more_horiz
PR24 Portal
Section05

technika

Most Bosforski: pierwszy, który w erze nowożytnej połączył brzegi Europy i Azji

Połączenie brzegów Europy i Azji nad burzliwymi wodami cieśniny Bosfor, było nie tylko wielkim spełnieniem marzeń, ale również nie lada wyzwaniem technicznym. Dokładnie 50 lat temu otwarto Most Bosforski, który jest wspaniałym przykładem ludzkiego geniuszu technicznego i który z powodzeniem służy do dziś. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA mosty Stambuł Bosfor technika inżynieria Paweł Turski Trójka

Technologia haptyczna: ważny krok w rozszerzaniu wirtualnej rzeczywistości. Do czego się przyda?

Technologia haptyczna (od greckiego słowa "haptikós" – dotykalny, zmysłowy) pozwala na mechaniczne komunikowanie się z lub między użytkownikami za pomocą zmysłu dotyku. Wykorzystująca ją kamizelka haptyczna będzie mieć przede wszystkim zastosowanie w grach. Jej twórcy przewidują, że może też zrewolucjonizować branżę szkoleniową i kinematografię, mówi się także o wykorzystaniu w medycynie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA wirtualna rzeczywistość nowoczesne technologie Paweł Turski technika Trójka

Czy młodzi pasjonaci robotyki z Zamościa wygrają zawody World Robot Olympiad 2023 w Panamie?

Trzech uczniów zamojskiego liceum społecznego wygrało eliminacje do Światowej Olimpiady Robotów 2023, czyli WRO (World Robot Olympiad) w kategorii RoboMission Senior. Dzięki temu zwycięstwu, na początku listopada polecą do Panamy i tam będą rywalizować z najlepszymi drużynami z całego świata.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA technika robotyka młodzież zawody automatyka Radosław Nałęcz Trójka

Ultranowoczesne podwodne drony: wynalazek studenta zwiększy ich zasięg i możliwości

Sabuvis II to projekt ultranowoczesnego drona podwodnego, nad którym od kilku lat naukowcy i studenci Politechniki Krakowskiej pracują wspólnie z kilkoma partnerami, także z zagranicy. I odnoszą w tej dziedzinie coraz większe sukcesy: są zgłaszane kolejne patenty, a projektem interesuje się nie tylko polskie wojsko.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA technika wojsko broń dron woda atak Piotr Firan Politechnika Krakowska wynalazek Akademia Marynarki Wojennej Trójka podwodny świat

Samolotem na wakacje: bramki ABC i skanery CT - nowe zasady odprawy!

Przeżywamy właśnie szczyt wakacyjnych podróży – bardzo często samolotem. A to wiąże się z wizytą na lotnisku, odprawą i wieloma innymi sytuacjami. Ale okazuje się, że lotniska właśnie przechodzą rewolucję, która zmienia, czyli zdecydowanie ułatwia, podróżowanie samolotem. Co więcej, sprawi, że skończą się zakupy horrendalnie drogich napojów na lotnisku!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA podróże samolot paszport technika Paweł Turski Trójka

Niezwykła przejażdżka tramwajem bez podłączenia do trakcji elektrycznej

Tramwaje jak wiadomo poruszają się po szynach. Na dachu mają charakterystyczny wysięgnik, czyli pantograf, łączący je z drutami, czyli siecią trakcyjną. W niej płynie prąd napędzający cały pojazd. Co oznacza, że jeśli nie ma drutów (np. są zerwane), to nie ma prądu i tramwaj nie jeździ. Okazuje się jednak, że w Warszawie brak sieci trakcyjnej tramwajom nie przeszkadza.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA komunikacja miejska tramwaj Warszawa technika Paweł Turski Trójka

Papier i cukier przepisem na prostą, tanią i biodegradowalną baterię przyszłości?

Jedną z rzeczy, które są właściwie niezbędne do funkcjonowania współczesnego świata są baterie. Zużywamy ich tak dużo i tak różnych rozmiarów, że ich recykling jest poważnym problemem. Tymczasem francuski naukowiec opracował prostą, tanią i całkowicie biodegradowalną baterię z… cukru i papieru. Czyżby wynalazek stulecia?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA energia elektryczna baterie zasilanie cukier papier Paweł Turski Witold Lazar Trójka technika enzym

Które licea i technika są najlepsze w kraju? Znamy zwycięzców rankingu

Stołeczne XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica jest najlepszym liceum w kraju, a Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie – najlepszym technikum – wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych po raz 25. przygotował miesięcznik "Perspektywy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła dzieci młodzież NAUKA liceum technika