more_horiz
PR24 Portal
Section05

Trzech Króli

Misje to sprawa miłości

Misje to nie tylko sprawa duchownych, ale każdy powinien się czuć odpowiedzialny za Kościół. Posługa misyjna w ogóle zaczyna się od dawania świadectwa w rodzinie, w miejscu pracy, angażowania się w wspólnoty parafialne - to tutaj tak naprawdę zaczyna się misja. Chodzi o budowanie misyjnej świadomości na co dzień. O misjach w Polskim Radiu 24 rozmawiali: o. Kazimierz Szymczycha (sekretarz komisji KEP ds. misji, delegat ds. misjonarzy), ks. Zbigniew Pawłowski (pallotyn, misjonarz w Rwandzie), ks. Kazimierz Świderski (misjonarz św. Rodziny, misjonarz na Papui-Nowej Gwinei).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie Trzech Króli

Trzej mędrcy ze Wschodu. Co wiemy o królach, którzy przybyli, by pokłonić się Dzieciątku?

Ponad 2 tysiące lat temu na niebie wystąpiło niezwykłe zagęszczenie niecodziennych zjawisk atmosferycznych. Wiele z nich zostało opisanych przez astronomów. Jednak powody, dla których trzej mędrcy podążali za Gwiazdą Betlejemską, nie są wyjaśnione naukowo. Co wiemy o królach niosących w darze mirrę, kadzidło i złoto?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Trzech Króli Monika Małkowska tradycja

Święto Objawienia Pańskiego. Prof. Strzałkowska: symboliczne i jedno z najbardziej pierwotnych

- Ewangelia nie mówi o królach, lecz o mędrcach, którzy przybyli ze wschodu. Mają oni być symbolem tego, że uznają w Jezusie mesjasza i króla, oczekiwanego nie tylko przez wyznawców wywodzących się z judaizmu, ale przez cały świat. - mówiła prof. Barbara Strzałkowska, biblistka (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Trzech Króli Kościół katolicki chrześcijaństwo religia wiara Kościół Kościół i kultura tradycja Dorota Kania

Orszak Trzech Króli. "Element kultury chrześcijańskiej pokazujący, że ona się dzisiaj rozwija"

- Pochód to krótka, ale żywa tradycja i wszystko wskazuje na to, że będzie kontynuowana. Element kultury chrześcijańskiej pokazujący, że ona się dzisiaj rozwija - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były Marszałek Sejmu Marek Jurek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Trzech Króli Kościół katolicki chrześcijaństwo religia wiara młodzież Kościół

Uroczystości Objawienia Pańskiego. Ks. dr hab. Dariusz Oko: prawdy trzeba szukać ze wszystkich sił

- Bóg przychodzi do nas, by pokazać, jak żyć, jak się nawrócić, jak uczynić nasze zżycie pięknym, sensownym i owocnym, takim jakiego chciał dla nas, a my niestety od niego się odwróciliśmy. To jest główna tajemnica tego święta - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr hab. Dariusz Oko, teolog, filozof. Gościem Adriana Klarenbacha był także prof. Mieczysław Ryba, historyk, politolog (KUL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Trzech Króli Kościół katolicki chrześcijaństwo religia wiara Kościół Kościół i kultura tradycja Adrian Klarenbach

"Mają pokazać obecność Boga w transcendencji". Ks. dr Zenon Hanas o elementach święta Trzech Króli

- Bóg objawia się w ludzkiej rzeczywistości, dlatego obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego. Pisanie kredą na drzwiach liter, procesje inscenizujące Pochód Trzech Króli to elementy, które mają pokazać obecność Boga w transcendencji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. dr Zenon Hanas z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Trzech Króli Kościół katolicki chrześcijaństwo religia wiara Kościół Kościół i kultura tradycja

"Dzień dziś wesoły". Orszaki Trzech Króli w setkach miast

Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli był "Dzień dziś wesoły". W kolędowych pochodach z Trzema Królami można było uczestniczyć w 668 miejscowościach w Polsce. – W to święto Objawienia Pańskiego wychodzimy na ulice, żeby wspólnie kolędować z innymi, znajomymi, nieznajomymi i iść do stajenki betlejemskiej – mówił jeden z uczestników warszawskiego Orszaku. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Trzech Króli

"Zgromadzenie ludzi życzliwych i otwartych". Para prezydencka pozdrowiła uczestników Orszaków Trzech Króli

Para prezydencka w uroczystość Objawienia Pańskiego pozdrowiła osoby, które uczestniczyły w Orszakach Trzech Króli. - Cieszymy się, że znów współtworzą państwo to wyjątkowe wydarzenie - powiedział Andrzej Duda. Z kolei pierwsza dama podziękowała wszystkim m.in. za "uśmiech i zapał".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trzech Króli Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda społeczeństwo

Święto Trzech Króli. Ks. dr Grzegorz Kurp: spotkanie z Chrystusem przemienia

- Chrystus się objawia. Objawia swoją boskość. Objawia to, po co przychodzi na świat. 25 grudnia, kiedy obchodzimy uroczystość Narodzenia Pańskiego, jest to narodzenie takie intymne, bliskie. Jezus rodzi się w grocie w Betlejem. (...) Natomiast w tym fakcie przyjścia tych trzech mędrców, królów do Betlejem, widzimy jak Jezus objawia się całemu światu - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Grzegorz Kurp, pallotyn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński POLSKA społeczeństwo chrześcijaństwo Kościół katolicki aktualności katolickie Kościół religia Trzech Króli

Święto Objawienia Pańskiego. Kard. Nycz: Warszawo, świeć dla innych miast i części Polski

- Trzeba, żebyśmy idąc ulicami naszego miasta wołali za pierwszym czytaniem: Powstań Warszawo; Świeć dla innych miast i części Polski; świeć przykładem jasnego, dobrego chrześcijańskiego życia i otwarcia na wszystkich ludzi potrzebujących naszej pomocy - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. - W tym duchu wyjdziemy spod placu Zamkowego rozpoczynając tegoroczny Orszak Trzech Króli - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki wiara Kazimierz Nycz Trzech Króli