more_horiz
PR24 Portal
Section05

TYLKO U NAS

TYLKO U NAS Białorusini uczcili pamięć Powstania Słuckiego. Dyrektor Biełsatu: była to bohaterska próba oparcia się bolszewikom

Białorusini w Warszawie 27 listopada obchodzą Dzień Bohaterów, 103. rocznicę wybuchu Powstania Słuckiego przeciwko bolszewikom. W niedzielę poprzedzającą to święto przypominali poległych za ojczyznę w Powstaniu Słuckim i współczesnych białoruskich bohaterów. Szli w pochodzie z portretami więźniów politycznych, Białorusinów poległych na Ukrainie, uczestników walk przeciw Sowietom. Odczytano nazwiska ofiar reżimu Alaksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś HISTORIA ŚWIAT TYLKO U NAS Agnieszka Romaszewska Biełsat powstanie słuckie

NASZ WYWIAD "Znaj, co hardość śpiewacza". Syrokomla, "lirnik wioskowy", ważny dla trzech narodów: Polaków, Litwinów, Białorusinów

- Władysław Syrokomla był poetą, pisarzem, wieszczem narodowym, tłumaczem, podróżnikiem i autorem ważnych etnograficznych opisów. Pisał po polsku. Z kolei jego sekretarz i przyjaciel był poetą białoruskojęzycznym. Jego życie i dorobek, tak jak i ta niezwykła historia przyjaźni, są wciąż zbyt mało znane - przekazał Polskiemu Radiu dr Józef Szostakowski, znawca Wileńszczyzny, kustosz Muzeum Władysława Syrokomli pod Wilnem, do którego wszystkich serdecznie zaprasza. Był on gościem debaty polsko-litewsko-białoruskiej zorganizowanej przez ambasadę Litwy w Polsce z okazji roku 200-lecia urodzin poety.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś HISTORIA ŚWIAT TYLKO U NAS Litwa Wilno

TYLKO U NAS Białorusini w Warszawie uczczą powstanie słuckie przeciw bolszewikom. "Mamy wspólnego wroga, imperializm Rosji"

Białorusini z diaspory organizują w Warszawie marsz ku czci powstania słuckiego, które wybuchło w 1920 w rejonie Słucka roku przeciwko bolszewikom i Armii Czerwonej. - Zapraszamy do udziału także Polaków i Ukraińców. Musimy bowiem ramię w ramię walczyć z naszym wspólnym wrogiem, jakim jest od wieków rosyjski imperializm - przekazał Wiaczesław Siwczyk z Ruchu Solidarności Razem. Dodał, że wspominani będą także więźniowie polityczni.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś HISTORIA ŚWIAT TYLKO U NAS

Konwencja PiS w bastionie partii. "Zawsze na nich głosowałem i będę głosował"

W podrzeszowskiej Jasionce odbędzie się dziś konwencja regionalna Prawa i Sprawiedliwości. W wydarzeniu weźmie prezes partii Jarosław Kaczyński. Centrum Wystawnicze G2A Arena ma być wypełnione do ostatnich miejsc. - Przyszedłem tu, aby wyrazić poparcie dla PiS. Zawsze na nich głosowałem i będę głosował - mówi portalowi PolskieRadio24.pl jeden z sympatyków rządzącego ugrupowania. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS konwencja PiS konwencja PiS w Rzeszowie Jarosław Kaczyński TYLKO U NAS

TYLKO U NAS Szef senackiej komisji rolnictwa przestrzega Ukrainę przed eskalacją tematu embarga: to może się obrócić przeciwko nim

Ukraina skierowała do WTO skargę na Polskę, Słowację i Węgry za to, że państwa te podtrzymały zakaz sprzedaży na swoim rynku czterech rodzajów zbóż z Ukrainy. Jednocześnie rząd w Kijowie zagroził, że zakaże importu na Ukrainę "niektórych towarów z określonych państw". - Niech Ukraińcy zastanowią się, co mówią, bo polityczna gra, którą zaczynają prowadzić, obróci się przeciwko Ukrainie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jerzy Chróścikowski, szef senackiej komisji rolnictwa i kandydat KW PiS w wyborach do Senatu. 
Zobacz więcej na temat:  PiS Ukraina rząd zboże rolnictwo TYLKO U NAS

Polska gospodarka dogoni niemiecką? Ekspert wskazał realny termin

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wielokrotnie w trakcie tej kampanii wyborczej mówił, że Polska może w najbliższych dekadach stać się jednym z najbogatszych państw Unii Europejskiej. Prognozy szefa PiS potwierdza ekspert. - Polska ma szansę gospodarczo dogonić Niemcy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl prof. Marcin Piątkowski, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński TYLKO U NAS Mateusz Morawiecki PiS GOSPODARKA pkb Niemcy

TYLKO U NAS Film "Zielona granica". NSZZ Straży Granicznej zdecydowanie: działanie nikczemne, hańba

"»Zielona granica« jest produktem propagandowym, dokładnie dostrojonym do ideologicznej nuty prezentowanej przez środowiska wrogie polskiej racji stanu [...] To działanie nikczemne i jeśli dopuszcza się go polski obywatel, mający pełną świadomość, jak wygląda prawdziwy stan rzeczy, to ściąga na siebie hańbę i najgłębszą pogardę" - czytamy w oświadczeniu Zarządu Oddziałowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej przesłanym Polskiemu Radiu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna granica Agnieszka Holland NSZZ TYLKO U NAS służby i bezpieczeństwo

TYLKO U NAS Zalane ulice Warszawy, remonty rozpoczęte pod koniec wakacji. Stolicę znowu czeka drogowy armagedon?

- Za rządów Rafała Trzaskowskiego mamy do czynienia z paraliżem komunikacyjnym Warszawy. Widać, że jest to niewygodny dla niego temat. Gdy jest sytuacja kryzysowa, to jego po prostu w mieście nie ma - powiedziała w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Marta Borczyńska, radna PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa mazowieckie drogi Rafał Trzaskowski pogoda TYLKO U NAS

TYLKO U NAS Zapytaliśmy Polaków, co myślą o programie darmowych leków. Pochwały dla prezydenta i rządu

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę, która rozszerza grupę osób uprawnionych do bezpłatnych leków. Regulacja jest realizacją zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego z Ula Programowego PiS, który odbył się w maju w Warszawie. Od 1 września bezpłatne leki będą przysługiwać dzieciom i osobom powyżej 65. roku życia. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda leki PiS Jarosław Kaczyński TYLKO U NAS POLSKA społeczeństwo prezydent zdrowie

Przemysław Czarnek: jestem przekonany, że antydemokratyczna większość senacka opowie się przeciwko inicjatywie obywatelskiej

Nad ustawą, która ma wzmocnić pozycję rodziców w zakresie treści przekazywanych dzieciom w szkołach, będzie pracował teraz Senat. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spodziewa się, że izba ta odrzuci proponowane przepisy. W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl stwierdził, że może to opóźnić prace nad nowelizacją, ale nie przeszkodzi w jej uchwaleniu. 
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek Sejm PiS Elżbieta Witek dzieci TYLKO U NAS

TYLKO U NAS Marsz Białorusinów. Wszyscy głosowali za Europą, nikt za Rosją. Dyktatorom obiecano proces w Hadze

Setki, tysiące Białorusinów uczestniczyły w Warszawie w trzygodzinnym marszu upamiętniającym protesty po sfałszowanych wyborach 9 sierpnia 2020 roku. Mówiono o przebudzeniu narodu białoruskiego. Paweł Łatuszka podkreślał, że bardzo wiele wysiłku kosztowało namówienie UE do wprowadzenia sankcji, ale ostatecznie to się udało. Na wiecu solidarność z Białorusinami wyrażali także polscy politycy z różnych ugrupowań. Małgorzata Gosiewska zwróciła się do Łukaszenki: Morderco, satrapo, czeka cię Haga, razem z twoim mocodawcą Putinem. Siarhiej Hierasymowicz wezwal do zachowania poczucia jedności i wspólnoty.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Rosja Białoruś Swiatłana Cichanouska Paweł Łatuszka ŚWIAT Europa Wiaczesław Siwczyk TYLKO U NAS

TYLKO U NAS Trzy lata po sfałszowanych wyborach represje się nasilają. Polska wspiera europejskie aspiracje Białorusinów

Białorusinów na uchodźstwie jednoczy duma, którą czują, gdy mówią o protestach mających miejsce po sfałszowanych wyborach 9 sierpnia 2020 roku. Trwały one wiele miesięcy. Represje nie tylko utrzymują się do tej pory, ale stają się coraz ostrzejsze i bezwzględne. Białoruska diaspora tym bardziej nie ustaje w wysiłkach, prowadzi obecnie bój o pomoc dla Białorusi, o uznanie jej europejskich aspiracji na arenie międzynarodowej, a także o właściwą ocenę wydarzeń, które mają miejsce w kraju rządzonym przez Łukaszenkę pod dyktando Putina, i reakcję Zachodu na nie. Polskie MSZ oświadczyło 9 sierpnia, że wspiera europejskie aspiracje białoruskiego narodu.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Rosja Białoruś Swiatłana Cichanouska Paweł Łatuszka ŚWIAT Europa Wiaczesław Siwczyk TYLKO U NAS