more_horiz
PR24 Portal
Section05
tradycja

Nieoczywiste brzmienia i ludzkie emocje - Muzyka Świata Warszawa 2022

W zeszłym roku (2021), po 19 latach przerwy, w wielkim stylu powrócił na warszawską estradę Festiwal „Muzyka Świata – Warszawa”. Już za kilka dni rusza jego trzecia edycja! Nie zabraknie wielkich nazwisk sceny world music, a ważnym tegorocznym akcentem, który ma okazać wsparcie i jedność świata muzyki, jest udział artystek i artystów z Ukrainy (Alina Bzhezhinska, Dagadana).
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja world music

„Na plaży w Brazylii zatęskniłam za Polską”. Slow life Anny Davis

Wróciła do Polski po trzydziestu latach życia na emigracji. "Kluczowa okazała się pandemia koronawirusa. Na plaży w Brazylii nagle bardzo zatęskniłam za Polską. Oczywiście, wcześniej pojawiały się myśli o powrocie do kraju, ale nie udało się ich zrealizować. Natomiast wtedy potrzeba była tak duża, że zaczęłam przeglądać domy w Polsce" – wspomina Anna Davis.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Europa Ameryka Południowa Azja Polonia turystyka wakacje urlop relaks tradycja nowoczesna wieś Małgorzata Frydrych

Orzech laskowy twardy i zdrowy

Może być twardy do zgryzienia, trudny do rozłupania, a nawet pusty. Jego złoty czas to sierpień, a zwłaszcza dzień św. Wawrzyńca. Orzech – mały, niepozorny, ale za to jaki smaczny! O tym laskowym, najpowszedniejszym i dobrze znanym w polskiej kulturze ludowej, w najnowszym odcinku Źródłosłowu opowiada etnolingwistka dr Olga Kielak z UMCS w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia bez ogród

Mleko

Choć dzisiaj brzmi to jak niewyobrażalne marnotrawstwo, trzeba przyznać Kleopatrze, że wiedziała co robi, życząc sobie regularnych kąpieli w mleku. Mleko bowiem ma w sobie bardzo dużo cennych składników, i nie na darmo nazywane jest eliksirem życia. O tym, co symbolizuje i jak dbano niegdyś na wsi, aby go nie zabrakło, opowiada nam w kolejnym odcinku "Źródłosłowu" etnolog prof. Mariola Tymochowicz z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia bez ogród

KOSY. Fascynująca podróż przez Dolny Śląsk

Bogactwo muzyczne Dolnego Śląska wydaje się nieprzebrane. Artystki wrocławskiego zespołu KOSY odważnie objęły ten kierunek eksploracji. Ich brawura procentuje – zostały wybrane na reprezentantki Polski na międzynarodowych targach muzycznych WOMEX 2021! Na tegorocznym Konkursie Muzyki Folkowej ich kunszt nie uszedł uwadze jurorów – zespół został wyróżniony za wyrazistą obecność sceniczną i świadomość muzyczną.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Aleksandra Faryńska Nowa Tradycja

Ludowe źródła kultury. Czas na redefinicję

Ludowe źródła kultury wydają się być jednym z kluczowych problemów koniecznych do analizy procesów cywilizacyjnych. Co jednak oznacza epitet „ludowy”? Czy dawne systemy opisu nadal są w stanie przedstawić nam współczesne konteksty ludowości? Być może w dzisiejszej rzeczywistości kulturowej nadszedł czas redefinicji „ludowości”? Nad tym zastanowią się uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Ludowe źródła kultury”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja

Bez

Kiedy znów zakwitną białe bzy… I czy w tym samym czasie zakwitną również czarne? Maj kojarzy nam się z intensywnie pachnącymi, fioletowymi lub kremowymi kwiatami bzu lilaka. Ta roślina ze względu na swoją nazwę, rodzi pewne wątpliwości, bo -zwłaszcza wśród tych osób, którym daleko do botanika – bez lilak często mylony jest z prawdziwym bzem, czarnym. W świat flory w kilku następnych odcinkach „Źródosłowu” zabierze nas etnolingwistka dr Olga Kielak, która swoją opowieść rozpoczyna właśnie od bzu.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia bez ogród

Jarmark Kultury Urzecza. Magdalena Mich: ma ponad 300-letnią tradycję

- Mikroregion Urzecza ukształtował się wzdłuż obu brzegów Wisły, od Saskiej Kępy w dół po Pilicę, Wilgę i Czersk i tak naprawdę w czasie, gdy on wykształcał swoją mikrokulturę, rzeka Wisła ludzi nie dzieliła, ale łączyła, ponieważ zimą łatwiej było przejechać na drugą stronę Wisły przez zamarzniętą rzekę niż drogą kołową - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 etnograf Magdalena Mich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Wisła tradycja HISTORIA

Babadag zainaugurował festiwal "Nowa Tradycja" [ZOBACZ WIDEO]

24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" z rozmachem powrócił po pandemicznej przerwie. Za nami koncert inauguracyjny - opowieść o dwóch kluczowych elementach ludzkiego życia. Relację z wydarzenia można było śledzić na antenie Jedynki, a wideo dostępne było na stronach PR1, w mediach społecznościowych Radiowego Centrum Kultury Ludowej i Nowej Tradycji oraz na stronach Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  folk Nowa Tradycja tradycja muzyka ludowa KULTURA
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem