more_horiz
PR24 Portal
Section05

Tomasz Żukowski

Socjolog: Donald Tusk uznał, że silne spolaryzowanie sceny politycznej mu służy

- Platforma Obywatelska jest w tej chwili zainteresowana, by przejąć jak najwięcej elektoratu opozycyjnego. To dużo łatwiejsze niż pozyskanie elektoratu z drugiej strony, ale musi się dziać kosztem elektoratu PSL, Polski 2050, jednak w pierwszej kolejności kosztem Nowej Lewicy - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog dr Tomasz Żukowski (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Tomasz Żukowski wybory w Polsce wybory parlamentarne Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska polityka Donald Tusk

Co zdecyduje o wyniku wyborów? Dr Żukowski: PO prowadzi kampanię krytyki, to nie da wygranej

- Realny program, który PO musi mieć, wypracowany w gronie ekspertów i w drodze rozmów z grupami interesów na których jej zależy, to program, którym się wyborów wygrać nie da - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Tomasz Żukowski. - Nie prezentuje go, zamiast tego prowadząc kampanię krytyki rządzących i zapowiedzi odsunięcia ich od władzy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Antoni Trzmiel Tomasz Żukowski PiS Platforma Obywatelska wybory w Polsce

Dr Tomasz Żukowski: wojna i inflacja mają wpływ na preferencje wyborcze Polaków

- Wojna powoduje skupianie się Polaków wokół tych, którzy przed tą wojną przestrzegali, i tych, którzy podejmują teraz bardzo energiczne działania, aby Ukraina tej wojny nie przegrała, a mogła ją wręcz wygrać - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog UW.
Zobacz więcej na temat:  sondaż POLSKA polityka Polskie Stronnictwo Ludowe Prawo i Sprawiedliwość wybory parlamentarne Kukiz'15 wybory zjednoczona prawica społeczeństwo koalicja obywatelska Polska 2050 Tomasz Żukowski Polskie Radio 24

NASZ WYWIAD W interesie PO Rosjanie musieli być niewinni

Rządząca PO blokowała upublicznianie faktów świadczących o odpowiedzialności za katastrofę strony rosyjskiej. Sądzę, że obawiała się, że w trzeciej fazie przeżywania traumy, okresie poszukiwania winnych, Polacy dojdą do wniosku, że to Rosjanie są za katastrofę odpowiedzialni. A to m.in. wpłynęłoby na rezultaty wyborów i mogło oznaczać konflikt z Moskwą, którego władze się bały – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Tomasz Żukowski z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2008-2010).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska Rosja Tomasz Żukowski

Reakcje na wyjazd premierów do Kijowa. Dr Żukowski: są w Polsce środowiska zaślepione nienawiścią

- Zrobiło mi się strasznie wstyd, kiedy zobaczyłem, do jakiego stopnia szaleństwa i nienawiści udało się wychować środowisku związanemu z "Gazetą Wyborczą" niektórych swoich zwolenników. To są po prostu chore z nienawiści zombie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog z UW, komentując reakcje części Polaków na wyjazd premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego do Kijowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Tomasz Żukowski POLSKA polityka media społeczeństwo Polityka zagraniczna Polski dyplomacja premier Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński Kijów Ukraina

Polacy nie chcą odwołania premiera. Dr Żukowski: może on przekraczać linie okopów dzielące dwa główne obozy

- Fakt, że niewielka, ale licząca się część opozycji nie chce dymisji Mateusza Morawieckiego, pokazuje, że jest on osobą, która do pewnego stopnia może przekraczać barykady - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Tomasz Żukowski. Ocenił też, że opozycja nie byłaby w stanie przeprowadzić konstruktywnego wotum nieufności. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Tomasz Żukowski Adrian Klarenbach sondaże premier rząd Mateusz Morawiecki

Sondaż poparcia dla partii politycznych. Dr Żukowski wskazuje na wyzwania dla opozycji

Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy jest stabilne, ale gorsze niż w okresie sukcesów wyborczych w 2019 roku. Z kolei rozkład sił na opozycji pozwalałaby jej osiągnąć potencjalną większość, ale przy współpracy z Konfederacją, z którą PO czy Lewica ma bardzo złe relacje - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 socjolog dr Tomasz Żukowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Tomasz Żukowski polityka sondaże Sejm zjednoczona prawica opozycja

