more_horiz
PR24 Portal
Section05

Teatr Telewizji

Igor Gorzkowski: "Judasz z Kariothu" to historia postaci tragicznej

- Twórczość Karola Huberta Rostworowskiego jest wciąż nieodkryta, był istotnym dramatopisarzem przed wojną. Chętnie wystawiano jego dzieła, w latach 20. XX wieku jego sztuki były najczęściej grywanym repertuarem współczesnym. Po wojnie dla komunistycznych władz jako arystokrata był postacią niewygodną ze względu na pochodzenie klasowe - mówił w Dwójce Igor Gorzkowski, reżyser spektaklu "Judasz z Kariothu".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji Igor Gorzkowski Dwójka Paweł Siwek Karol Hubert Rostworowski Łukasz Lewandowski

"Jest się z czego cieszyć". Premiera płyty z muzyką do spektaklu "Matka odchodzi"

- To wyjątkowy dzień. Po roku wracamy tak pięknie do tematu tego spektaklu w tej pięknej oprawie muzycznej, którą zrobił Tomasz Sroczyński. Sytuacja jest dodatkowo wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz w 70-letniej historii Teatru Telewizji muzyka ze spektaklu ma swoje wydawnictwo. I to jeszcze wydawnictwo światowe, pod auspicjami prestiżowego francuskiego wydawcy - mówił w Dwójce Przemysław Stippa o płycie "Mother Departs" z muzyką do wyreżyserowanego przez siebie spektaklu "Matka odchodzi".
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 Dwójka Przemysław Stippa Teatr Telewizji Tadeusz Różewicz KULTURA płyta

"Barwy uczuć" na żywo w Teatrze Telewizji. Stippa: opowiadamy o szeroko pojętej miłości

Teatr Telewizji Polskiej w poniedziałek 13 marca premierowo pokaże na żywo spektakl "Barwy uczuć". Scenariusz został oparty na dwóch dramatach Alfreda de Musseta - "Kaprys" i "Drzwi muszą być albo otwarte, albo zamknięte" - oraz na fragmentach zbioru "Maksymy i rozważania moralne" François de La Rochefoucauld. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji spektakl miłość Przemysław Stippa TVP premiera

Telewizyjna scena sensacji - trzy teatry w jednym

67 lat temu, 6 lutego 1956 roku, był to tak zwany teatralny poniedziałek, o godzinie 20:00 nieliczni widzowie zasiedli przed nielicznymi jeszcze wtedy telewizorami, by obejrzeć pierwsze z cyklu Teatru Sensacji przedstawienie według Agathy Christie "Zatrute litery", w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Całość z racji ówczesnych możliwości (lub raczej "niemożliwości") technicznych "szła" na żywo, jak w prawdziwym scenicznym teatrze. 
Zobacz więcej na temat:  kabaret Teatr Telewizji PRL Adam Hanuszkiewicz

"Zaklęte rewiry". Premiera Teatru Telewizji

- Niektórzy w niewybredny sposób mówili (...): "po co mierzyć się z ideałem, jakim jest film", ale weźmy poprawkę, to jest Teatr Telewizji, no i mamy 2023 rok - mówił w Dwójce aktor Sebastian Cybulski, którego w poniedziałek zobaczyliśmy w nowym spektaklu Teatru Telewizji - "Zaklętych rewirach" na podstawie powieści Henryka Worcella w adaptacji i reżyserii Adama Sajnuka.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji Dwójka Paweł Siwek spektakl TEATR

W głąb króliczej nory, w głąb historii Teatru Telewizji i polskiej literatury

"Down the rabbit hole", w tłumaczeniu Roberta Stillera "W głąb króliczej nory" to tytuł 1 Rozdziału "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carolla. To zarazem jedna z najbardziej pojemnych fraz w historii literatury i podobnie jak  cała książka, skłania od lat do mnożenia interpretacji. Baśnie/bajki od czasów Freuda zresztą stanowią ulubioną "zabawę" dorosłych, dorabiających im drugie np. psychoanalityczne dno.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Teatr Telewizji Lewis Carroll Witold Gombrowicz Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Marek Bukowski: "Krawiec" Mrożka daje ogromne możliwości interpretacyjne

- Wszyscy w zespole bardzo cieszyli się na tę współpracę, ponieważ ten dramat już w swojej pierwotnej formie daje ogromne możliwości interpretacyjne. Można tutaj bardzo odważnie, nawet powiedziałbym brawurowo, pójść z różnymi pomysłami - mówił w "Poranku Dwójki" Marek Bukowski, reżyser spektaklu "Krawiec", który na niedawnym Festiwalu "Dwa Teatry" otrzymał m.in. Nagrodę Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych - Feniks.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji Dwa Teatry 2022 Dwójka Sławomir Mrożek Roch Siciński KULTURA Dwa Teatry

Marek Bukowski: "Krawiec" Mrożka to dzieło niezwykle skomplikowane

W Zamościu zakończył się XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wręczył osobistą honorową nagrodę twórcom spektaklu telewizyjnego "Krawiec", wg sztuki Sławomira Mrożka, w reżyserii Marka Bukowskiego. - To dzieło niezwykle skomplikowane - mówi reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 KULTURA Teatr Telewizji Sławomir Mrożek Daniel Wydrych

Magdalena Kuta: do Różewicza dojrzałam dopiero teraz

W poniedziałek, 13 czerwca, zakończył się Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. Nagrodę indywidualną dla najlepszej aktorki otrzymała Magdalena Kuta za tytułową rolę w spektaklu Teatru Telewizji "Matka odchodzi" wg Stanisława Różewicza, w reżyserii Przemysława Stippy. O roli, spektaklu i Różewiczu rozmawiała z nią Katarzyna Cygler.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Dwa Teatry 2022 Zamość Teatr Telewizji Katarzyna Cygler Trójka