more_horiz
PR24 Portal
Section05

transport miejski

Gęsta siatka połączeń daje oddech Polsce powiatowej. Walka rządu z wykluczeniem komunikacyjnym

Po 1989 r. kolejne rządy prowadziły politykę cięć budżetowych i prywatyzacji, która dramatycznie uderzała w jakość życia w tzw. Polsce powiatowej. Wiązało się to z ograniczeniem aktywności i obecności instytucji publicznych na wsi i w mniejszych miejscowościach. Likwidowano połączenia kolejowe, autobusowe, placówki pocztowe czy posterunki policji. Ta polityka doprowadziła to wykluczenia społecznego dużej części populacji Polski, którego jednym z najpoważniejszych zjawisk było wykluczenie komunikacyjne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA komunikacja transport transport publiczny transport miejski wykluczenie komunikacyjne infrastruktura

Fundusze Europejskie. Środki na rozwój ekologicznego transportu publicznego

Od kilkunastu lat Fundusze Europejskie wspierają rozwój przyjaznego dla środowiska i dostępnego dla wszystkich systemu transportu publicznego w miastach Polski Wschodniej. Pomoc finansowa będzie kontynuowana poprzez program "Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej"; od teraz ze wsparcia będą mogły skorzystać nie tylko miasta wojewódzkie, ale też średniej wielkości miasta z tego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski fundusze europejskie fundusze unijne transport publiczny transport miejski

ANALIZA To nie jest miasto dla kierowców. Tak Warszawa uprzykrza życie posiadaczom aut

Warszawa walczy z kierowcami na wielu polach. Zwężanie ulic i tworzenie buspasów kosztem przepustowości jezdni, coraz wyższe opłaty za parkowanie pobierane na coraz większym obszarze, a także plan wprowadzenie strefy Tempo 30. Kolejnym ciosem będzie ograniczenie ruchu w centrum miasta i wprowadzenie Strefy Czystego Transportu (SCT). Mieszkańcy stolicy mają porzucić samochody, a co z urzędnikami?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka transport transport miejski samochody ekologia Warszawa regiony mazowieckie

Volvo Buses zdecydowało o zamknięciu fabryki we Wrocławiu. Nowy inwestor zatrudni tylko część pracowników

Volvo Buses zdecydowało o stopniowym wygaszeniu i zamknięciu swojej fabryki autobusów we Wrocławiu w pierwszym kwartale 2024 roku. Firma podpisała już list intencyjny w sprawie sprzedaży nieruchomości we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding, który ma zaoferować zatrudnienie części pracowników koncernu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA autobus transport publiczny transport miejski volvo

Pięć lat programu Dostępność Plus. Co się zmieniło?

Program Dostępność Plus to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Koncentruje się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu, produktów i usług do wymagań wszystkich obywateli. Celem programu jest zapewnienie swobodnego udziału w życiu publicznym i społecznym osobom ze szczególnymi potrzebami. Właśnie mija pięć lat od uruchomienia programu. Co udało się osiągnąć? 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo fundusze europejskie niepełnosprawność niepełnosprawni architektura transport publiczny transport miejski

"Obietnice Trzaskowskiego". Kaleta: świat objechać zdążył, dla Warszawy nie ma czasu

- Rafał Trzaskowski zdążył objechać świat, a nie ma czasu na spotkania z mieszkańcami - mówił poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta. Polityk SP mówił o "niezrealizowanych obietnicach prezydenta Warszawy". Podczas konferencji prasowej przed warszawskim ratuszem Kaleta mówił o "piątce Trzaskowskiego, czyli niespełnionych obietnicach".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rafał Trzaskowski samorząd transport miejski Warszawa Sebastian Kaleta

Rafał Trzaskowski twarzą reklamy na rozkładach jazdy tramwajów... w Bydgoszczy. Czy to partyjna przysługa?

Mieszkańcy Bydgoszczy nie kryją zaskoczenia. Na tablicach ITS (Inteligentnych Systemów Transportowych) tuż przy informacji o godzinie przyjazdu tramwajów i autobusów pojawiła się reklama Campus Academy. Jej twarzą jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Sprawą zajął się "Express Bydgoski". Jak ustalono, nie ma możliwości wykupienia reklamy na tablicach ITS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rafał Trzaskowski regiony Bydgoszcz kujawsko-pomorskie samorząd transport miejski

Poczuj się jak motorniczy… w Europejskim Dniu bez Samochodu

Nieprzewidziane zdarzenia drogowe, zmieniające się warunki atmosferyczne czy wtargnięcia pieszych pod nadjeżdżający pojazd – praca motorniczego, mimo prowadzenia tramwaju po torze, wcale nie jest tak prosta, jak się wydaje. Wszyscy chętni mają szansę przekonać się o tym w Krakowie. Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu Politechnika Krakowska zaprasza na przejażdżkę unikatowym symulatorem. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka tramwaj transport publiczny transport miejski Kraków inżynieria społeczna Piotr Firan

PKN Orlen dostarczy paliwo wodorowe dla MPK Poznań. Daniel Obajtek: jeden z największych kontraktów w Europie

Podpisaliśmy jedną z największych w Europie umów na dostawy niskoemisyjnego paliwa wodorowego. Wodór produkowany przez Grupę Orlen będzie zasilał autobusy miejskie w Poznaniu do 2038 r. - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport publiczny transport miejski transport PKN Orlen Daniel Obajtek wodór paliwa alternatywne POLSKA społeczeństwo

Ekstremalne upały sprzyjają wypadkom, 15 ofiar na drogach

Ostatniej doby na polskich drogach doszło do 7, a dzień wcześniej do 8 wypadków śmiertelnych. Zdaniem ekspertów wypadkom sprzyjają ekstremalne temperatury, bo z jednej strony sucha nawierzchnia skłania do szybszej jazdy, a z drugiej wysoka temperatura obniża koncentrację kierowcy.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców wypadek społeczeństwo policja kierowcy drogi bezpieczeństwo na drodze infrastruktura wakacje upały transport transport miejski