more_horiz
PR24 Portal
Section05

Trójmorze

PR24 Prof. Piotr Grochmalski: Polska jest w tej chwili najsilniejsza od dziesięcioleci

- Wojna z Ukrainą ma mocny kontekst Trójmorza i Polski. Polska jest obok Ukrainy najczęściej wymienianym przez Rosję krajem w kontekście planów i ambicji, także w perspektywie historycznej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog (Akademia Sztuki Wojennej).
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Michał Rachoń POLSKA bezpieczeństwo Trójmorze

Eksperci: musimy lepiej koordynować i przyspieszać współpracę państw Trójmorza

Skoordynowana współpraca państw Trójmorza jest szansą na gospodarczy rozwój wszystkich państw wchodzących w jego skład. Niechętnie na Trójmorze patrzy zarówno Rosja, dla której jego obszar to cel ekspansji, ale także Niemcy, które cały czas widzą nasz region jako teren swojej dominacji gospodarczej. Dlatego im bardziej więzi gospodarcze państw na osi Północ-Południe Europy będą silniejsze, tym mniej będzie problemów politycznych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Andrzej Stefaniak, ekonomista i analityk finansowy oraz dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA via carpatia Trójmorze Unia Europejska inwestycji infrastrukturalne UE drogi

Prezes BGK: doinwestowanie państw Europy Środkowowschodniej, to jedyny przepis na rozwój unijnej gospodarki

Jeśli UE jako wspólny projekt ma się rozwijać, to powinna mieć spójną gospodarkę. Tymczasem państwa Europy środkowowschodniej są mocno niedoinwestowane. Gdy silne zachodnie gospodarki w kryzysie zaczynają myśleć tylko o sobie, wtedy UE staje się niestabilnym tworem dwóch prędkości. W takim wypadku inwestorzy zagraniczni odpływają do bezpiecznej amerykańskiej przystani z rosnącymi stopami procentowymi - powiedziała w audycji "Rządy Pieniądza" Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK mieszkanie dla młodych Mieszkanie Plus samorząd Trójmorze Kongres 590

Wojna na Ukrainie pokazała znaczenie tradycyjnych źródeł energii. "Nie da się z dnia na dzień porzucić surowców"

Wojna na Ukrainie pokazała znaczenie tradycyjnych źródeł energii - powiedział prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski. O zmianach w postrzeganiu surowców mówił otwierając zorganizowaną przez WEI konferencję "Bezpieczeństwo energetyczne czasu wojny. Przekształcenia rynku ropy i gazu w państwach Trójmorza".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka konferencja Trójmorze węgiel ropa naftowa gaz ziemny zmiany klimatyczne POLSKA społeczeństwo

Czarnogóra dołączy do Trójmorza? Prezydent Andrzej Duda: to dla nas bardzo ważny kierunek

- Chciałbym, byśmy powiększali inicjatywę Trójmorza. W tym obszarze geograficznym Czarnogóra jest, wszyscy doskonale wiedzą, że to państwo adriatyckie - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Czarnogóry Milem Djukanovicem. - Jest to kierunek dla nas bardzo ważny i taki, w którym w przyszłości i teraz chcemy, by nasza współpraca się rozwijała - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Czarnogóra Bałkany Trójmorze infografika

Kraje Trójmorza muszą wyciągnąć wnioski z wojny na Ukrainie, pod względem cyberbezpieczeństwa

- Kraje naszego regionu, powinny ściśle ze sobą współpracować w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Chodzi także o koordynację działań i integrację systemów w dziedzinie cyfrowej transformacji - powiedział  Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trójmorze cyberprzestępczość wojna na Ukrainie 5G cyfrowa transformacja hakerzy Rosja Unia Europejska

"Musimy działać i zacieśniać współpracę cyfrową". Premier o cyberbezpieczeństwie

Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas otwarcia szczytu cyfrowego CEE Digital Summit 2022 wskazał, że "współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej jest koniecznością". Dodał, że przez agresywne działania Rosji tę współpracę trzeba zacieśniać.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo Mateusz Morawiecki internet Trójmorze POLSKA polityka

BGK i japoński bank JBIC nawiązały współpracę. Celem jest m.in. wsparcie odbudowy Ukrainy

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Japan Bank for International Cooperation (JBIC) nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy, poinformował BGK. Zamierzeniem partnerów jest też wsparcie odbudowy Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK banki Trójmorze Ukraina wojna na Ukrainie LNG bezpieczeństwo energetyczne gaz gaz ziemny energia odnawialna POLSKA infrastruktura

Fundusz Trójmorza zrealizował pierwszą inwestycję. Ekspert BGK: to dopiero początek

- Fundusz Trójmorza jest ekonomicznym wymiarem większej inicjatywy Trójmorza na poziomie prezydenckim i rządowym. Naszym celem jest finansowanie kluczowych z punktu widzenia infrastruktury projektów w tym regionie. Te główne obszary naszego zainteresowania to transport, energia i cyfryzacja. Firma CargoUnit jest naszą pierwszą inwestycją - powiedział Piotr Karnkowski z Banku Gospodarstwa Krajowego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura BGK kolej kolejnictwo transport Trójmorze

Trójmorze to również Ukraina. Eksperci: trzeba ją zbliżać do integracji z UE

Jak najszersze włączanie Ukrainy w gospodarczy system Trójmorza może być pomocne w jej zbliżaniu do integracji z UE, może przyspieszyć proces integracji. Samo Trójmorze musi zresztą ewoluować w kierunku przynależności do tej inicjatywy państw faktycznie leżących między trzeba morzami a wówczas Ukraina w oczywisty sposób się pojawia - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana) i Wojciech Lewandowski (Wise Europa).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ukraina Trójmorze Unia Europejska integracja europejska

Gospodarcze zbliżanie UE i Ukrainy. Eksperci: to będzie ważne przy jej odbudowie

Już kandydacki status Ukrainy do UE ma znaczenie gospodarcze, podobnie jak wdrożenie jej do struktur Trójmorza. Nie oznacza to jednak jeszcze bezpośrednich relacji między nią a państwami Unii. Na pewno będzie to ułatwienie dla naszych firm przy odbudowie Ukrainy - mówili goście audycji Rządy Pieniądza. Gośćmi programu byli Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Piotr Soroczyński główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ukraina Unia Europejska Trójmorze eksport

Kongres 590. Rozmowy o Trójmorzu i wyzwaniach przed Polską i Europą

W podwarszawskim Nadarzynie zakończyła się siódma edycja Kongresu 590, zorganizowanego pod hasłem "Łączymy wszystkich". W dwudniowej konferencji wzięli udział między innymi przedstawiciele polskiego i ukraińskiego rządu, samorządowcy, przedsiębiorcy i eksperci. Wiodącym tematem kongresu była współpraca międzynarodowa państw Inicjatywy Trójmorza, a także zacieśnianie relacji z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kongres 590 polityka Trójmorze wojna na Ukrainie