more_horiz
PR24 Portal
Section05

urlop

Wakacje we wrześniu w Polsce? Sposoby na udany wypoczynek poza sezonem

Latem turystyczne miejscowości tętnią życiem, wielu turystów właśnie wtedy korzysta z upragnionego wypoczynku. Warto pamiętać, że również wczesną jesienią możemy wyjechać na udany urlop. - Polska ma ogromną ilość atrakcji, polecam szczególnie większe miasta, które ucierpiały z powodu braku turystów za granicą - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Adam Karpiński, ekspert rynku turystycznego. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska wypoczynek aktywność fizyczna urlop turystyka podróże Karkonosze

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w podróży zagranicznej

W Polsce nie ma obowiązku posiadania apteczki w samochodach osobowych (muszą być w nią wyposażone: autobusy, taksówki, samochody ciężarowe przystosowane do przewozu osób oraz pojazdy przeznaczone do nauki jazdy i egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania), ale prawo nakłada obowiązek udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku, a wówczas apteczka, a właściwie jej zawartość, bardzo się przydaje.
Zobacz więcej na temat:  pierwsza pomoc samochód Polskie Radio Kierowców Radio kierowców wakacje wycieczka urlop motoryzacja bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze ŚWIAT

Wakacje z zabytkami: pomysł na spędzanie urlopu

Z początkiem lipca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainaugurowało projekt "Wakacje z zabytkami". Jego celem jest prezentacja bogactwa polskiego dziedzictwa materialnego. W okresie wakacji, dzięki pokazaniu w sieci pomników historii, budowli sakralnych, zamków, pałaców, ogrodów historycznych, rezerwatów przyrody, zabytków architektury czy techniki, możemy podziwiać różnorodność polskiego dziedzictwa kulturowego i poznać historię danego regionu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki wakacje urlop Katarzyna Cygler Trójka

Ośrodki wczasowe – znikające dziedzictwo czasów PRL-u

"»Wczasy«: najpiękniejsze chyba słowo w języku polskim. Samo słowo jest już mocno niedzisiejsze. Wczasy nad Morzem Śródziemnym albo w Dubaju? Nie ma szans – za granicę jeździ się na urlop. Wczasów nie rezerwujesz przez internet ani nie lecisz na nie samolotem. Wczasy nie mogą być all inclusive ani last minute. Na wczasy jedziesz w miejsca, które znasz od lat" – pisze w książce "Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u" jej autor Marcin Wojdak. I właśnie o niej rozmawia z Katarzyną Cygler.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA historia Polski architektura fotografia wczasy pod gruszą camping wypoczynek urlop Katarzyna Cygler Trójka

Wakacje z duchami. Poznaj pięć nawiedzonych zamków

Na mapie Rzeczpospolitej można znaleźć wiele miejsc, gdzie grasują duchy i upiory - są to nie tylko opuszczone wille i renesansowe pałace, lecz także średniowieczne zamki. Odwiedzając je, można spotkać cicho przemykającą Białą Damę, odzianego w purpurowy płaszcz Czerwonego Upiora, a także usłyszeć szczęk zbroi krzyżackiego komtura. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wakacje 2021 zabytki zamek Olsztyn zamek Grodziec urlop wypoczynek magazyn wakacyjny

Reportaż z Krynicy "Morze, plaża i... dziki" [POSŁUCHAJ]

"Morze, plaża i... dziki" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego to reportaż z Krynicy o warunkach wypoczynku, cenach, a także o dzikach, które stały się wizytówką miasta i mają tu nawet swój pomnik. Czy wybieramy się w miejsca wypełnione zgiełkiem tłumu, czy raczej szukamy pustych ścieżek, by poddać się urokom natury?
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż Krynica Morska wakacje dzik zwierzęta Morze Bałtyckie lato wypoczynek urlop pomorskie