more_horiz
PR24 Portal
Section05
ulga podatkowa

Eksperci: zmiany w PIT to krok w dobrym kierunku, ale trzeba uprościć system podatkowy

Przyjęte przez rząd kolejne zmiany w PIT są korzystne i niewątpliwie upraszczają skomplikowany system. Jednak przedsiębiorcom może być trudno przewidzieć przyszłe dochody, gdy nadejdzie termin wyboru formy opodatkowania z punktu widzenia korzyści. Pod trzeba będzie też brać nie tylko sam podatek, ale również składkę zdrowotną - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i Piotr Soroczyński z KIG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa fiskus Ministerstwo Finansów

Eksperci: naprawianie podatkowego Polskiego Ładu idzie w dobrym kierunku

Zaproponowane przez resort finansów uproszczenia w systemie PIT są krokiem w dobrym kierunku, podobnie jak ponowna możliwość wyboru przez przedsiębiorców firmy opodatkowania w trakcie roku bądź w rocznym rozliczeniu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Zarządzania UE i dr Maciej Czaplicki z SGH. Mieli różne zdania, jeśli chodzi zerowy PIT dla osób pracujących po przekroczeniu wieku emerytalnego. Według ekonomistki z UW zaburza to rynek pracy. Według ekonomisty z SGH jest niezbędną zachętą do wydłużania aktywności zawodowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa Polski Ład Ministerstwo Finansów

Dodatki dla rodzin w Polsce. Sprawdź, z czego możesz skorzystać w tym roku

Rząd, oprócz możliwości wsparcia rodzin w postaci otrzymania 500+, przygotował również inne dodatki. Są to m.in. rodzinny kapitał opiekuńczy czy dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku lub w klubie dziecięcym. Niektóre rodziny mogą również skorzystać z dodatku osłonowego. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA podatki podatek dochodowy pit ulga podatkowa ulga na dzieci rodzina Podatki 2022 Marlena Maląg

Jest szansa na ponowny wybór formy opodatkowania dla firm. Resort finansów analizuje uwagi do projektu

Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania dla przedsiębiorców to jeden z głównych postulatów, które pojawiły się w konsultacjach dotyczących zmian w podatkach. W poniedziałek Ministerstwo Finansów poinformowało, że zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatku PIT.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Podatki 2022 pit składka zus obniżenie podatku Ministerstwo Finansów firma ulga podatkowa

Eksperci: uproszczenie PIT jest konieczne i słuszne, choć niższa stawka pewnie podwyższy inflację

 Choć obniżka podatku, która pozostawi w kieszeniach Polaków więcej pieniędzy wpłynie na wzrost inflacji, to konieczne jest wsparcie osób najmniej i średnio zarabiających w trudnej i niepewnej sytuacji gospodarczej - mówił w audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan istotne jest to, że najnowsze propozycje zmian w PIT upraszczają ten podatek, choć kolejna zmiana utrudni jego bieżące rozliczanie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ulga podatkowa Polski Ład podatki pracodawcy pracownicy wynagrodzenia

Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej. Premier: przygotowujemy portfele Polaków na skutki wojny na Ukrainie

- Od 1 lipca chcemy zrezygnować z ulgi dla klasy średniej - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, prezentując propozycje zmian podatkowych. Podkreślił, że zakres zmian podatkowych jest bardzo zasadniczy, a rząd przewiduje dalsze dramatyczne skutki wojny na Ukrainie. - Przygotowujemy na to portfele Polaków i nie ukrywamy, że czasy mogą być jeszcze trudniejsze - dodał premier.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste podatki pit ulga podatkowa premier Mateusz Morawiecki

Polacy przekazali w ubiegłym roku prawie 1 mld złotych ze swoich podatków na cele społeczne

Jeżeli już wypełniliśmy nasz PIT zawsze możemy go jeszcze skorygować, aby przekazać 1 procent naszych podatków na organizacje pożytku publicznego. Mamy na to czas do 2 maja - powiedział Arkadiusz Jedynak, dyr. Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa pit

poradnik Do 2 maja musimy przesłać nasz roczny PIT. Sprawdź, jak to zrobić w formie eletronicznej

Warto rozliczać podatki na drodze elektronicznej, bo wtedy zwrot nadpłaty nastąpi do 45 dni, a nie dopiero po nawet trzech miesiącach, jak w przypadku papierowego PIT-u - powiedziała Magdalena Rzeczkowska, wiceminister finansów, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa fiskus Polski Ład Krajowa Administracja Skarbowa

Minister Maląg: wysoka waloryzacja i dodatkowe świadczenia pomogą seniorom

Rekordowa waloryzacja rent i emerytura, 13-ki, 14-ki, ale też brak obowiązku płacenia podatku dochodowego do kwoty 2500 zł miesięcznie zgodnie z rozwiązaniami wprowadzonymi w Polskim Ładzie powodują, że w kieszeniach seniorów znajdzie się ponad 60 proc. więcej pieniędzy. Chodzi nam o to, aby poprawić jakość życia emerytów i rencistów, także wobec sytuacji związanej z inflacją - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA waloryzacja emerytur Marlena Maląg ZUS inflacja senior ulga podatkowa Ministerstwo Rodziny

Marlena Maląg: 14 emerytura będzie wypłacana jesienią

13 i 14 emerytura, dodatki osłonowe związane z cenami gazu i prądu, zmiany podatkowe w Polskim Ładzie oraz 7 procentowa waloryzacja emerytur, to całościowy program pomocy dla seniorów przygotowany przez rząd - powiedziała Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura waloryzacja emerytur Polski Ład ulga podatkowa

Zwiększy się grupa beneficjentów Polskiego Ładu. Resort finansów pracuje nad zmianami w podatkach

- Zmiany poszerzające Polski Ład, które obejmą emerytów czy osoby zarabiające na umowach zlecenia, z zarobkami do 12,8 tys. zł miesięcznie, zostaną ogłoszone w ciągu kilku tygodni - poinformował główny ekonomista MF Łukasz Czernicki. Dodał, że trwają „intensywne” prace nad zmianami w podatkach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki ulga podatkowa Ministerstwo Finansów finanse osobiste
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem