more_horiz
PR24 Portal
Section05

TEATR

Przed premierą "Ślepego toru". Twórcy o wyzwaniach realizacji opery

On jest wybitnym reżyserem operowym i teatralnym, ona – cenioną choreografką. Marek i Izadora Weissowie byli gośćmi najbliższego wydania audycji "W antrakcie". Opowiadali o pracy nad operą "Ślepy tor", którą już wkrótce będziemy mogli zobaczyć w Teatrze Wielkim i wyzwaniach splatającej się współpracy zawodowej i życia prywatnego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

"Skrzypek na dachu" - arcydzieło sztuki musicalowej

22 września 1964 roku na Broadwayu odbyła się premiera "Skrzypka na dachu" w reżyserii Jerome'a Robinsa - jednego z najpopularniejszych musicali wszechczasów. Spektakl odniósł ogromny sukces i do 1972 roku, gdy został zdjęty z afisza, grano go ponad trzy tysiące razy. Uzyskał również aż dziewięć nagród Tony, będących teatralnymi odpowiednikami filmowych Oskarów. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA TEATR musical lata 60 Broadway Stany Zjednoczone MUZYKA

"Małżeństwo z kalendarza" Franciszka Bohomolca - walka fraka z kontuszem

- Bohomolec miał już pewne doświadczenie, bo pisał dla Collegium Nobilium, czyli teatru prowadzonego przez pijarów w Warszawie. Były to bardzo udane sztuki. Zainspirowany przez Stanisława Augusta napisał opartą na prostym pomyśle komedię "Małżeństwo z kalendarza" - mówił Rafał Węgrzyniak w pierwszej po wakacyjnej przerwie audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski."
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dramat Franciszek Bohomolec Małgorzata Szymankiewicz komedia Stanisław August Poniatowski Teatr Narodowy w Warszawie TEATR Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego

Kultowy "40-latek" powraca! - Tym razem na deskach teatru

Stefan Karwowski, jego maluch, żona Madzia, Maliniak i Kobieta Pracująca powracają – jako bohaterowie musicalu. Sztuka zatytułowana "40-latek" w reżyserii Joanny Drozdy powstała na podstawie oryginalnego scenariusza Jerzego Gruzy i Krzysztofa Teodora Toeplitza. Opowiedziana w serialu historia powraca po latach, w zupełnie nowym, nieoczywistym wydaniu. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Andrzej Kopiczyński Katarzyna Cygler Trójka

Współautorka filmu "Warmiński": co krok natykaliśmy się na kolejną tajemnicę

- Gdy zaczynaliśmy przygotowania do filmu, wydawało się oczywiste, kim jest Janusz Warmiński. Później natomiast z każdym krokiem natykaliśmy się na kolejną tajemnicę - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Hevelke, współautorka dokumentu pt. "Warmiński", o legendarnym reżyserze i dyrektorze Teatru Ateneum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  dokument TEATR FILM Roch Siciński biografia Dwójka reżyser

Centrum Sztuki Włączającej działa, by sztuka była jedna

- Niestety dziś niepełnosprawność to wciąż czynnik wyłączający z kultury - mówi Justyna Wielgus, reżyserka Teatru 21. - Moim wielkim marzeniem i celem Centrum Sztuki Włączającej jest, by nie mówić: "sztuka włączająca", "sztuka inkluzywna", tylko po prostu: "sztuka, która ma bardzo wiele reprezentacji, wiele języków, ekspresji, form" - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo niepełnosprawność wykluczenie społeczne TEATR SZTUKA

Musical "40-latek". Marcin Januszkiewicz jako śpiewający inżynier Karwowski

- Autorka scenariusza i reżyserka Joanna Drozda wykorzystała głównych bohaterów "Czterdziestolatka". Są zachowane między nimi relacje, jakie pamiętamy z serialu, natomiast to zupełnie nowa historia. Trzeba było jakoś połączyć te kropeczki tak, żeby Stefan Karwowski w końcu zaśpiewał - mówił w Dwójce Marcin Januszkiewicz, który wcieli się w rolę inżyniera Karwowskiego w nowym musicalu warszawskiego Teatru Rampa pt. "40-latek".
Zobacz więcej na temat:  musical Marcin Januszkiewicz Warszawa Paweł Siwek premiera serial TEATR

100 lat Teatru Nowego w Poznaniu. "Sen nocy letniej" od nowa "połamany" przez Jana Klatę

Teatr Nowy w Poznaniu świętuje 100-lecie swego istnienia. Zainaugurował działalność 15 września 1923 roku i dokładnie wiek później uczci ten fakt premierą "Snu nocy letniej" Szekspira w reżyserii Jana Klaty. Czyli klasyka, ale odczytana na nowo. A do tego imponujące, trzytomowe wydawnictwo poświęcone historii poznańskiego Teatru Nowego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Poznań premiera William Szekspir Jan Klata jubileusz Katarzyna Cygler Trójka