more_horiz
PR24 Portal
Section05

Uniwersytet Warszawski

Jubileusz Chóru Akademickiego UW. "Świętujemy stulecie plus dwa"

- Niestety COVID-19 odcisnął piętno na naszej historii i całe obchody jubileuszu zdecydowaliśmy się przesunąć nieco w czasie. Chcieliśmy mieć pewność, że rzeczywiście będziemy w stanie zorganizować koncerty, na które będą mogli przyjść nasi słuchacze - mówił w "Wybieram Dwójkę" Krzysztof Piasecki, członek Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego - jednego z najstarszych takich zespołów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  chór Uniwersytet Warszawski Dwójka Jakub Kukla jubileusz koncert filharmonia narodowa dyrygent śpiew

PR24 "Dyskryminacja poglądów prawicowych". Oskar Szafarowicz o próbach usunięcia go z uczelni

- To dyskryminacja poglądów prawicowych i to w formie dawno niewidzianej na polskich uczelniach. Na mojej osobie chce się pokazać, że ci, którzy mają takie poglądy jak ja - konserwatywne, prawicowe, patriotyczne - nie mają prawa ich ujawniać i ich manifestować, bo będą zastraszeni, zaszczuci i wyrzuceni z uczelni - podkreślił w Polskim Radiu 24 Oskar Szafarowicz, działacz PiS i student prawa na Uniwersytecie Warszawskim. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Uniwersytet Warszawski POLSKA

"Nie może być zgody na usunięcie Oskara Szafarowicza z UW". Prezes Forum Młodych PiS w liście do rektora uczelni

W środę w liście do rektora UW prezes zarządu krajowego Forum Młodych PiS Michał Moskal napisał, że "próby zaszczucia i usunięcia z Uniwersytetu Warszawskiego Oskara Szafarowicza podejmowane przez media i lewicowych działaczy muszą budzić stanowczy sprzeciw i nie może być na nie zgody".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka opozycja Platforma Obywatelska Uniwersytet Warszawski

Marzec '68. Bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju

8 marca 1968 roku rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Aktyw robotniczy, milicja i ORMO spacyfikowały studentów na Krakowskim Przedmieściu i dziedzińcu UW. Aresztowano 45 osób, w tym m.in. Karola Modzelewskiego, Jacka Kuronia, Irenę Lasotę.
Zobacz więcej na temat:  Adam Michnik Jacek Kuroń Karol Modzelewski marzec 1968 PRL Uniwersytet Warszawski Warszawa Władysław Gomułka

Prof. Wojciech Tygielski: pracownik naukowy nigdy nie jest "po robocie"

- Jak jest się pracownikiem naukowym, to oznacza, że nigdy się nie jest "po robocie". I to, co mi rzeczywiście doskwiera, to jest ten brak podziału na sfery pracy i odpoczynku. Weźmy na przykład lektury - czy ja, czytając, pracuję, czy czytam dla przyjemności? Tutaj te podziały bywają bardzo nieostre - przyznał prof. Wojciech Tygielski, bohater audycji "Po drugiej stronie lustra".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Uniwersytet Warszawski Dwójka Katarzyna Kobylecka

Ciemna materia kontra superziemia. Astronomiczne rewolucje Bohdana Paczyńskiego

Astronomem był właściwie od dziecka. Nigdy nie zastanawiał się nad praktycznym zastosowaniem swoich odkryć. Chciał po prostu wiedzieć coraz więcej. – Wiele osób interesuje się różnymi rzeczami tylko dlatego, że są dziwne i ciekawe, że coś niezwykłego się z nimi dzieje – mówił Bohdan Paczyński w Polskim Radiu w 2005 roku.
Zobacz więcej na temat:  astronomia fizyka kosmos Uniwersytet Warszawski odkrywcy Wszechświat USA Wilno NAUKA