Sytuacja na Wschodzie, kondycja UE. Dr Żukowski: czeka nas rok pełen wyzwań

- Czeka nas pełen wyzwań przyszły rok. Najbardziej dramatyczne to pytanie o koniec pandemii, sytuacja na granicy rosyjsko-ukraińskiej oraz próby federalizacji Unii Europejskiej i w konsekwencji osłabienie polskiej podmiotowości - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 socjolog dr Tomasz Żukowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Tomasz Żukowski polityka sondaż

"Media społecznościowe budują zupełnie nową rzeczywistość". Dr Żukowski o wpływie nowych mediów na politykę

- Niedawno było tak, że wszyscy obserwowaliśmy te same wydarzenia w tych samych mediach. W tej chwili pojawia się mnóstwo baniek politycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, pytany o wpływ mediów społecznościowych na politykę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka social media internet Facebook Instagram What's up Tomasz Żukowski

Wybory w Rzeszowie. Dr Tomasz Żukowski: opozycja zastosowała formułę "paktu senackiego"

- Opozycja poparła w całości jednego lokalnego kandydata, a prawica podzieliła się, początkowo wystawiła nawet czwórkę, a potem troje kandydatów, co być może spowodowało, że cześć jej zwolenników, mając poczucie braku jedności, mogła po prostu nie głosować - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rzeszów podkarpackie wybory samorządowe Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Michał Rachoń Tomasz Żukowski

"Ta decyzja może ulec zmianie, jeśli sytuacja się pogorszy". Dr Żukowski o luzowaniu obostrzeń

- Trzeba mieć świadomość tego, że ta decyzja może ulec zmianie, jeśli sytuacja się pogorszy, a ona się hipotetycznie pogorszyć może - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, odnośnie do luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus POLSKA Polskie Radio 24 pandemia COVID-19 Tomasz Żukowski

Dr Żukowski: Polska przechodzi przez pandemiczny kryzys lepiej niż inne kraje

- Przy tak wielkiej skali przedsięwzięcia, jakimi są tarcze antykryzysowe premiera Morawieckiego, mogą pojawić się niedociągnięcia, na których później swoją narrację opierają opozycja i nieprzychylne rządowi media - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog dr Tomasz Żukowski (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus pandemia GOSPODARKA rząd Mateusza Morawieckiego bezrobocie Tomasz Żukowski Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel

"Zwiększyła polską podmiotowość". Dr Żukowski o znaczeniu Solidarności dla niepodległości kraju

- Symbolika Solidarności wciąż jest tak ważna, że nawet obóz, który chce być liberalny nie tylko gospodarczo, ale również obyczajowo i to znacznie bardziej niż jakikolwiek obóz do tej pory, odwołuje się do tej symboliki - powiedział dr Tomasz Żukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Tomasz Żukowski Solidarność NSZZ PRL historia Polski komunizm sierpień 80 strajki sierpniowe

Dr Żukowski: "Nowa Solidarność" im. Armii Ludowej to nie jest dobry pomysł

- "Nowa Solidarność" jest mocno pęknięta. Deklaracji Rafała Trzaskowskiego o odłożeniu w czasie uhonorowania wiceprzewodniczącego Solidarności prezydenta Lecha Kaczyńskiego towarzyszy zajadła obrona Armii Ludowej przez radnych Warszawy - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel Tomasz Żukowski polityka Rafał Trzaskowski opozycja

Dr Żukowski o protestach LGBT: radykalna ekspresja środowisk mniejszościowych

 - To co obserwujemy w tej chwili chociażby w centrum Warszawy, to raczej radykalna ekspresja środowisk zdecydowanie mniejszościowych, czego doskonałym dowodem są wypowiedzi części polityków wyraźnie liberalnych, którzy próbują się od tego dystansować - mówił w "Komentarzu poranka" w Programie 1 Polskiego Radia politolog i socjolog dr Tomasz Żukowski. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Żukowski Nasz komentarz POLSKA wybory prezydenckie 2020 LGBT