more_horiz
PR24 Portal
Section05

Unia Europejska

Nowe sankcje UE wobec Rosji. Płomecka: jest determinacja, by do poniedziałku osiągnąć porozumienie

Kraje unijne nie osiągnęły jeszcze porozumienia ws. najnowszego pakietu sankcji wobec Rosji. - Nie ma powodu do niepokoju, chodzi o kwestie techniczne - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. Wskazała, że w UE "jest determinacja, by najpóźniej do poniedziałku osiągnąć porozumienie". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Beata Płomecka wojna 2022 Rosja sankcje

Polska chce zwiększenia środków UE na dostawy żywności dla szkół. Chodzi o napływ uczniów z Ukrainy

Środki UE na dostarczanie owoców, warzyw, mleka do szkół powinny być większe. Takie stanowisko prezentuje Polska na unijnym forum. Jak przekonuje europoseł komisji rolnictwa PE Krzysztof Jurgiel (PiS), w wyniku agresji Rosji w Polsce uczą się dziesiątki tysięcy dzieci z Ukrainy, które zostały objęte programem. To rodzi dodatkowe wyzwania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa wojna 2022 GOSPODARKA rolnictwo żywność

Uroczyste otwarcie Baltic Pipe. Andrzej Duda: rozwiązuje problem dostaw gazu do państw UE

W najbliższym czasie do Polski będzie transportowany gaz przez gazociąg Baltic Pipe - powiedział po otwarciu gazociągu Baltic Pipe Andrzej Duda. Jak podkreślił prezydent RP "gazociąg rozwiąże w ogromnej części również problem dostaw gazu do państw UE, ponieważ z Polski ten gaz może być rozdzielany, tam, gdzie będzie potrzebny".
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Baltic Pipe Andrzej Duda Mateusz Morawiecki historia Polski Polonia II Rzeczpospolita Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej

Prezes Enea: skala kryzysu energetycznego wymaga od rządu niekonwencjonalnych działań

- Kryzys energetyczny nie wynika z z powodu mechanizmów rynkowych, tylko z powodu wojny na Ukrainie, a to wymaga od rządu niestandardowych decyzji, głównie mając na względzie obronę tych najsłabszych, czyli gospodarstw domowych -powiedział Paweł Majewski prezes zarządu spółki energetycznej Enea, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw energetyka pomoc społeczna prąd Unia Europejska tarcza antyinflacyjna Enea

UE bez kompromisu w sprawie nowego pakietu sankcji dla Rosji. Polska wnioskuje o wpisanie na listę diamentów

Bez porozumienia na razie w sprawie najnowszego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Rozstrzygnięć nie przyniosło spotkanie ambasadorów 27 krajów w Brukseli. Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś poinformował, że "Polska forsuje wpisanie diamentów na unijną listę sankcyjną".
Zobacz więcej na temat:  sankcje sankcje Unii Europejskiej Unia Europejska Bruksela ŚWIAT Europa Komisja Europejska GOSPODARKA Polska w Unii Europejskiej konflikty międzynarodowe Beata Płomecka wojna na Ukrainie

Aneksja ukraińskich obwodów przez Rosję. Wiceszef MSZ: jeszcze dziś wspólna odpowiedź UE

- Zapowiedź włączenia okupowanych ukraińskich obwodów do Rosji to kolejne złamanie prawa międzynarodowego przez ten kraj - stwierdził wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński. Zapowiedział, że w piątek pojawi się wspólna odpowiedź Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Jabłoński polityka Rosja Ukraina Unia Europejska Ministerstwo Spraw Zagranicznych wojna 2022

Będzie zgoda na nowy pakiet sankcji wobec Rosji? Dziś spotkanie ambasadorów państw UE

Ambasadorowie unijnych krajów podejmą dziś w Brukseli pierwszą próbę przyjęcia najnowszego pakietu sankcji wobec Rosji. Projekt restrykcji Komisja Europejska przedstawiła przedwczoraj. Część dyplomatów, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka wątpi, by dziś udało się go zatwierdzić.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska wojna 2022 Rosja sankcje Beata Płomecka

Spotkanie unijnych ministrów ws. cen energii. "Musimy podjąć bezprecedensowe działania"

O godz. 10.00 rozpocznie się dziś w Brukseli nadzwyczajna unijna narada ministerialna w sprawie kryzysu energetycznego. Celem spotkania ministrów jest uzgodnienie działań, które pozwolą na obniżenie wysokich cen energii. Podstawą do dyskusji są plany Komisji Europejskiej. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT energetyka energia Unia Europejska