more_horiz
PR24 Portal
Section05

Trybunał Sprawiedliwości UE

"Odszkodowanie" dla kredytobiorcy po unieważnieniu umowy? Prawnik analizuje wyrok TSUE

Frankowicze zyskali "potężną broń w walce z bankami". Jeśli konsument żąda unieważnienia umowy w całości, powinien otrzymać odsetki za opóźnienie od całej wpłaconej kwoty za okres procesu - ocenia w komentarzu do czwartkowego wyroku TSUE mec. Andrzej Zorski z Kancelarii Pilawska Zaorski Adwokaci.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt we frankach pozew kredyt walutowy Trybunał Sprawiedliwości UE banki sąd

Wyrok TSUE korzystny dla frankowiczów. Kredytobiorca nie musi składać sformalizowanego oświadczenia

Sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta; wyłączenie stosowania nieuczciwych warunków umowy nie może być zawieszone albo uzależnione od spełnienia dodatkowych przesłanek przewidzianych w prawie krajowym lub orzecznictwie - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt walutowy Trybunał Sprawiedliwości UE frank szwajcarski społeczeństwo

Frankowicze czekają na wyrok. TSUE może dać kredytobiorcom "potężną broń" w rozliczeniach z bankami

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek ma wydać wyrok, w którym odpowie na kluczowe pytania, dotyczące rozliczeń kredytobiorców z bankami. - Frankowicze zyskają potężną broń - podkreśliła Karolina Pilawska z Kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trybunał Sprawiedliwości UE banki kredyt walutowy frank szwajcarski społeczeństwo

Spór z unijnymi instytucjami. TK ogłosi wyrok ws. kar nałożonych na Polskę przez TSUE

We wtorek Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok w sprawie unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i byłej Izby Dyscyplinarnej SN. Rozprawa w tej sprawie zakończyła się przed TK 21 listopada br.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE polityka Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

Kary finansowe nakładane przez TSUE na Polskę. TK ogłosi wyrok

O godzinie 11.00 Trybunał Konstytucyjny powinien ogłosić wyrok w sprawie kar finansowych nałożonych na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej za ignorowanie orzeczeń dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i kopalni Turów. Wniosek skierował prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Sprawą zajmuje się pełny, 11-osobowy skład TK pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny prawo Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE POLSKA sądownictwo

Trybunał Konstytucyjny zmienił datę ogłoszenia ważnego wyroku. Chodzi o sprawę kar finansowych nałożonych przez TSUE

Na 5 grudnia przełożone zostało przez Trybunał Konstytucyjny ogłoszenie wyroku w sprawie unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i byłej Izby Dyscyplinarnej SN – wynika z czwartkowej wokandy TK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska kary polityka Turów kopalnia Turów Sejm prezydent

Orzecznictwo TSUE: niezależność prezesów krajowych banków centralnych podlega szczególnej ochronie

Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wynika, że niezależność prezesów krajowych banków centralnych podlega szczególnej ochronie. Biuro prasowe TSUE w przesłanej informacji zwraca uwagę na opinię i wyrok z 2019 r. dotyczący szefa łotewskiego banku centralnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Luksemburg Trybunał Sprawiedliwości UE Łotwa bank centralny

Zakaz noszenia symboli religijnych w urzędach? TSUE: to nie dyskryminacja

- W celu ustanowienia całkowicie neutralnego środowiska administracyjnego, administracja publiczna może zakazać noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli, ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne - twierdzi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taka regulacja nie jest dyskryminująca, jeżeli jest stosowana w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne - podano we wtorkowym orzeczeniu TSUE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE religia dyskryminacja

Sprawa kar finansowych nałożonych na Polskę przez TSUE. Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie 30 listopada

30 listopada o godzinie 11.00 Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok w sprawie kar finansowych nakładanych na Polskę przez TSUE za ignorowanie orzeczeń dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i kopalni Turów. Wniosek skierował prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska kary

Kopalnia Turów do zamknięcia? Janecki przypomina kontrowersyjną wypowiedź Arłukowicza

"Sami tego chcieliście, więc gratulacje" - napisał w mediach społecznościowych Stanisław Janecki, publicysta tygodnika "Sieci", odnosząc się do fragmentu wypowiedzi europosła PO Bartosza Arłukowicza. Polityk opozycji w jednym z wywiadów w Radiu ZET, kilka miesięcy temu, powiedział, że kopalnię Turów, zgodnie z wyrokiem sądu, należy zamknąć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kopalnia Turów węgiel Trybunał Sprawiedliwości UE Bartosz Arłukowicz

"Konsument musi zrozumieć rzeczywiste ryzyko". TSUE wydaje kolejne orzeczenie w sprawie kredytów frankowych

Na podstawie przekazanych przez bank informacji, konsument powinien zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt we frankach pozew kredyt walutowy banki sąd Trybunał Sprawiedliwości UE społeczeństwo