza Zaperta. Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Odsiecz wiedeńska jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiego oręża, a i polskiej historii. "Bóg i Pan nasz, na wieki błogosławiony, dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały" - pisał król Jan III do swej Marysieńki nazajutrz po odniesionej victorii.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Teatr Polskiego Radia pr poleca

"Archiwum Teatru Wyobraźni" - radiowe słuchowiska sprzed lat

"Archiwum Teatru Wyobraźni" to tytuł nowego cyklu podcastów Polskiego Radia, dzięki którym słuchacze mogą poznawać nagrania radiowego teatru, również te sprzed wielu lat. - Zaczynamy od najstarszych zachowanych. To, co prezentujemy w podcaście, jest wyborem najpiękniejszych i najciekawszych słuchowisk - mówi Joanna Mitko, kierowniczka Redakcji Informacji Multimedialnych Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Teatr Polskiego Radia Jakub Kukla

"Podstolina" - słuchowisko na podstawie fragmentów "Zemsty" w Jedynce [POSŁUCHAJ]

20 czerwca 1793 roku w majątku u stóp Karpat przyszedł na świat Aleksander hrabia Fredro, późniejszy oficer ordynansowy w sztabie cesarza Napoleona, wolnomularz lubelski, komediopisarz jedyny w swoim rodzaju. 230 lat od jego urodzin, w roku poświęconym pamięci hrabiego, nie mogło zabraknąć na zamojskich "Dwóch Teatrach" odniesień do twórczości i fantazji Aleksandra Fredry.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Teatr Polskiego Radia Aleksander Fredro Mariusz Malec pr poleca

"Dzień pierwszy, dzień ostatni". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko Izabeli Żukowskiej "Dzień pierwszy, dzień ostatni" przybliża wydarzenia, które poprzedziły obronę Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku w 1939 roku. Poczta Polska z główną siedzibą przy ówczesnym Placu Heweliusza była jednym z najważniejszych symboli polskiej obecności w mieście nad Motławą, które na mocy traktatu wersalskiego podpisanego po zakończeniu I wojny światowej stało się autonomicznym państwem pod protektoratem Ligi Narodów.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko II wojna światowa