more_horiz
PR24 Portal
Section05

Unia Europejska

"Wrócił do Polski, aby obalić rząd PiS". "Financial Times" o nadziejach Brukseli wobec Tuska

Na portalu renomowanego brytyjskiego dziennika "Financial Times" ukazał się artykuł dotyczący nadziei brukselskich elit dotyczących powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Henry Foy w swoim tekście podkreśla, że lider Platformy Obywatelskiej "wrócił do Polski, aby (…) obalić PiS (…) i przekształcić stosunki Warszawy z UE".
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Unia Europejska opozycja wybory w Polsce POLSKA polityka

Kryzys migracyjny w Europie. Europoseł Zalewska punktuje fiasko niemieckiej polityki

- Przypomnę słynne napisy na dworcach niemieckich, witające nielegalnych imigrantów. To jest cała polityka niemieckiej lewicy ze wsparciem CDU, a w Parlamencie Europejskim ze wsparciem EPP - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Anna Zalewska, nawiązując do polityki migracyjnej Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Anna Zalewska Paweł Zieliński migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Niemcy Olaf Scholz CDU Unia Europejska Europarlament Parlament Europejski Komisja Europejska Włochy Rzym Berlin

Kryzys migracyjny. Zalewski: jesteśmy za tym, aby stworzyć mechanizmy solidarnościowe

- Jesteśmy za tym, aby stworzyć mechanizmy solidarnościowe, które w automatyczny sposób wykluczałyby tych, którzy są obciążeni migracją - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Zalewski z Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Grzegorz Jankowski migracja Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej imigranci w Europie POLSKA polityka Polska 2050 Paweł Zalewski kryzys migracyjny 2023

"To możliwe". Beata Szydło odniosła się do informacji o propozycji dla Ukrainy ws. obalenia polskiego rządu

Beata Szydło skomentowała na platformie X doniesienia Dominiki Cosić o wsparciu Niemiec i Francji akcesji Ukrainy do UE w zamian za pomoc w obaleniu polskiego rządu. "Czy Niemcy »kupują« władze Ukrainy wizją szybkiego wejścia do UE? Jest to możliwe. Ale w takim razie władze Ukrainy wykazywałyby się skrajną naiwnością" - napisała była premier.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska rząd Beata Szydło Niemcy Francja Europa

PR24 Niemcy ingerują w sprawy Polski. Czarnecki komentuje

- Do tej pory były święte reguły w Parlamencie Europejskim, które zakładały, że nie może być żadnych debat poświęconych krajowi, w którym trwa kampania wyborcza - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS. Ryszard Czarnecki ocenił, że Niemcy ingerują w sprawy przeciwko Polsce, a przykładów na to jest mnóstwo.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej imigracja imigranci w Europie Komisja Europejska

"To możliwe". Beata Szydło odniosła się do informacji o propozycji dla Ukrainy ws. obalenia polskiego rządu

Beata Szydło skomentowała na platformie X doniesienia Dominiki Cosić o wsparciu Niemiec i Francji akcesji Ukrainy do UE w zamian za pomoc w obaleniu polskiego rządu. "Czy Niemcy »kupują« władze Ukrainy wizją szybkiego wejścia do UE? Jest to możliwe. Ale w takim razie władze Ukrainy wykazywałyby się skrajną naiwnością" - napisała była premier.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska rząd Beata Szydło Niemcy Francja ŚWIAT Europa

Ekspert: najodważniejsze sposoby rozwiązania kryzysu migracyjnego, te, które byłyby najskuteczniejsze, nie są nawet dyskutowane

– Rozwiązanie kryzysu migracyjnego jest to zadanie trudne i dodatkowo skomplikowane przez to, że jest wiele pomysłów, często ze sobą sprzecznych. Niektóre, te najbardziej odważne, które byłyby skuteczne, są odrzucane od samego początku, nie są nawet dyskutowane – powiedział w radiowej Trójce prof. Grzegorz Tomasz Grosse z Katedry Nauk Polityk Unii Europejskiej Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Dariusz Wieczorkowski Lampedusa kryzys migracyjny Unia Europejska Trójka

Miller straszy wyrzuceniem Polski z Schengen. Jaki: kiedyś pisali do Moskwy, a teraz do UE

Leszek Miller, który niedawno wraz z Markiem Belką i Włodzimierzem Cimoszewiczem, skierował list do szefowej Komisji Europejskiej w sprawie rzekomej afery wizowej, teraz starszy Polaków wyrzuceniem Polski ze strefy Schengen. Na słowa byłego premiera odpowiedział europoseł PiS Patryk Jaki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Patryk Jaki Leszek Miller Komisja Europejska Unia Europejska Strefa Schengen wizy wiza

Opozycja planuje wyprowadzić Polskę ze strefy Schengen? Biedroń: radzę poszukać paszportu

Politycy opozycji apelują na forum Unii Europejskiej o dyskusję w sprawie wiz, o których głośno jest w ostatnich dniach w polskiej przestrzeni publicznej. Wśród rozmów na ten temat przewija się wątek wykluczenia Polski ze strefy Schengen. Podczas jednej z konferencji wspomniał o tym Donald Tusk. Więcej szczegółów przytoczył z kolei Robert Biedroń. Czyżby był to plan opozycji na koniec kampanii wyborczej?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Strefa Schengen opozycja Platforma Obywatelska lewica Robert Biedroń Donald Tusk Róża Thun Marek Miller Marek Belka Włodzimierz Cimoszewicz Unia Europejska koalicja obywatelska polityka wiza wizy kampania wyborcza paszport granica

Trzaskowski w Szamotułach neguje problem nielegalnej migracji. "Nie ma go i przez 10 lat nie będzie"

- Nikt nie chce, nie wymaga od nas, żeby w tej chwili przyjmować dziesiątki tysięcy migrantów. Nie ma tego problemu i przez 10 lat tego problemu nie będzie - przekonywał w sobotę w Szamotułach (woj. wielkopolskie) wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski. Czyżby prezydent stolicy nie dostrzegał powagi sytuacji, mającej miejsce na polskiej granicy, ale też w krajach Unii Europejskiej?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Trzaskowski migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Platforma Obywatelska granica służby i bezpieczeństwo straż graniczna żołnierze Unia Europejska Białoruś

Nowoczesny patrolowiec wzmocnił Straż Graniczną. Będzie stacjonował na Bałtyku

"Morski Oddział Straży Granicznej odebrał patrolowiec o numerze burtowym SG-301. To jedna z najnowocześniejszych pełnomorskich jednostek patrolowych, która zadania w ochronie morskich granic Polski oraz zewnętrznych morskich granic Unii Europejskiej będzie wykonywała na akwenach Morza Bałtyckiego i Morza Śródziemnego" - przekazała Straż Graniczna w najnowszym wpisie na portalu X. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica Unia Europejska straż graniczna statek służby i bezpieczeństwo GOSPODARKA infrastruktura

NASZ NEWS Zboże z Ukrainy. Ambasador Sadoś ujawnił Polskiemu Radiu warunek ws. dalszych rozmów

Jak dowiedziała się Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, Ukraina musi wycofać skargę złożoną na Polskę w Światowej Organizacji Handlu, by możliwe były dalsze rozmowy w sprawie importu zboża. Chodzi o konsultacje w ramach platformy zbożowej prowadzone przed Komisją Europejską z udziałem przyfrontowych krajów - Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier oraz Ukrainy. KE wysłała w piątek zaproszenie do rozmów w następny czwartek.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina zboże Unia Europejska Komisja Europejska rolnictwo ŚWIAT Europa

Problem z imigrantami w Niemczech. Opozycja: kanclerz Scholz jest zbyt bierny, nie dajemy rady

Portal dziennika "Welt" przekazał w piątek, że w związku z rosnącą liczbą osób ubiegających się o azyl w Niemczech, opozycyjna chadecka Unia CDU/CSU apeluje do socjaldemokratycznego kanclerza Olafa Scholza z SPD o nadanie problemowi migracji najwyższego priorytetu. - Nie dajemy sobie z tym rady - stwierdził polityk CDU Jens Spahn, nawiązując do słynnej wypowiedzi byłej kanclerz Angeli Merkel ("damy radę").
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Olaf Scholz Angela Merkel CDU Unia Europejska