more_horiz
PR24 Portal
Section05

ulga podatkowa

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej : strefy energetyczne obniżą ceny nawet o 1/3

Polska pod względem bezpieczeństwa energetycznego była, jest i będzie miała zapewnione stałe  dostawy energii, dzięki inwestycjom infrastrukturalnym - powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja ulga podatkowa inwestycje zagraniczne energetyka

Eksperci: pierwszy kwartał dla naszego PKB wypadł świetnie, ale należy patrzeć na gospodarkę w dłuższej perspektywie

Potrzeba wprowadzenia 800+ nie podlega dyskusji. Co do kolejnych metod wsparcia rodziny wymaga to ustalenia do jakich grup miałoby być ono skierowane. Preferencje podatkowe są możliwe o ile miałyby na celu wsparcie demografii, bez której nie będziemy mieć w przyszłości  odpowiedniej liczby konsumentów i pracowników - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Paweł Pelc, radca prawny i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb stopy procentowe inflacja podatki ulga podatkowa

Dobra wiadomość dla kupujących mieszkanie z "drugiej ręki". Koniec z podatkiem PCC

Dobra wiadomość dla kupujących swoje pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego. Dzięki nowelizacji przepisów, które likwidują podatek PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych), nie trzeba będzie płacić dwóch procent tego podatku od używanego mieszkania czy innej nieruchomości. Zniesienie podatku dotyczy tylko osób, które do tej pory nie posiadały żadnej nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki podatek od nieruchomości ulga podatkowa mieszkania budownictwo

Dyrektor Instytutu Finansów: większość młodzieży z nadzieją ocenia swoje plany na karierę zawodową

Młodzież dość optymistycznie patrzy na swoje perspektywy finansowe, ale wiele zależy od tego jakie mają wykształcenie i z jakiego regionu pochodzą - powiedział Łukasz Chrobak, dyrektor Instytutu Finansów, think tanku resortu finansów, w audycji "Ekspres Gospodarczy"w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse oszczędzanie inwestycje ulga podatkowa rynek pracy

PORADNIK Zbliża się termin złożenia PIT za 2022 rok. Podpowiadamy, jakie ulgi można odpisać od podatku

We wtorek upływa termin złożenia deklaracji podatkowych za 2022 rok. Wstępnie przygotowany przez urząd skarbowy "Twój e-PIT" na portalu podatki.gov.pl, zawiera tylko informacje o przychodach przesłane przez pracodawców i nie uwzględnia ulg i odliczeń przysługujących danemu podatnikowi - przypomina Ministerstwo Finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa POLSKA społeczeństwo

Ekspert resortu finansów: z fiskusem już rozliczyło się 13 milionów podatników, choć łącznie spodziewamy się 20 milionów PIT-ów

- Do dziś resort finansów zwrócił podatnikom 18 mld złotych, kolejne 2 mld złotych wkrótce będą wysłane na konta, ale dopiero w końcu maja będzie wiadomo jaka to będzie suma  - powiedział  Arkadiusz Jedynak, dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit podatki Ministerstwo Finansów ulga podatkowa

PORADNIK Nawet 18 mld zł zwrotów z podatku dochodowego. Sprawdź, jak rozliczyć PIT

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że w tym roku zwroty podatku dochodowego mogą przekroczyć 18 miliardów złotych. Ma to być zasługa wprowadzonych od 1 lipca zmian w systemie podatkowym. Zakładają one między innymi obniżenie stawki PIT z 17 do 12 procent, uwzględnienie składki zdrowotnej w rozliczeniu niektórych przedsiębiorców oraz likwidację ulgi dla klasy średniej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Podatki 2022 Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa POLSKA społeczeństwo infografika

92 proc. gmin w Polsce podwyższyła podatki od nieruchomości. Stawki sięgają górnych limitów

Podatki od nieruchomości w 2023 r. podniosło 92 proc. gmin w kraju. W ubiegłym roku odsetek ten wynosił 88 proc. - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodali, że w przypadku przedsiębiorców najniższa stawka dla zabudowy obowiązuje w gminie Lipnica Wielka (woj. małopolskie).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Podatki 2022 Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa społeczeństwo POLSKA

Ważne informacje dla podatników. Twój e-PIT na portalu podatki.gov.pl nie uwzględnia ulg i odliczeń

Wstępnie przygotowany przez Ministerstwo Finansów Twój e-PIT na portalu podatki.gov.pl, który zawiera informacje o przychodach z PIT-11 przesłane przez pracodawców i innych płatników PIT, nie uwzględnia ulg i odliczeń przysługujących danemu podatnikowi - poinformowali eksperci e-pity.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Podatki 2022 Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa społeczeństwo POLSKA

PIT za 2022 rok. Rozpoczął się okres rozliczeń. Sprawdź, jak złożyć zeznanie podatkowe

Rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2022 rok, który potrwa do 2 maja. Jak podaje Ministerstwo Finansów, w usłudze Twój e-PIT na podatników czekają zeznania przygotowane przez administrację skarbową. Przedsiębiorcy będą mogli wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Podatki 2022 Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa POLSKA społeczeństwo infografika

Od 15 lutego możemy rozliczać nasz podatek PIT za 2022 rok. Jakie zmiany w nim zaszły?

Zeznania podatkowe PIT-36 albo PIT-37 za 2022 r. można składać od środy 15 lutego do 2 maja. Im wcześniej go złożymy tym szybciej otrzymamy zwrot nadpłaty. Warto też pamiętać, że w tym roku odpis na organizacje pożytku publicznego powiększono z 1 procenta do 1,5 procent. Jeżeli nie wpiszemy zmian danych w internetowym programie "Twój PIT", wtedy nasz podatek zostanie rozliczony automatycznie przez fiskusa w dniu 2 maja.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Podatki 2022 Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa

Ceny gazu dla biznesu. Rząd myśli o wakacjach rachunkowych na wzór wakacji kredytowych

Pracujemy nad rozwiązaniem dotyczącym wakacji rachunkowych porównywalnych do wakacji kredytowych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odnosząc się do osłon w sprawie cen gazu dla biznesu. Oceniła, że byłoby to pomocne szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma gaz ziemny ceny podatek VAT ulga podatkowa energia elektryczna

Kiedy rodzic samotnie wychowuje dziecko? Ministerstwo Finansów wyjaśnia, kto ma prawo do ulgi podatkowej

Nowelizacja ustawy o PIT uporządkowała preferencyjne rozliczanie się jako samotny rodzic; wykluczyła też uznanie obojga rodziców za samotnych przy opiece naprzemiennej, co było niesprawiedliwe wobec osób faktycznie samotnie wychowujących dzieci - podkreśla Ministerstwo Finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ulga podatkowa ulga na dzieci rodzice Ministerstwo Finansów podatki kwota wolna od podatku finanse osobiste

Rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej. Resort rozwoju chce zachęcać do nowych inwestycji

Rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej ma zachęcać do przeprowadzania nowych inwestycji. Jeśli zmiany, w tym ta dotycząca momentu skorzystania ze zwolnienia podatkowego, będą identyfikowane przez przedsiębiorców jako bariera, MRiT wypracuje rozwiązania łagodzące - poinformował resort.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rozwoju firma inwestycje ulga podatkowa przedsiębiorca