more_horiz
PR24 Portal
Section05

Urszula Żółtowska-Tomaszewska

29. edycja Konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wyróżnienia dla reportażystów SRiD

Za nami ceremonia ogłoszenia laureatów konkursu oraz wręczenia nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Reportażyści Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymali wyróżnienia w kategoriach: Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za reportaż" Delegacja inna niż wszystkie", Nagroda im. Macieja Łukasiewicza za reportaż "Ulepił mnie na nowo" oraz Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za reportaż "Szpotański i spółka". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Urszula Żółtowska-Tomaszewska Dorota Boniecka-Górny Antoni Rokicki wyróżniony

Gustaw-Konrad w "Dziadach" Dejmka – najsłynniejsza rola Holoubka

15 lat temu, 6 marca 2008 roku zmarł Gustaw Holoubek, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser, i dyrektor teatrów. Był Gustawem-Konradem w historycznej inscenizacji "Dziadów" Mickiewicza z 1967 roku. Wokół tego spektaklu krążą legendy: decyzja o jego zdjęciu, podjęta przez PRL-owską cenzurę, stała się impulsem studenckich protestów i początkiem Marca ’68.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA historia Polski Gustaw Holoubek Kazimierz Dejmek Dziady marzec 1968 TEATR reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Nie można odwracać oczu" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

Doba powinna trwać zdecydowanie dłużej niż 24 godziny… – pod tym zdaniem może podpisać się wiele osób. Jedną z nich z pewnością jest Mariusz Gumienny – były Przewodniczący Rady Gminy Medyka, obecnie prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Medyckiej, który od ponad roku wraz z innymi mieszkańcami pogranicza zaangażowany jest w pomoc uchodźcom z Ukrainy i żołnierzom walczącym na froncie. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie Ukraina Przemyśl Antoni Rokicki Urszula Żółtowska-Tomaszewska uchodźcy

"Prawdziwy partyzant" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o mjr Bronisławie Karwowskim

Major Bronisław Karwowski działał w konspiracji 10 lat. Od stycznia 1942 roku był w AK okręgu łomżyńskiego. Po rozwiązaniu AK wstąpił do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Kiedy kolega ze szkolnej ławki został szpiclem UB i zaczął wydawać kolegów, musiał uciekać z Łomży. Trafił do oddziału partyzanckiego. Aresztowany i skazany na 4 lata więzienia.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska historia Polski Żołnierze Wyklęci

"Drogowskazem zawsze: Bóg, Honor, Ojczyzna" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. „Za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska historia Polski Żołnierze Wyklęci

Wojna na Ukrainie oczami wolontariuszy i mieszkańców. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Rok wojny na Ukrainie oczami wolontariuszy i mieszkańców sąsiadujących z Ukrainą, przygranicznych miejscowości. Opowieść o strachu i nadziei ludzi, którzy nie obserwują wojny jedynie z radia czy telewizji, ale odczuwają jej bliskość każdego dnia. Które wydarzenia ostatnich 12 miesięcy były dla nich najważniejsze…? Zapraszamy do wysłuchania reportażu autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego pt. "Odcienie solidarności". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie Urszula Żółtowska-Tomaszewska Antoni Rokicki pr poleca

Napaść Rosji na Ukrainę. Reportaż "Ten rok zmienił nas wszystkich" [POSŁUCHAJ]

Rok temu, w pierwszym tygodniu wojny na Ukrainie, dziennikarze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia wyruszyli na pogranicze polsko-ukraińskie. Spotkali na swojej drodze uchodźców, wolontariuszy, a także zwykłych mieszkańców Przemyśla, Medyki, Jarosławia, którzy zechcieli pomóc ludziom uciekającym przed piekłem wojny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Antoni Rokicki pr poleca Ukraina wojna na Ukrainie

"Ten rok zmienił nas wszystkich" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

Rok temu dziennikarze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia wyruszyli na pogranicze polsko-ukraińskie w pierwszym tygodniu wojny w Ukrainie. Spotkali na swojej drodze uchodźców, wolontariuszy, a także zwykłych mieszkańców Przemyśla, Medyki, Jarosławia, którzy zechcieli pomóc ludziom uciekającym od piekła wojny.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Urszula Żółtowska-Tomaszewska wojna na Ukrainie

Pomocni i zmęczeni – reportaż z ukraińskiej granicy

Polacy wciąż chcą pomagać uchodźcom z Ukrainy, ale są już zmęczeni wojną – mówią Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Antoni Rokicki. Reportażyści Polskiego Radia wybrali się w rejon granicy polsko-ukraińskiej, by sprawdzić, jak wygląda tam sytuacja rok po rosyjskiej agresji. Efektem jest reportaż "Ten rok zmienił nas wszystkich".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Urszula Żółtowska-Tomaszewska Antoni Rokicki wojna na Ukrainie

"Dom z duszą". Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Beata i Jerzy Rosołowscy poznali się w pracy, w jednym z ogólnopolskich wydawnictw prasowych. Połączyło ich uczucie do miejsc, w których czuć upływ czasu. Kiedy w pandemii koronawirusa oboje stracili pracę, zdecydowali się na przeprowadzkę do niewielkiej wsi pod Hrubieszowem - do Kryłowa. Tam przed wieloma latami Jerzy Rosołowski kupił stary dom nad Bugiem, którego remont trwał dwie dekady.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Antoni Rokicki pr poleca