more_horiz
PR24 Portal
Section05
tradycja

KOSY. Fascynująca podróż przez Dolny Śląsk

Bogactwo muzyczne Dolnego Śląska wydaje się nieprzebrane. Artystki wrocławskiego zespołu KOSY odważnie objęły ten kierunek eksploracji. Ich brawura procentuje – zostały wybrane na reprezentantki Polski na międzynarodowych targach muzycznych WOMEX 2021! Na tegorocznym Konkursie Muzyki Folkowej ich kunszt nie uszedł uwadze jurorów – zespół został wyróżniony za wyrazistą obecność sceniczną i świadomość muzyczną.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Aleksandra Faryńska Nowa Tradycja

Ludowe źródła kultury. Czas na redefinicję

Ludowe źródła kultury wydają się być jednym z kluczowych problemów koniecznych do analizy procesów cywilizacyjnych. Co jednak oznacza epitet „ludowy”? Czy dawne systemy opisu nadal są w stanie przedstawić nam współczesne konteksty ludowości? Być może w dzisiejszej rzeczywistości kulturowej nadszedł czas redefinicji „ludowości”? Nad tym zastanowią się uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Ludowe źródła kultury”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja

Bez

Kiedy znów zakwitną białe bzy… I czy w tym samym czasie zakwitną również czarne? Maj kojarzy nam się z intensywnie pachnącymi, fioletowymi lub kremowymi kwiatami bzu lilaka. Ta roślina ze względu na swoją nazwę, rodzi pewne wątpliwości, bo -zwłaszcza wśród tych osób, którym daleko do botanika – bez lilak często mylony jest z prawdziwym bzem, czarnym. W świat flory w kilku następnych odcinkach „Źródosłowu” zabierze nas etnolingwistka dr Olga Kielak, która swoją opowieść rozpoczyna właśnie od bzu.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia bez ogród

Jarmark Kultury Urzecza. Magdalena Mich: ma ponad 300-letnią tradycję

- Mikroregion Urzecza ukształtował się wzdłuż obu brzegów Wisły, od Saskiej Kępy w dół po Pilicę, Wilgę i Czersk i tak naprawdę w czasie, gdy on wykształcał swoją mikrokulturę, rzeka Wisła ludzi nie dzieliła, ale łączyła, ponieważ zimą łatwiej było przejechać na drugą stronę Wisły przez zamarzniętą rzekę niż drogą kołową - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 etnograf Magdalena Mich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Wisła tradycja HISTORIA

Babadag zainaugurował festiwal "Nowa Tradycja" [ZOBACZ WIDEO]

24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" z rozmachem powrócił po pandemicznej przerwie. Za nami koncert inauguracyjny - opowieść o dwóch kluczowych elementach ludzkiego życia. Relację z wydarzenia można było śledzić na antenie Jedynki, a wideo dostępne było na stronach PR1, w mediach społecznościowych Radiowego Centrum Kultury Ludowej i Nowej Tradycji oraz na stronach Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  folk Nowa Tradycja tradycja muzyka ludowa KULTURA

Bez harmonizowania, przez całą noc - idee Osmętnicy

Łatwo jest o wrzucenie jednego i drugiego do jednego worka, wysypanie i powiedzenie: „O, proszę, stworzyliśmy właśnie fuzję”. A fuzja wymaga o wiele więcej – tłumaczy Antoni Beksiak, współzałożyciel zespołu Niewte, którego album „Osmętnica Electronica” zdobył III miejsce w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2021
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa Nowa Tradycja tradycja Hanna Szczęśniak

Ukojenie w folku. Spotkanie z Ifi Ude

Polsko-nigeryjska piosenkarka, artystka niezależna, kompozytorka i aktorka znana zarówno z eteru, jak i ekranu, postać sceny alternatywnej tworząca w klimatach muzyki świata, śmiało łącząca etno/folk z elektroniką, a polską muzykę ludową ze swoimi afrykańskimi korzeniami. W tym roku poprowadzi jury Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Nowa Tradycja tradycja
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem