more_horiz
PR24 Portal
Section05

Tomasz Szatkowski

Wydatki na armie krajów NATO. Przedstawiciel Polski przy Sojuszu: oczekujemy podniesienia poprzeczki

- Obawiam się procesu, w którym część sojuszników uzna, że nie musi ponosić wysiłków na zwiększenie potencjału militarnego, skoro ponosi je Polska - powiedział w Programie 1 Polskiego przedstawiciel Polski przy NATO Tomasz Szatkowski. - Oczekujemy, między innymi na szczycie NATO w Wilnie, decyzji stawiających wyżej poprzeczkę w zakresie wydatków obronnych i rozwoju sił sojuszniczych - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tomasz Szatkowski NATO Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej infografika

"Bałtyk stanie się morzem wewnętrznym NATO". Tomasz Szatkowski o korzyściach z rozszerzenia Sojuszu

- Choć Rosja będzie starała się przekonać część społeczeństw na Zachodzie, że jest otaczana, to nie obawia się ona aktów agresji ze strony Sojuszu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia stały przedstawiciel Polski przy NATO Tomasz Szatkowski. Jego zdaniem akcesja Szwecji i Finlandii będzie korzystna zarówno dla tych państw, jak i dla Sojuszu, Bałtyk stanie się bowiem morzem wewnętrznym paktu północnoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Raczyńska-Weinsberg NATO Tomasz Szatkowski Szwecja Finlandia

PR24 59. Konferencja Bezpieczeństwa. Szatkowski: dla Polski priorytetem jest sprawa wojny na Ukrainie

- Cały czas temat wojny na Wschodzie, agresji rosyjskiej na Ukrainę, pozytywnego rozstrzygnięcia tej nieszczęśliwej sytuacji jest dla nas priorytetem. To jest oczywiste - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel RP przy NATO, komentując rozpoczynającą się w piątek 59. Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Tomasz Szatkowski ŚWIAT Europa Monachium Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Rosja

Systemy Patriot dla Ukrainy. Szatkowski: odważna inicjatywa ze strony Polski

- Strona amerykańska widziała w tym szansę na osiągnięcie sukcesu. Polska inicjatywa wpisała się we właściwy czas - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel RP przy NATO, odnosząc się do przekazania Ukrainie systemów Patriot i działań Polski w tym zakresie.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Szatkowski NATO Patriot Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 wojna 2023 Europa ŚWIAT Sygnały Dnia Katarzyna Gójska

Tomasz Szatkowski: na Zachodzie zmiana ws. Ukrainy postępuje cały czas, przekazywany jest cięższy sprzęt

- Dziś Ukrainie pomaga prawie całe NATO, charakterystyka pomocy też się cały czas zmienia. To była na początku pomoc o charakterze taktycznym, defensywnym, powoli przechodzono do ciężkich systemów, jak Patriot - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Północnoatlantyckiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Szatkowski NATO wojna na Ukrainie ŚWIAT Niemcy wojsko Beata Michniewicz

Obraz Polski wewnątrz NATO. Szatkowski: doceniona postawa ws. Przewodowa, brak świadomości o skali inwestycji w armię

- Dla wojskowych jest to już w jakiejś mierze jasne, na poziomie politycznym to jeszcze dociera - powiedział ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski o skali modernizacji polskiego wojska. Wskazał również, że kwaterze głównej Sojuszu wysoko oceniono reakcję polskiego rządu na tragedię w Przewodowie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka służby i bezpieczeństwo Tomasz Szatkowski

"Trwa próba ewolucji, to są ambicje USA". Tomasz Szatkowski o globalnej roli NATO

- Trwa próba ewolucji Sojuszu w pewną, także polityczną, rolę globalną. To są głownie ambicje USA. Chodzi o to, by NATO było łącznikiem z państwami podobnie myślącymi na zachodnim Pacyfiku, w szczególności z Koreą, Japonią, Australią czy Nową Zelandią - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia ambasador RP przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Tomasz Szatkowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Tomasz Szatkowski bezpieczeństwo

Groźby nuklearne Putina są wiarygodne? Ambasador Polski przy NATO o ustaleniach Sojuszu

- Nie ma sygnałów świadczących o tym, że Rosja rzeczywiście przygotowuje się do użycia broni nuklearnej wobec Ukrainy - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia przedstawiciel RP przy NATO Tomasz Szatkowski. Podkreślił, że służby specjalne wszystkich państw NATO śledzą sytuację związaną z podobną eskalacją.
Zobacz więcej na temat:  NATO Tomasz Szatkowski Katarzyna Gójska wojna 2022 Rosja Ukraina ŚWIAT Europa broń nuklearna

Ambasador Polski przy NATO: wzywamy do aktywniejszej strategii Sojuszu

- Chodzi o to, żebyśmy nie stworzyli zbyt dużego komfortu dla władz Rosji zapewniając, że Sojusz na pewno zachowa się w sposób pasywny - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia przedstawiciel RP przy NATO Tomasz Szatkowski. Wskazał, że Warszawa apeluje o lepszą koordynację pomocy wojskowej dla Ukrainy i zabieganie o zwiększenie kosztów ekonomicznych, jakie przy okazji wojny musi ponieść Kreml.
Zobacz więcej na temat:  NATO wojna na Ukrainie dyplomacja Tomasz Szatkowski Katarzyna Gójska wojna 2022 Rosja Ukraina wojsko ŚWIAT Europa

WYWIAD Ambasador RP przy NATO: wschodnia flanka jest dziś silniejsza, to konkretny sygnał dla Rosjan

- Po raz pierwsze w Polsce pojawiły się baterie Patriot, które chronią strategiczne obiekty w naszym kraju. Wzmocnione zostały też jednostki brytyjskie w Polsce. Podobne ruchy miały miejsce w państwach bałtyckich i w Rumunii. Wschodnia flanka NATO jest dziś silniejsza, niż przed agresją Rosji wobec Ukrainy. To konkretny sygnał dla Rosjan - mówi ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni NATO Tomasz Szatkowski USA

Polski przedstawiciel przy NATO mówi o intensyfikacji działań ws. Ukrainy. "To nasz główny obszar"

Jak zaznaczył przedstawiciel Polski w kwaterze głównej NATO Tomasz Szatkowski "Sojusz ocenia, że sytuacja jest poważna". - Obecnie to jest główny obszar naszych obrad i działań - powiedział i podkreślił, że "NATO jest spójne w tej kwestii i intensyfikuje swoje działania w regionie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NATO Tomasz Szatkowski konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie Rosja

POLSKIE RADIO 24 Ambasador RP przy NATO o stanowisku Zachodu wobec Rosji: odstraszanie i dialog

- Dialog nie może odbywać się bez mocnej pozycji w zakresie odstraszania, ale jako odpowiedzialny aktor na scenie międzynarodowej musimy podejmować rozmowy nawet z państwami, które łamią różnego rodzaju zasady i próbować dojść do porozumienia. Jeżeli nie będzie to możliwe, musimy mieć przygotowane zawczasu inne środki - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Szatkowski, Stały Przedstawiciel RP przy NATO.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rosja Ukraina Białoruś Władimir Putin NATO Adrian Klarenbach Tadeusz Płużański Joe Biden Tomasz Szatkowski

"Presja w różnych formach". Przedstawiciel Polski przy NATO wskazuje na zagrożenia na Wschodzie

- Zdaniem NATO te zjawiska łączą się ze sobą. To jedna presja w różnych formach. Formę bardziej dramatyczną ma koncentracja wojsk rosyjskich wokół Ukrainy, ale nie należy bagatelizować działań hybrydowych na granicy Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią oraz wykorzystywania energii jako politycznego instrumentu szantażu - tak o sytuacji na Wschodzie mówił w "Sygnałach Dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tomasz Szatkowski, ambasador Polski przy NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina Białoruś NATO polityka służby i bezpieczeństwo konflikty międzynarodowe Katarzyna Gójska Tomasz Szatkowski