more_horiz
PR24 Portal
Section05

Tomasz Zapert

Pisanie o historii. Los jest bezkonkurencyjnym scenarzystą

Czy historia może stać się tworzywem poczytnej beletrystyki? Jak zainteresować współczesnych czytelników nauką zwaną przez starożytnych nauczycielką życia? Na ile pisarz ma prawo manipulować autentycznymi wydarzeniami i biografiami rzeczywistych postaci? M.in. o tym w "Trójce literackiej" rozmawiał ze swoim gościem Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  literatura Tomasz Zapert książki KULTURA historia Polski II wojna światowa Holokaust Trójka

Twórczość Marka Twaina. "Niesłusznie kojarzony jest tylko z literaturą młodzieżową"

- Twain gustował we wszystkich formach małych próz. Przez całe swoje życie pisał tego ogromną ilość. Notabene, to, co jest najzabawniejsze, to, co było jego szczytowym osiągnięciem w sensie literackim, mało cenił - mówi w Polskim Radiu 24 Łukasz Michalski (dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego). 
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Tragiczni celebryci: kiedy popularność niszczy życie prywatne

Andrzej Zaucha był gwiazdą estrady, a jego piosenki śpiewała cała Polska. Bohdan Smoleń tę Polskę rozśmieszał do łez. A jednak obaj, chociaż osiągnęli niekwestionowane sukcesy, byli gwiazdami PRL i lat późniejszych, zapłacili za to bardzo wysoką cenę. I stali się bohaterami książek Katarzyny Olkowicz "Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy" oraz "A tam, cicho być!". 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert KULTURA literatura Trójka

PR24 Pomiędzy matką a żoną, książka "Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego"

- Bardzo chciałam pokazać matkę Baczyńskiego, bo ta postać jest dzisiaj zapomniana, przed wojną była to bardzo znana, szanowana i wykształcona kobieta, autorka podręczników i książek dla dzieci, nie była to zwykła gospodyni domowa. Chciałam oddać jej hołd - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Zyskowska, autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 HISTORIA czytelnictwo KSIĄŻKA II wojna światowa USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Krzysztof Kamil Baczyński Powstanie Warszawskie

PR24 "Wrzesień ambasadora". Kościński: Drexel Biddle zrobił dla Polski więcej, niż można się było spodziewać

- Stany Zjednoczone we wrześniu 1939 r. mogły zaoferować Polsce "życzliwą neutralność" i tak właśnie było. Od ambasadorów Wielkiej Brytanii czy Francji Józef Beck chciał zupełnie czegoś innego, choćby ofensywy, i tego się nie doczekał - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kościński, autor książki "Wrzesień ambasadora".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 HISTORIA czytelnictwo KSIĄŻKA II wojna światowa USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Na tropach Smętka" - wyjątkowe wydanie fascynującej prozy Melchiora Wańkowicza

- Mamy przed sobą, dzięki wydawnictwu Księży Młyn z Łodzi, wersję oryginalną z pierwszej edycji tej fascynującej prozy Melchiora Wańkowicza z roku 1936. Jest to bowiem wersja pierwotna, której w PRL nie można było opublikować - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. W audycji uczestniczył także Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo Melchior Wańkowicz Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń społeczeństwo

Jerzy Łojek – niestrudzony badacz zbrodni katyńskiej

– Jerzy Łojek miał kontynuować tradycję ojca i zostać lekarzem, ale był twardy, nie ustępował i wbrew woli matki wybrał zawód historyka. To był świadomy wybór. Czuł, że ma zadanie do wykonania. Po latach okaże się, że było to pewne posłannictwo – mówi w "Trójce literackiej" Jerzy Kłosiński, dziennikarz, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność", autor książki "Historyk na tropie zdrady elit. Rzecz o Jerzym Łojku".
Zobacz więcej na temat:  Trójka literatura Jerzy Łojek Katyń KULTURA Tomasz Zapert

Dlaczego Mackiewicz krytykował Piłsudskiego?

– Akceptował ogólną koncepcję idei federacyjnej Piłsudskiego, która zakładała zintegrowanie narodów środkowo- i wschodnioeuropejskich jako pewną zaporę przeciw Rosji bolszewickiej i Niemcom – wyjaśnia prof. Grzegorz Łukomski, autor książki "Józef Mackiewicz (1902-1985). Antykomunizm jako imperatyw kategoryczny". Jednocześnie, jak przypomina gość "Trójki literackiej", Mackiewicz miał do naczelnika państwa szereg zastrzeżeń. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert Józef Mackiewicz literatura KULTURA literatura polska zbrodnia katyńska

PR24 Mistyfikacja bohaterem literackim. Jan Wernik o swoich książkach

- Głównym bohaterem mojego cyklu jest prowokacja, pewnego rodzaju mistyfikacja, a zdrada jest wynikiem tej prowokacji - powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz Jan Wernik pytany o swoje najnowsze dzieła literacki. - Wszystkie fakty się zgadzają, ale fikcją jest to, jak do nich doszło, dialogi i cała otoczka wokół - podkreślił Jan Wernik.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert

Bohdan Tomaszewski – człowiek sportu, człowiek radia

Wybitny dziennikarz i komentator sportowy, publicysta, autor książek i scenariuszy filmowych, a w młodości znakomity tenisista – mowa oczywiście o Bohdanie Tomaszewskim, którego 101. rocznica urodzin minęła 10 sierpnia. – Ja nieprzerwanie wierzę w radio. Wierzę, że jest niezbędne, bo jest proste, naturalne – powiedział w 2009 roku bohater środowego wydania "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki społeczeństwo Tomasz Zapert Henryk Urbaś olimpiada igrzyska olimpijskie Polskie Radio Bohdan Tomaszewski radio Tenis Warszawa KULTURA dziennikarstwo

PR24 Joanna Miłosz-Piekarska: bycie bratanicą Czesława Miłosza miało wpływ na moje życie

- Myślę, że każdy członek rodziny rzutuje na życiorys następnego pokolenia. Gdybym była bratanicą np. znakomitego lekarza, to też by na pewno miało wpływ na moje życie. Oczywistą rzeczą jest, że bycie bratanicą Czesława Miłosza miało wpływ na moje życie, bycie córką Andrzeja Miłosza - wspaniałego człowieka - to miało też ogromne znaczenie, formowało mnie jako człowieka - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka Joanna Miłosz-Piekarska, autorka książki wspomnieniowej "Wszystkie czasy przeszłe".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura czytelnictwo KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert Polskie Radio 24 Czesław Miłosz