more_horiz
PR24 Portal
Section05

transformacja ustrojowa

Ekspert PIE: wejście Polski do UE przełamało wieloletni, negatywny trend na rynku pracy

Polskie firmy oferują nie tylko konkurencyjne produkty, ale także usługi do krajów UE. A to przez ostatnią dekadę, pomimo kryzysu z roku 2008 i pandemii, dało mocne podstawy do zmniejszenia poziomu bezrobocia do obecnego, rekordowo niskiego poziomu 5 procent (wg. GUS i Powiatowych Urzędów Pracy) - powiedział Paweł Śliwowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie transformacja ustrojowa zatrudnienie

Wybory 4 czerwca 1989 roku. Macierewicz: ich istotą było zalegalizowanie dyktatora stanu wojennego

Dzień 4 czerwca jest bardzo ważną datą w historii najnowszej Polski - w 1989 roku poczuliśmy wolność, w 1992 zaś wielu odczuło, że ktoś tę wolność odbiera. Jak łączą się te daty? Czy ich długi cień sięga współczesności?
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Antoni Macierewicz Andrzej Anusz Sebastian Pilarski historia Polski polityka Jan Olszewski PRL komunizm Wojciech Jaruzelski wybory w Polsce POLSKA transformacja ustrojowa

"W cieniu afer". Szymon Wochal o historii polskiej mafii

- W przypadku mafii pruszkowskiej trzeba sięgnąć do lat 1986-1988 do stanowczej interwencji ambasady Austrii, która wymogła na komunistycznej bezpiece, by zajęła się falą kradzieży samochodów. W kradzieżach brali udział gangsterzy związani z Warszawą - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Wochal, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor przestępczość policja PRL transformacja ustrojowa

Jak SB rozpracowywała kierownictwo "Solidarności". Rozmowa z dr Grzegorzem Majchrzakiem

- "Solidarność", używając terminologii SB, była operacyjnie ochraniana. Nie była rozpracowywana. Brało się to stąd, że ona działała legalnie. Nie można było więc jej formalnie rozpracowywać. Ale od samego początku "Solidarność" była przez SB traktowana jako wróg - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Majchrzak, historyk IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski transformacja ustrojowa Solidarność służba bezpieczeństwa PRL

Bossowie mafi pruszkowskiej zatrzymani. Rafał Pasztelański: mentalnie tkwią w latach 90.

- Bossowie "Pruszkowa" stali się filmowymi gangsterami jak Al Capone czy "Ojciec chrzestny" i z tym się kojarzą, to jest zupełnie błędne. Pamiętam lata 90. - dresiarzy bijących ludzi, bo ktoś się źle spojrzał, gwałcących kobiety, kradnących na potęgę samochody czy też narkotyki, które były wszędzie. To nie są dobrzy ludzie, to wyrachowani, brutalni przestępcy - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Pasztelański, dziennikarz portalu TVP Info.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor przestępczość policja PRL transformacja ustrojowa

"W cieniu afer". Dariusz Loranty o powstaniu mafii w Polsce: delikatny nadzór Służby Bezpieczeństwa

- Wiadomo, że każda służba, a Służba Bezpieczeństwa w szczególności, musiała pozyskiwać informatorów, dobrze było mieć ich także w świecie przestępczym - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Loranty, były policjant z Wydziału ds. Terroru Kryminalnego i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor przestępczość policja PRL transformacja ustrojowa

Eksperci: pomoc Polski w odbudowie Ukrainy ułatwi jej akcesję do UE

Polscy przedsiębiorcy i instytucje państwa przygotowują strategie angażowania się w gospodarkę Ukrainy i prowadzenie tam po wojnie swoich biznesów np. w sektorze budowlanym, w przetwórstwie czy energetyce. Ważne są ułatwienia prawne, jakie wprowadziła Ukraina dla polskiego biznesu, choć musi jeszcze wykonać spory wysiłek legislacyjny zbliżający ją w tym obszarze do państw UE - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie transformacja ustrojowa odbudowa PKO BP

Transformacja ustrojowa w polskiej kinematografii. Komentarz Bronisława Wildsteina

- Nie doczekaliśmy się filmowej opowieści o tamtych czasach. Być może dlatego, że to wymaga czasu, dystansu. Ale mam wrażenie, że tego brakuje w polskim kinie. Poza brakiem dystansu jest też pewna presja. Nasi filmowcy są odważni kiedy mają portretować wiejską chciwość, żądzę pieniądza czy nietolerancję na polskiej prowincji - powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta Bronisław Wildstein. 
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein transformacja ustrojowa

"Duchologia polska" - podróż do czasów transformacji

- Okres późnych lat 80. i wczesnych 90. był szalenie ciekawy, bo wiele się działo. Wydawało mi się, że życie codzienne tamtego czasu było słabo udokumentowane, stąd najpierw pojawiła się strona, a teraz książka na ten temat, zatytułowana "Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji" - mówi w Czwórce Olga Drenda, etnolog, pisarka i dziennikarka.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Adam Smolarek PRL transformacja ustrojowa lata 80 lata 90 historia Polski

Przemiany polityczne 1989 roku. Andrzej Słowik: pozorne przekazanie władzy przez komunistów

- Tuż po "okrągłym stole" i po tych wyborach okazało się jakie były cele: oddać pozornie władzę polityczną, a przejąć gospodarczą, a także zachować w dyspozycji ludzi z dawnych służb. Chodziło o to, aby dalej ci sami ludzie decydowali, w którym kierunku będzie szła Polska - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Słowik, działacz opozycji antykomunistycznej w czasie PRL. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski transformacja ustrojowa polityka

Rocznica wyborów 1989 roku. Prof. Musiał: nie w pełni wykorzystana szansa

- Czerwcowe wybory oczywiście zmieniły krajobraz polityczny i były wielką szansą. W moim przekonaniu jednak nie w pełni wykorzystaną. Ale musimy pamiętać o tym, że wyniki tych wyborów były zaskoczeniem dla obu stron - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Filip Musiał. Gościem audycji był także dr Paweł Ukielski z PAN. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski transformacja ustrojowa polityka

Wczoraj i jutro lubelskich osiedli. Muzeum Osiedli Mieszkaniowych

Bardziej przypomina mieszkanie niż tradycyjne muzeum. Można w nim znaleźć dokumenty pamiętające lata 40. ubiegłego wieku, gazety z okresu PRL i przedmioty codziennego użytku, które niegdyś służyły całym społecznościom. W Lublinie działa Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, dla którego osiedla powojennego Lublina to wspólny trzon tożsamości czterech pokoleń mieszkańców miasta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Lublin mieszkanie muzeum transformacja ustrojowa PRL społeczeństwo