more_horiz
PR24 Portal
Section05

Teatr Żydowski

Ida Kamińska. Pierwsza Polka nominowana do Oscara

4 września 1899 roku urodziła się aktorka Ida Kamińska. Jej żywiołem był teatr, w którym występowała od szóstego roku życia. Pojawiała się również w filmach - za swoją rolę w "Sklepie przy głównej ulicy" została nominowana do amerykańskiej Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszych aktorek pierwszoplanowych. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi TEATR FILM kino aktor antysemityzm PRL II wojna światowa Oscary Teatr Żydowski

"Rząd 2, miejsce 4". Gołda Tencer o działalności Teatru Żydowskiego w Warszawie

Teatr Żydowski to szczególne miejsce nie tylko na kulturalnej mapie Warszawy, to jeden z dwóch teatrów w Europie, które wystawiają spektakle w języku jidysz. Gościem Konrada Szczebiota była Gołda Tencer, aktorka, reżyserka, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, dyrektor Centrum Kultury Jidysz. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Gołda Tencer Teatr Żydowski

PR24 "Teatr Żydowski pamięta". Gołda Tencer o wydarzeniach związanych z 80. rocznicą powstania w getcie

W związku z 80. rocznicą Powstania w getcie warszawskim, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Centrum Kultury Jidysz oraz Fundacja Shalom zapraszają na wydarzenia i spektakle upamiętniające historię z kwietnia 1943 roku. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym Gołda Tencer, kierownik artystyczna Teatru Żydowskiego, prezes Fundacji Shalom, reżyser, aktorka, piosenkarka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gołda Tencer Marcin Gmys KULTURA TEATR Teatr Żydowski powstanie w getcie getto warszawskie

PR24 "Klasyka gatunku, jeśli chodzi o musical". "Jentl" w Teatrze Żydowskim w Warszawie

- Dla mnie "Jentl" jest klasyką gatunku, jeśli chodzi o musical. Bazujemy stricte na oryginalnym opowiadaniu Singera. (...) Problematyka, którą zawarł w swoim tekście kreśli się bardzo wyraźnie także w dzisiejszych czasach - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 aktorka Adrianna Dorociak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Teatr Żydowski TEATR musical SZTUKA KULTURA spektakl kobieta

Izaak Baszewis Singer - wielki pisarz, niezbyt dobry dziadek

- Izaak Singer nie był ciepłą osobą, był bardzo zajętym artystą, skupionym na swojej pracy. Ale gdy mając 20 lat odwiedziłam go w Stanach Zjednoczonych, zrozumiałam, jak niezwykłym był człowiekiem - mówiła w Dwójce Meirav Hen, wnuczka słynnego pisarza i noblisty.
Zobacz więcej na temat:  Isaac Bashevis Singer Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk pisarze i poeci literatura książki Żydzi KSIĄŻKA KULTURA Teatr Żydowski

Cyrkowy musical z Franzem Kafką w tle

Utrzymany w cyrkopunkowej stylistyce musical "Circus Kafka" to najnowsza i zarazem ostatnia w tym sezonie premiera Teatru Żydowskiego. Oparta na motywach książki Remigiusza Grzeli opowieść o miłości do teatru i hołd dla aktorek i aktorów teatrzyków objazdowych, o głodzie występów, karnawału i magii, której potrzebuje pełen lęku świat. Także ten nasz współczesny. Premiera już w czwartek, 24 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Teatr Żydowski Remigiusz Grzela Franz Kafka cyrk Praga Warszawa

Szymon Szurmiej - wybitny żydowski aktor i reżyser

98 lat temu, 18 czerwca 1923 roku, urodził się w Łucku, wówczas w granicach II Rzeczpospolitej, wybitny polski aktor żydowski Szymon Szurmiej. W swoim artystycznym życiu zapisał się wieloma pamiętnymi rolami filmowymi i serialowymi, jednak chyba najważniejszym polem działania był teatr, ten na uchodźstwie, ten po powrocie do kraju i w końcu Teatr Żydowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA TEATR Teatr Żydowski Żydzi Łuck Warszawa Wrocław

"Pierwiastek żydowski w naszej kulturze jest niezwykle ważny"

- Ten utwór jest refleksją, zapytaniem: jak wam się tam teraz żyje w tym niebie Icku, Rachelo, Natanie, Dwojro - mówiła w Dwójce aktorka warszawskiego Teatru Rampa Dorota Osińska, która opracowała na gitarę i wykonuje pieśń "W żydowskim niebie". Usłyszymy ją w ramach wydarzenia "Pamiętamy" - Teatry w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Teatr Żydowski powstanie w getcie Monika Pilch