more_horiz
PR24 Portal
Section05

Ulmowie

Akcja "Po owocach ich poznacie". Prezydent Duda zasadził jabłoń upamiętniającą rodzinę Ulmów

- Jabłonie sadzone w ramach akcji "Po owocach ich poznacie" mają niezwykły symboliczny wymiar, bezpośrednio kojarzą się z rodziną Ulmów - powiedział prezydent Andrzej Duda, który zasadził we wtorek w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego jabłoń upamiętniającą błogosławioną rodzinę Ulmów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent Ulmowie społeczeństwo Agata Kornhauser-Duda

Prezydent Duda na łamach portalu społeczności żydowskiej: mimo groźby śmierci, Polacy ocalili życie tysięcy Żydów

Mimo że zgodnie z prawem wprowadzonym przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej Polakom groziła śmierć za ukrywanie Żydów, tysiące z nich otrzymało wsparcie pozwalające ocalić im życie - przypomina prezydent RP Andrzej Duda w artykule, który ukazał się na łamach popularnego portalu społeczności żydowskiej w Australii i Nowej Zelandii J-Wire.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Australia Ulmowie Andrzej Duda Nowa Zelandia Żydzi HISTORIA okupacja niemiecka historia Polski II wojna światowa polityka historyczna sprawiedliwi wśród narodów świata

PR24 "Życie z duszą czy bez". Mariusz Pilis o filmie "Historia jednej zbrodni"

- Film "Historia jednej zbrodni" jest przede wszystkim o ofiarach zbrodni w Markowej. Natomiast ważnym wątkiem, którego tropem rzeczywiście poszedłem, jest wszystko to, co dotyczy sprawców, a konkretnie Eilerta Diekena, który był dowódcą posterunku żandarmerii w Łańcucie w 1944 r., kiedy doszło do masakry rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów - powiedział w Polskim Radiu 24 reżyser Mariusz Pilis.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Ulmowie

Prezydent Andrzej Duda w Krynicy: jest realna perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO

Perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO, w oparciu o decyzję podejmowaną wyłącznie przez Ukrainę i państwa członkowskie, jest absolutnie realna - powiedział w środę w Krynicy prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że będzie o tym rozmawiał z sojusznikami na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Krynica-Zdrój Forum Ekonomiczne w Krynicy Andrzej Duda Mariusz Błaszczak Litwa Korea Południowa Ulmowie Polonia

Ulmowie z Markowej. Zastępca prezesa IPN o błogosławionej rodzinie: chciałbym, żeby ta wiedza rozeszła się w Niemczech

Papież Franciszek włączył Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich siedmioro dzieci do grona błogosławionych. - Ulmowie są dziś symbolem wszystkich Polaków zamordowanych za pomoc Żydom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN. Rodzina z Markowej została rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski wieś okupacja niemiecka Dorota Truszczak Ulmowie IPN Mateusz Szpytma

"Nikczemność świadcząca o pogardzie do Polaków". Czarnek o kpinach polityków opozycji dot. rodziny Ulmów

To niebywała nikczemność. Oni mają pogardę dla zwykłych ludzi, z tą pogardą przegrają również wybory 15 października - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do wpisów dotyczących rodziny Ulmów udostępnionych w mediach społecznościowych, w których głos zabrali politycy opozycji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Przemysław Czarnek Ulmowie historia Polski

PR24 Prof. Kucharczyk: beatyfikacja rodziny Ulmów jest uderzeniem w pedagogikę wstydu, sączoną nam od 1989 roku

- To jest uderzenie w tę sączoną nam, zwłaszcza od 1989 r., tzw. pedagogikę wstydu, która kazała przedstawiać nasze dzieje najnowsze jako zbitek różnych krwawych plam, których jeszcze nie odkryliśmy tak w pełni - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk (PAN).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 II wojna światowa Ulmowie Holokaust beatyfikacja

Niemieckie media: beatyfikowana polska rodzina Ulmów była „jasnym światłem w ciemności”. Najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata to Polacy

Beatyfikowana w niedzielę rodzina Ulmów była „jasnym światłem w ciemności” – opisuje domradio.de, portal Archidiecezji Kolonii. Jak podkreśla, najwięcej osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata to właśnie Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie beatyfikacja II wojna światowa historia Polski