more_horiz
PR24 Portal
Section05

Trybunał Konstytucyjny

Оприлюднено позицію Сейму щодо Конституційного трибуналу

Законодавчий комітет опублікував висновок щодо позиції Сейму щодо Конституційного трибуналу стосовно положень поправки до закону про Верховний суд, оскарженої президентом Анджеєм Дудою
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny

Müller: nowelizacja ustawy o SN jest zgodna z konstytucją. W piątek do TK zostanie przesłana opinia KPRM

- W piątek w imieniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do Trybunały Konstytucyjnego zostanie przesłana opinia wskazująca, że nowelizacja ustawy o SN jest zgodna z konstytucją; będziemy prosić Trybunał o stwierdzenie takiej zgodności - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy sądownictwo POLSKA Sąd Najwyższy Andrzej Duda Trybunał Konstytucyjny Paweł Szrot

Co z ustawą dot. Sądu Najwyższego? Szrot: prezydent liczy, że TK przełamie spory

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot zapytany przez "Rzeczpospolitą", czy odesłanie nowelizacji ustawy o SN przez prezydenta było dobrą decyzją, odparł, że była to jedyna możliwa decyzja. - Jeżeli prezydent ma poważne wątpliwości co do konstytucyjności ustawy, to musi ją zgłosić do TK - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy sądownictwo POLSKA Sąd Najwyższy Andrzej Duda Trybunał Konstytucyjny Paweł Szrot

Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Prezes Przyłębska: całkowicie podzielam jej treść

- Całkowicie podzielam treść uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Cieszę się, że w moim imieniu moi przedstawiciele w polskim parlamencie taką uchwałę podjęli - powiedziała w czwartek wieczorem prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Kościół wiara Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska polityka

Jest termin rozpoznania sporu kompetencyjnego ws. aktu łaski. Prezes Przyłębska: decyzja SN niezgodna z prawem

- Wyznaczony został termin rozpoznania sporu kompetencyjnego między prezydentem a Sądem Najwyższym w sprawie aktu łaski - poinformowała w środę prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Jak wynika z wokandy opublikowanej na stronie TK, rozprawa ma się odbyć 26 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd sądownictwo Sąd Najwyższy Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny

Zmiany w Sądzie Najwyższym. Prezydencka minister liczy na szybkie orzeczenie TK

- Liczymy na szybkie rozpatrzenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedziała "Naszemu Dziennikowi" minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka. Nowelizacja zakładająca zmiany w ocenie odpowiedzialności sędziów trafiła do TK na początku lutego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy NSA Krajowy Plan Odbudowy

"Mam pewność, że jest prezesem TK". Rzecznik rządu o Julii Przyłębskiej

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że ma pewność iż "prezesem Trybunału Konstytucyjnego jest prezes Julia Przyłębska". W jego ocenie, jeśli sędziowie Trybunału nie wzięliby udziału w posiedzeniu dotyczącym nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, oznaczałoby, że popełnią delikt dyscyplinarny.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska Piotr Müller prawo rząd POLSKA polityka

Julia Przyłębska planuje przejście w stan spoczynku? "Fałszywe narracje medialne"

- Niestety są media, które od momentu, kiedy rozpoczęłam pracę w Trybunale Konstytucyjnym - najpierw jako sędzia TK, a później jako prezes - tworzą takie narracje, powołując się na anonimowe źródła. Absolutnie nie myślałam o tym, żeby przejść w stan spoczynku - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny POLSKA sądownictwo media

Kiedy TK zajmie się ustawą o SN? Minister Paprocka: wierzę, że niezwłocznie

Wciąż nie wiadomo, kiedy Trybunał Konstytucyjny zajmie się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. We wtorek do TK wpłynął wniosek prezydenta. - Głęboko wierzę w to, że ta sprawa zostanie rozstrzygnięta niezwłocznie - tłumaczy prezydencka minister Małgorzata Paprocka. - Oczekuję, że Trybunał zbierze się jak najszybciej - dodaje poseł PiS Kazimierz Smoliński. 
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny prezydent Andrzej Duda PiS Sąd Najwyższy Krajowy Plan Odbudowy

Rzecznik PiS: UE próbuje wydeptać sobie nowe obszary wpływu w państwach członkowskich

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek uważa, że Unia Europejska poprzez TSUE próbuje "wydeptać sobie" nowe obszary wpływu w państwach członkowskich. Bochenek spodziewa się, że Unia będzie chciała wywrzeć presję na Polskę orzeczeniem w sprawie rzekomego naruszenia prawa unijnego przez polski Trybunał Konstytucyjny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość Trybunał Konstytucyjny Polska w Unii Europejskiej Europejski Trybunał Sprawiedliwości konstytucja prawo

Skarga KE ws. TK. Piotr Müller: interesem Polski jest, by prawo konstytucyjne było najwyższym prawem

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że spór z Komisją Europejską w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym toczy się nie tylko z Polską. Podkreślił, że "interesem Polski i naszych obywateli jest to, aby prawo konstytucyjne było najwyższym prawem, bo inaczej pozbywamy się suwerenności".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Müller Krzysztof Świątek Trybunał Konstytucyjny Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska