more_horiz
PR24 Portal
Section05
uchodźcy

Ukraińskie mamy: dziękują Polakom i wracają do domu [POSŁUCHAJ]

Te kobiety zaskakują determinacją, spokojem i uśmiechem, które potrafią znaleźć nawet w trudnych sytuacjach. To uchodźczynie z Ukrainy: mamy, które z rocznymi czy kilkuletnimi dziećmi uciekały przed bombami. Jednak teraz wiele z nich wraca do domu, mimo opieki i wsparcia jakie dostały w gościnie u Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż uchodźcy Ukraina wojna na Ukrainie

Polska pomoc dla Ukraińców. Ambasador Magierowski: solidarność nie jest dla nas pustym słowem

- Dla większości Polaków solidarność nie jest pustym słowem. Jest naszą dumą, ale też obowiązkiem - mówił na przesłuchaniach Komisji Helsińskiej w Waszyngtonie ambasador Marek Magierowski. Były one poświęcone wsparciu dla uchodźców z Ukrainy. Ambasador zaznaczył, że "solidarność jako geopolityczna koncepcja jest jednym z kluczowych filarów polskiej polityki zagranicznej".  
Zobacz więcej na temat:  Ukraina USA Marek Magierowski Rosja uchodźcy

Matki Polki o matkach Ukrainkach: tylko je podziwiać

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Choć w tym dniu święto obchodzone jest tylko w Polsce, to Dzień Matki jest świętem kosmopolitycznym, bo doświadczenie macierzyństwa nie zna granic. – Chcę podziękować wszystkim mamom i Polakom, bo bardzo dużo nam pomagają – powiedziała jedna z ukraińskich matek, która przybyła do Polski z ogarniętej wojną ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Dzień Matki macierzyństwo dzieci dzieciństwo wychowanie Ukraina uchodźcy wojna na Ukrainie

Polska pomoc dla Ukraińców. Ambasador Magierowski: solidarność nie jest dla nas pustym słowem

- Dla większości Polaków solidarność nie jest pustym słowem. Jest naszą dumą, ale też obowiązkiem - mówił na przesłuchaniach Komisji Helsińskiej w Waszyngtonie ambasador Marek Magierowski. Były one poświęcone wsparciu dla uchodźców z Ukrainy. Ambasador zaznaczył, że "solidarność jako geopolityczna koncepcja jest jednym z kluczowych filarów polskiej polityki zagranicznej".  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina USA Ameryka Marek Magierowski Rosja uchodźcy

Ewa Porycka: nasi rodacy na Wschodzie to prawdziwi patrioci

- Moja przygoda z wolontariatem "Niesiemy pomoc dla rodaków na Wschodzie", zaczęła się w 2013 roku, gdy nieśliśmy pomoc humanitarną dla żołnierzy Armii Krajowej. Robiliśmy paczki, dary, głównie żywnościowe, dla naszych rodaków na Białorusi, na Ukrainie i Litwie - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Porycka, prezes Fundacji Opieki i Jedności Kresowian.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina pomoc uchodźcy wojna na Ukrainie społeczeństwo Kresy Polskie Radio 24

Część uchodźców z Ukrainy chce zostać w Polsce po wojnie. Prof. Kik: to tendencja korzystna

Napływ Ukraińców do Polski może pomóc odwrócić niekorzystną sytuację demograficzną Polski, ale nie musi to być trwała zmiana - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Kazimierz Kik. - Musimy pamiętać, że możemy być wykorzystywani instrumentalnie przez część Ukraińców, którzy słusznie - bo oni kierują się własnym interesem, a ich interes nie jest interesem Rzeczypospolitej - mogą uznać, że większe gwarancje stabilizacji ekonomicznej będą mieli w Niemczech, Szwajcarii, Holandii - zaznaczał w Polskim Radiu 24 politolog prof. Kazimierz Kik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna na Ukrainie wojna 2022 uchodźcy społeczeństwo Kazimierz Kik Ukraina

Polski egzamin ósmoklasisty i kłopoty ukraińskich dzieci [POSŁUCHAJ]

24 maja rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Egzamin ten ma sprawdzać umiejętności i wiedzę ucznia określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Przez trzy kolejne dni dzieci piszą sprawdziany: z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka nowożytnego. W tym roku do zdających dołączą dzieci, które do Polski przyjechały z Ukrainy. A raczej – nie dołączą, bo nie znają polskiego...
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka szkoła podstawowa egzamin ósmoklasisty uchodźcy społeczeństwo

Ruszyły egzaminy ósmoklasisty. "Mała matura" w tym roku łatwiejsza

Od testu z języka polskiego 24 maja o godz. 9.00 rozpoczęły się trzydniowe egzaminy ósmoklasisty 2022. W całym kraju do egzaminu na koniec szkoły podchodzi ponad pół miliona ósmoklasistów i 7 tys. uczniów z Ukrainy. Ósmoklasiści przez około półtora roku swojej edukacji uczyli się zdalnie, dlatego egzaminy mają być łatwiejsze. – Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny egzamin, taka "mała matura". Uważam, że w tym roku uczniowie są przygotowani optymalnie na tyle, na ile można było się przygotować – uważa Tomasz Ziewiec, dyrektor jednej z warszawskich szkół podstawowych.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan edukacja Trójka szkoła egzamin ósmoklasisty szkoła podstawowa dzieci Ukraina uchodźcy

Ivanka Trump w Polsce. Spotkała się z uchodźcami

"Jestem wdzięczna, że spędziłam kilka ostatnich dni w Krakowie i Warszawie na spotkaniach z ukraińskimi i polskimi liderami wiary, którzy okazali tak wiele współczucia i miłości ukraińskim rodzinom w potrzebie" - napisała na Facebooku córka byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ivanka Trump, która odbyła wizytę w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA uchodźcy polska pomoc Kraków Warszawa służby i bezpieczeństwo straż graniczna wojna na Ukrainie wojna 2022

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Straż Graniczna podała dane z ostatnich dni

Straż Graniczna poinformowała, że w niedzielę do Polski z Ukrainy wjechało 20 tys. osób - to spadek o 12 proc. względem statystyk z soboty, kiedy przyjechało z Ukrainy 23 tys. osób. Podobnie w poniedziałek rano. Granicę naszego kraju przekroczyło mniej osób niż w niedzielny poranek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni uchodźcy polska pomoc straż graniczna
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem