more_horiz
PR24 Portal
Section05

UOKiK

OLX z zarzutami Prezesa UOKiK. Użytkownicy sygnalizowali stosowanie nieuczciwych praktyk

Wprowadzające konsumentów w błąd sortowanie ofert w serwisie oraz iluzoryczna ochrona kupujących w ramach "Pakietu ochronnego" - to tylko niektóre praktyki zakwestionowane przez Prezesa UOKiK, który postawił zarzuty popularnej platformie sprzedażowej OLX.pl. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów grozi kara do 10 proc. obrotu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA e-commerce handel online handel internetowy UOKiK konsument ceny

Kłopoty z hulajnogami także dla samych użytkowników

Wypożyczasz hulajnogę na kilka godzin czy nawet na parę minut? Najpierw sprawdź regulamin, który akceptujesz. Powód? - Konsument wypożyczył hulajnogę, myśląc, że płaci niewielką kwotę za jednorazowy przejazd. Okazało się, że subskrypcja była naliczana dziennie, tygodniowo albo w innych odstępach czasu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Szczerba z Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Przez gapiostwo możemy stracić nawet kilka tysięcy złotych.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek porady prawne w Jedynce prawo umowa UOKiK Wojciech Szczerba Europejskie Centrum Konsumenckie

Maszyny ogrodnicze niebezpieczne dla użytkowników. Wnioski UOKiK po kontroli Inspekcji Handlowej

Ponad połowa z 15 rodzajów maszyn ogrodniczych, typu nożyce do żywopłotów i podkaszarki, nie przeszła kontroli Inspekcji Handlowej. Cztery modele miały wady konstrukcyjne, np. brak osłon ostrych elementów, nieprawidłowo działający przełącznik - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK narzędzia ogród bezpieczeństwo kontrola

Uwaga na naciągaczy! Jak się przed nimi uchronić?

Naciągacze mogą proponować rozmaite oferty internetowe, np. darmową naukę języków obcych, aplikacje z dietami, subskrypcje treningów. Gdy klient orientuje się, że oferta nie spełnia jego wymogów i chce zrezygnować, czyli odstąpić od umowy, może się okazać, że firma mu to uniemożliwia. Co na to prawo konsumenckie? 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski oszustwa firmy prawo konsument prawa konsumenta UOKiK Małgorzata Cieloch

UOKiK stawia zarzuty jednemu z operatorów telekomunikacyjnych. Chodzi o opłaty za połączenia z infolinią

Prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął postępowanie właściwe przeciwko Orange Polska - poinformował Urząd. Jak dodano, UOKiK otrzymał skargi dotyczące pobierania opłat od dzwoniących na infolinie sieci Orange i nju mobile, na przykład przy składaniu reklamacji lub zgłaszaniu awarii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA telekomunikacja Orange Polska UOKiK telefony komórkowe telefonia komórkowa operatorzy operator gsm

Wakacje kredytowe. UOKiK monitoruje na bieżąco działania banków i podejmuje interwencje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów BNP Paribas, Getin Noble Bank i Bankowi Pocztowemu dotyczące uniemożliwienia wystąpienia o wakacje kredytowe na wszystkie okresy za pomocą jednego wniosku - poinformował w poniedziałek UOKiK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy premier UOKiK społeczeństwo infografika

Akcja! #Wakacyjna reklamacja. Wpłynęło ponad 860 skarg dot. m.in. odwołanego lotu

Ponad 860 skarg wpłynęło od połowy czerwca do końca sierpnia do działającego przy UOKiK Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Problemy dotyczyły m.in. odwołanego lotu, uszkodzonego bagażu, czy utraconego noclegu - wynika z danych ECK. Do ECK co roku wpływają skargi na wakacyjne usługi, które nie zostały zrealizowane zgodnie z umową.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA reklamacja UOKiK wakacje społeczeństwo

Zwrot pieniędzy za niewykorzystane vouchery turystyczne. UOKiK dyscyplinuje organizatorów wypoczynku

Turyści mają prawo otrzymać od biur podróży zwrot środków finansowych za niewykorzystane vouchery turystyczne wydane podczas pandemii COVID-19 - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na skutek sygnałów konsumenckich Prezes UOKIK wziął pod lupę organizacje turystyczne sprawdzając, jak w praktyce rozliczane są bony.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA turystyka wypoczynek biuro podróży zwrot pieniędzy UOKiK finanse osobiste społeczeństwo

Sprawdź, czy możesz skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. UOKiK uruchomił specjalny kalkulator

UOKiK przygotował kalkulator finansowy umożliwiający sprawdzenie, czy osobom w trudnej sytuacji finansowej przysługuje prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Kalkulator sprawdzi także m.in. ratę kredytu hipotecznego po zmianie jego oprocentowania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy stopy procentowe UOKiK rata kredytu BGK POLSKA społeczeństwo