more_horiz
PR24 Portal
Section05
technika

Turbo-Jet – innowacyjny odrzutowiec dziełem studentów AGH

Prędkość poddźwiękowa oraz system namierzania i śledzenia innych samolotów bez wykorzystania GPS – to cechy niewielkiego odrzutowca Turbo-Jet, nad którym pracują studenci koła naukowego Akademii Górniczo-Hutniczej. – Wszystkie sprawdzone systemy działają na radarze, na podczerwieni albo za pomocą zewnętrznego naprowadzanie laserem. My chcemy trafić w niszę, która potrzebuje czystej wizji – mówi Jakub Karnowski z Koła Naukowego Dron Engineering Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda samolot wojsko sprzęt technika Kraków

Sprzęt RTV pamiętający czasy PRL. Sentyment i... dobry biznes

- Dzisiaj, żeby kupić jakikolwiek sprzęt RTV, idzie się po prostu do sklepu albo klika się w internecie. Natomiast wtedy było tak, że tego przecież w sklepach nie było i zdobycie każdego takiego sprzętu to była przygoda. Niektórzy potrafili jechać np. z Warszawy do Katowic, żeby w sklepie górniczym kupić kolumny - mówił w "Czterech porach roku" Krzysztof Sagan, założyciel serwisu RadioPolska.pl, pasjonat radia i kolekcjoner starego sprzętu grającego.
Zobacz więcej na temat:  technika historia PRL Roman Czejarek telewizja historia radiofonii sprzęt dla audiofila rtv

Ewa Mańkiewicz-Cudny: wojna odcisnęła piętno na moim dzieciństwie

- Urodziłam się, jak trwała jeszcze wojna. Odcisnęło to piętno na moim dzieciństwie. Zamiast biegać i krzyczeć, wolałam skupić się na różnych poważnych sprawach. W wieku 5 lat umiałam już czytać, miałam też niezłą pamięć. W związku z tym kilometrami mówiłam wiersze, ale jednocześnie zamęczałam swoje dwie starsze siostry, żeby mi poczytały. Po dwukrotnym przeczytaniu na ogół już pamiętałam i poprawiałam je, gdy usiłowały coś skrócić, opuścić - mówiła w Jedynce Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski technika NAUKA

Garbus – historia i fenomen legendarnego Volkswagena

Pół wieku temu Volkswagen Garbus, wyprzedzając model T Forda, stał się najliczniej produkowanym samochodem w historii motoryzacji. W ciągu 65 lat powstało 21 milionów egzemplarzy tego legendarnego pojazdu. Jaka jest historia Volkswagena Garbusa i co zadecydowało o jego ogromnej popularności? O tym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedział Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Miara Trójka samochody samochód motoryzacja muzeum technika Niemcy Wielka Brytania Stany Zjednoczone USA STYL ŻYCIA volkswagen volkswagen transporter ford PRL

SONDAŻ Większość Polaków twierdzi, że służby specjalne powinny mieć dostęp do nowoczesnych systemów. Nowy sondaż

Ponad połowa badanych Polaków (53 proc.) uważa, że służby specjalne powinny mieć dostęp do nowoczesnych systemów informatycznych umożliwiających pozyskiwanie informacji m.in. na smartfonach - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  pegasus służby specjalne technologie sondaże bezpieczeństwo technika POLSKA służby i bezpieczeństwo

Ignacy Łukasiewicz patronem roku 2022. Trójka w Bóbrce

Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza – naukowca, filantropa, przedsiębiorcy, społecznika i wynalazcy. Udaliśmy się więc z Trójkowym mikrofonem do Bóbrki, gdzie mieści się założona w 1854 roku przez Łukasiewicza kopalnia ropy naftowej i gdzie teraz istnieje Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo KULTURA ropa naftowa technika podkarpackie Paweł Turski Piotr Firan muzeum wynalazek wynalazcy

Tadeusz Zagajewski. Pionier polskiej elektroniki

109 lat temu, 16 grudnia 1912 roku, urodził się we Lwowie Tadeusz Zagajewski, wybitny naukowiec w dziedzinie elektroniki, radiotechniki i komunikacji. Był osobą silnego charakteru, niezłomnych zasad, ale też wybitnym pedagogiem, który wychował rzesze inżynierów i położył podwaliny pod automatykę i elektronikę przemysłową.
Zobacz więcej na temat:  elektronika technika przemysł automatyka Lwów Śląsk Gliwice odkrycia i ciekawostki

Praca silnika spalinowego - wideo z przezroczystego cylindra

Większość z nas ma prawo jazdy przynajmniej jednej kategorii. Potrafimy jeździć samochodami, motocyklami i dużymi ciężarówkami. Mało kto potrafi sobie jednak wyobrazić, jak wygląda spalanie paliwa w naszym pojeździe. Zobacz wideo, na którym przezroczysty cylinder odkrywa tę tajemnicę! 
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody technika youtube Polskie Radio warsztaty samochód
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem