more_horiz
PR24 Portal
Section05

Trzech Króli

"Powrót do przeszłości zawsze jest czymś przyjemnym". Henryk Domański o orszakach Trzech Króli

- To się bardzo rozprzestrzenia jako coś takiego, co zadziałało nagle. Jest to bardzo pozytywne, zresztą powrót do przeszłości zawsze jest czymś przyjemny - o marszach organizowanych w święto Trzech Króli mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog PAN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA religia Trzech Króli społeczeństwo Henryk Domański Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz

Św. Helena - potężna cesarzowa Imperium Rzymskiego

Już w IV w. - nad grotą, w której przyszedł na świat Jezus i gdzie oddali mu pokłon Trzej Królowie - wybudowana została bazylika Narodzenia Pańskiego. Inicjatorką wzniesienia tego sanktuarium była Helena - matka cesarza Konstantyna. Jej życie pełne było niespodziewanych i dramatycznych wydarzeń. Jak to się stało, że córka właściciela zajazdu w Bitynii została po latach najpotężniejszą kobietę Imperium Romanum?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Trzech Króli Jezus Chrystus Konstantynopol Palestyna święta helena

"Niechaj prowadzi nas gwiazda!". Orszaki Trzech Króli przeszły przez setki miejscowości w Polsce i na świecie

W uroczystość Objawienia Pańskiego w około 800 miejscowościach w Polsce i na świecie przeszły Orszaki Trzech Króli. Hasłem tegorocznych orszaków są słowa "Niechaj prowadzi nas gwiazda!". Królowie Azji, Europy i Afryki z rzeszą kolorowych uczestników wędrowali do stajenki, gdzie kłaniali się nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus i składali Mu dary.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Trzech Króli kolędy Andrzej Duda

"Niechaj prowadzi nas gwiazda!". Orszaki Trzech Króli przeszły przez setki miejscowości w Polsce i na świecie

W uroczystość Objawienia Pańskiego w około 800 miejscowościach w Polsce i na świecie przeszły Orszaki Trzech Króli. Hasłem tegorocznych orszaków są słowa "Niechaj prowadzi nas gwiazda!". Królowie Azji, Europy i Afryki z rzeszą kolorowych uczestników wędrowali do stajenki, gdzie kłaniali się nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus i składali Mu dary.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA religia społeczeństwo Trzech Króli

Orszak Trzech Króli - święto i radość dla wszystkich

- Dla naszych gości z Ukrainy przygotowaliśmy w Warszawie specjalne kolędowanie po polsku i ukraińsku. Niespodzianką są wigilijne potrawy, typowe dla ukraińskich Świąt Bożego Narodzenia. Nie obiecuję, że wystarczy ich dla wszystkich, bywało, że na Plac Piłsudskiego przychodziło 80 tysięcy osób - mówił w Dwójce Piotr Giertych, przewodniczący i pomysłodawca Fundacji Orszak Trzech Króli.
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli Dwójka Paweł Siwek

Uroczystość Objawienia Pańskiego - jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich

Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii, która w polskiej tradycji nazywana jest świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt. Powstało na początku IV wieku. W jego centrum jest nowo narodzony Jezus Chrystus, który objawia się światu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Trzech Króli chrześcijaństwo

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy. W całej Polsce kilkaset podobnych wydarzeń

W piątek, w uroczystość Objawienia Pańskiego, wyruszy w Warszawie oraz w około 800 miejscowościach w Polsce i na świecie Orszak Trzech Króli. Hasłem tegorocznych orszaków będą słowa "Niechaj prowadzi nas gwiazda!". Królowie Azji, Europy i Afryki będą wędrować do stajenki, gdzie pokłonią się nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus.
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli Warszawa POLSKA społeczeństwo święta

Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość?  
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie tradycja zwyczaje Wigilia kutia Trzech Króli Betlejem choinka msn21-historia HISTORIA

Misje to sprawa miłości

Misje to nie tylko sprawa duchownych, ale każdy powinien się czuć odpowiedzialny za Kościół. Posługa misyjna w ogóle zaczyna się od dawania świadectwa w rodzinie, w miejscu pracy, angażowania się w wspólnoty parafialne - to tutaj tak naprawdę zaczyna się misja. Chodzi o budowanie misyjnej świadomości na co dzień. O misjach w Polskim Radiu 24 rozmawiali: o. Kazimierz Szymczycha (sekretarz komisji KEP ds. misji, delegat ds. misjonarzy), ks. Zbigniew Pawłowski (pallotyn, misjonarz w Rwandzie), ks. Kazimierz Świderski (misjonarz św. Rodziny, misjonarz na Papui-Nowej Gwinei).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie Trzech Króli