more_horiz
PR24 Portal
Section05

UE

PiS wzywa Sejm do rozpatrzenia uchwały ws. zmian traktatów UE. Jabłoński: projekt jest blokowany

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wzywają sejmową większość do rozpatrzenia projektu uchwały, w którym Sejm wyraża sprzeciw wobec zmian traktatów unijnych. Do izby został wniesiony w ubiegłym tygodniu. Trafił do komisji do spraw Unii Europejskiej. PiS domaga się jego procedowania.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Unia Europejska UE Europa POLSKA polityka Paweł Jabłoński PiS Prawo i Sprawiedliwość

"To wszystko jest nie do przyjęcia". Jacek Sasin o zmianie traktatów UE

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił w TVP Info, że zmiana unijnych traktatów może być zagrożeniem nie tylko dla Polski, ale i dla całego "projektu Unii Europejskiej". Podkreślał, że organizacja, do której nasz kraj dołączył w 2004 roku, była związkiem niepodległych, niezawisłych i niezależnych państw.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Sasin UE POLSKA Unia Europejska Ministerstwo Aktywów Państwowych PiS Prawo i Sprawiedliwość Parlament Europejski polityka Polska w Unii Europejskiej

PE za zmianami traktatów UE. Premier Morawiecki: głosy europosłów z list KO i Lewicy przeważyły szalę

Premier Mateusz Morawiecki napisał na platformie "X", że "dziewięciu europosłów z Polski wybranych z list Koalicji Obywatelskiej i Lewicy przeważyło szalę i spowodowało, że Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do radykalnej zmiany traktatów dotyczących UE".
Zobacz więcej na temat:  UE Unia Europejska Parlament Europejski rząd POLSKA polityka Mateusz Morawiecki

Zmiana traktatów UE. Miller, Cimoszewicz i Belka bronią decyzji PE

Byli premierzy, europosłowie Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka (S&D), bronili na konferencji prasowej w Strasburgu przyjętej rezolucji ws. zmian w traktatach unijnych. - Najwyższy czas, aby podjąć próbę zmian, które będą miały ten zasadniczy cel, aby prawo zapisane w traktatach było dopasowane do wyzwań - powiedział europoseł Leszek Miller.
Zobacz więcej na temat:  UE Unia Europejska Parlament Europejski prawo POLSKA polityka

"To zagrożeniem dla państw Unii Europejskiej". Grzegorz Puda o propozycji zmian traktatów

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, na spotkaniu z dziennikarzami w Brukseli powiedział, że "przyjęte przez Parlament Europejski w środę propozycje zmian traktatowych są zagrożeniem dla Polski i innych państw Unii Europejskiej". - Gdyby zostały one wprowadzone w życie, to pozbawią kraje członkowskie możliwości decydowania w najważniejszych dla nich sprawach - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT Europa Parlament Europejski UE

ANALIZA Zdążyć przygotować się do wojny. Raport nie pozostawia złudzeń: NATO ma coraz mniej czasu

Powtarzane od wielu miesięcy hasła o przelewaniu przez Ukraińców krwi za spokój w Europie zdają się przyćmiewać fakt, że NATO staje dziś przed największym od lat wyzwaniem. Raport DGAP nie pozostawia złudzeń: Sojusz nie ma już wiele czasu, groźba wojny jest bardziej realna niż kiedykolwiek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT służby i bezpieczeństwo NATO UE Ukraina Rosja wojna na Ukrainie

5 mld euro dla Polski. W KE rozpoczęła się pisemna procedura zatwierdzająca zaliczkę

W Komisji Europejskiej rozpoczęła się procedura pisemna zatwierdzająca 5 miliardów euro zaliczki dla Polski z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, który ma być częścią Krajowego Planu Odbudowy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła nieoficjalnie, że procedura potrwa do jutra do 10.00 i zaliczka zostanie ostatecznie jutro zatwierdzona przez komisarzy.
Zobacz więcej na temat:  Bruksela UE Unia Europejska ŚWIAT Beata Płomecka energia elektryczna Krajowy Plan Odbudowy

Karpiński do PE trafi prosto z aresztu? Szefernaker: to będzie chyba pierwsza taka sytuacja w historii

W środę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł elekt (PiS) Paweł Szefernaker, odnosząc się do sprawy Włodzimierza Karpińskiego, podkreślił, że "to będzie chyba pierwsza taka sytuacja w historii, by ktoś wchodził do europarlamentu prosto z aresztu".
Zobacz więcej na temat:  śmieci Warszawa POLSKA polityka PiS PO Parlament Europejski Unia Europejska UE Włodzimierz Karpiński