more_horiz
PR24 Portal
Section05

tradycja

Pieśni ludu. Nasze pieśni

Sięgają do folkloru i muzyki ludowej, a znalezione tam inspiracje łączą z tymi współczesnymi, tworząc piękny melanż tego co dawne i nowe. Celem członków zespołu Zazula od początku jest budowanie mostów. Nie tylko między tradycją a współczesnością, ale także między narodami. Niebawem światło dzienne ujrzy płyta „Pieśni Ludu” muzyczna opowieść o Nas – Słowianach – w nowoczesnej aranżacji, wzbogaconej o elementy rockowe, funkowe i elektroniczne. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa tradycja world music Ukraina

31. Europejskie Dni Dziedzictwa. "W każdym zabytku jest pamięć i historia"

Po raz 31. w Polsce obchodzone są Europejskie Dni Dziedzictwa. - To jest takie wielkie święto wszystkich tych, którzy tym dziedzictwem się interesują, pasjonatów oraz osób, które chcą przekazywać to, co posiadamy, przyszłym pokoleniom - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. 
Zobacz więcej na temat:  Kuba Marcinowicz dziedzictwo narodowe KULTURA zabytki UNESCO Europejskie Dni Dziedzictwa tradycja

Czysta etnografia – na YouTube

Przez dekady o zwyczajach, strojach i dniu codziennym różnych społeczności mogliśmy się dowiedzieć właściwie tylko w sposób zapożyczony – za pomocą słów i obrazów kolportowanych przez badacza, który to, co powiedzieli i pokazali mu badani, tłumaczył na naukową (rzadziej – przystępną) formę i publikował w prasie lub wydawnictwach naukowych.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton KULTURA Magdalena Okraska tradycja

Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. "To wyjątkowy czas"

– To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Zakopanem, na Podhalu i, śmiem powiedzieć, w Polsce. Jest tu porcja znakomitej kultury, muzyki, tańca, śpiewu. Górale z całego świata, 12 zespołów z zagranicy, 4 zespoły z Polski walczą od poniedziałku o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę – mówiła w "Trójce do trzeciej" Hanna Rybka, dyrektor artystyczna 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. 
Zobacz więcej na temat:  Zakopane tradycja KULTURA MUZYKA Katarzyna Cygler

Rajza z Korfantym – Ślōnsko Bajarka

Zapomnijmy na chwilę o etosie pracy i grubach pełnych węgla. Dominika Kierpiec-Kontny, Ślōnsko Bajarka, zwraca uwagę na nieoczywiste prawdy o Ślązakach: delikatność śląskiej duszy, głęboką emocjonalność ukrytą w śląskiej godce. Co według niej najlepiej oddaje prawdziwy charakter Ślązoka? Pieśni. A czy warto śpiewać je najmłodszym? O tym w Poranku Dwójki!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa tradycja world music śląskie Łotwa Łódź Białystok Aleksandra Faryńska