more_horiz
PR24 Portal
Section05

USA

W okolicach wycieków z Nord Stream zatopiono broń chemiczną. Fiński ośrodek oceni sytuację

- W okolicach wycieków z rurociągów Nord Stream w Basenie Bornholmskim na Bałtyku zatopiono niegdyś broń chemiczną. Prawdopodobieństwo wpływu ulatniającego się metanu na te szkodliwe substancje jest "niewielkie", ale sprawa będzie weryfikowana - powiadomił Fiński Instytut Środowiska (Syke).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Nord Stream 2 Nord Stream gaz ziemny energetyka Szwecja Dania Ukraina Rosja USA Finlandia Morze Bałtyckie broń chemiczna ochrona środowiska infografika

"Wypowiedział się w imieniu Rosji, jako rzecznik Rosji". Jastrzębowski o wpisie Sikorskiego

- To był szalenie niebezpieczny wpis, prorosyjski. Przyznał to też rzecznik Departamentu Stanu. To była rosyjska narracja. Sikorski wypowiedział się w imieniu Rosji, jako rzecznik Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski (Salon24). Gośćmi byli również Wojciech Reszczyński i Andrzej Rafał Potocki (wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Nord Stream Rosja USA POLSKA

Rosja wykorzystuje wpis Sikorskiego. W sieci znów zawrzało. "Mózg PO przebił się na fora międzynarodowe"

W sieci znów głośno o wpisie Radosława Sikorskiego na temat awarii gazociągów Nord Stream. Wszystko za sprawą rosyjskiego dyplomaty, który użył tweeta jako argumentu podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. "»Mózg« PO przebił się na fora międzynarodowe. Gratulujemy sławy"; "To powinien być koniec kariery Sikorskiego!" - tak między innymi sprawa komentowana jest w mediach społecznościowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rosja Nord Stream USA Radosław Sikorski ONZ

Ukraina wejdzie do NATO? Blinken: popieramy politykę otwartych drzwi

W piątek amerykański sekretarz stanu Antony Blinken oznajmił, że USA "pociągną do odpowiedzialności każdą osobę, podmiot i kraj, który politycznie lub gospodarczo wesprze próby aneksji ukraińskiego terytorium przez prezydenta Putina". Dodał, że Ukraina ma pełne prawo, by odbić swoje terytorium.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone USA NATO Ukraina wojsko wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Antony Blinken Kanada

Stany Zjednoczone nałożą sankcje na setki kremlowskich podmiotów. Uderzą w najbliższych współpracowników Putina

Administracja USA ogłosiła nałożenie sankcji na łącznie ponad 1000 osób i podmiotów z Rosji, w tym szefową banku centralnego oraz rodziny m.in. ministra obrony Siergieja Szojgu i byłego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Dodatkowo formalnie ostrzeżono państwa trzecie i podmioty wspierające Rosję o narażaniu się na objęcie restrykcjami.
Zobacz więcej na temat:  sankcje sankcje USA GOSPODARKA wojna na Ukrainie USA Rosja

Putin pragnie zwycięstwa na Ukrainie. "Jest gotów poświęcić 500 tys. żołnierzy"

Ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow w rozmowie z agencją UNIAN oświadczył w piątek, że "prezydent Rosji Władimir Putin tak bardzo pragnie pokonać Ukrainę, że jest w stanie zaakceptować śmierć nawet 300-500 tys. swoich żołnierzy". - Przewidywane przez Kreml szacunki dotyczące strat w ludziach wzrosły od początku wojny dziesięciokrotnie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  USA Rosja Ukraina ŚWIAT Europa serwis wschodni wojna 2022

290 mln dolarów od USA na obronność dla Polski. Zielińska: to sygnał, że jesteśmy pewnym sojusznikiem

- Tak duża pomoc dla Polski to jest sygnał, że nasz kraj, który najbardziej wspiera Ukrainę od samego początku wojny, jest pewnym sojusznikiem - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia poseł Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Zielińska. Stany Zjednoczone w ramach projektu Foreign Military Financing przekażą 290 milionów dolarów na rzecz wsparcia militarnego Polski.  
Zobacz więcej na temat:  polityka Jerzy Jachowicz Elżbieta Zielińska USA Stany Zjednoczone NATO Rosja

NASZ WYWIAD Wycieki z Nord Streamu. Agata Łoskot-Strachota (OSW): Rosja mogła zmienić logikę gry i zagrać va banque

- Awarie są naprawdę duże. Wygląda na to, że trzy nitki gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 są po prostu dziurawe. Zapewne nie będą możliwe do wykorzystania przez dłuższy czas. Nie ma obecnie warunków ku temu, by prowadzić prace naprawcze na Bałtyku - przekazała portalowi PolskieRadio24.pl Agata Łoskot-Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Trzeba tu postawić i taką hipotezę, że Rosja może grać va banque - dodała. To zaś oznaczałoby nastawienie na konfrontację.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Nord Stream 2 Nord Stream gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne energetyka Szwecja Dania Ukraina Rosja USA NASZ WYWIAD OSW infografika

NASZ WYWIAD Ukraiński ekspert o Baltic Pipe: inne kraje powinny uczyć się od Polski, świat musi się zjednoczyć, by zatrzymać Rosję

- Inauguracja Baltic Pipe jest bardzo ważna dla całego regionu, a inne państwa powinny brać przykład z Polski - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko, ukraiński ekspert. 1 października ruszy przesył gazu z Baltic Pipe. Analityk mówił także, że po pseudoreferendach i aneksjach już nikt nie powinien prowadzić dialogu z Rosją, a świat powinien się zjednoczyć, aby ją zatrzymać, w obliczu m.in. atomowego szantażu Kremla.
Zobacz więcej na temat:  Europa Nord Stream 2 Nord Stream gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne energetyka Szwecja Dania Ukraina Rosja USA NASZ WYWIAD Baltic Pipe

"Sojusznik docenia nasze działania". Marcin Kulasek o wsparciu USA dla Polski

- Dobrze, że dostajemy 290 mln dolarów z USA, ponieważ jest to uhonorowanie za pomoc Polski dla Ukrainy i to cieszy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek, który jest też członkiem sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka polska pomoc uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Ameryka Stany Zjednoczone USA relacje polsko-amerykańskie