more_horiz
PR24 Portal
Section05

ustawa medialna

ANALIZA Jak chronić pluralizm mediów? Rynek medialny w Polsce i w Europie

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji wywołała w Polsce szeroką dyskusję na temat pluralizmu mediów. PiS, który jest autorem projektu ustawy, podkreślał m.in. konieczność ograniczenia obecność zagranicznych podmiotów na polskim rynku medialnym. Krytycy podnosili kwestię rzekomego uderzenia w wolność słowa. Instytut Ordo Iuris w obszernej monografii wskazuje, że rozwiązania dekoncentracyjne są stosowane w wielu krajach Europy i mają istotne znaczenie z punktu widzenia suwerenności.
Zobacz więcej na temat:  ustawa medialna prawo KRRiT ustawa media Francja Niemcy telewizja radio prasa Ordo Iuris POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

"Przejaw demokracji i trójpodziału władzy". Prof. Bernacki o wecie prezydenta do ustawy medialnej

- Różnimy się z pałacem prezydenckim. Mam jednak nadzieję, że nasza współpraca, która rozpoczęła się wiele lat temu, będzie kontynuowana. Potraktujmy stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustawy medialnej jako przejaw demokracji. Mylą się Ci, którzy twierdzą, że relacje pomiędzy parlamentem i władzą wykonawczą stanowią monolit - mówił w Polskim Radiu 24 senator PiS prof. Włodzimierz Bernacki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA weto ustawa medialna media TVN Andrzej Duda

Dera o wecie nowelizacji ustawy medialnej: prezydent już w sierpniu miał poważne wątpliwości

- Ona naruszała kilka podstawowych zasad zapisanych w konstytucji, takich jak wolność gospodarcza czy pewność obrotu gospodarczego i już w sierpniu to budziło zaniepokojenie prezydenta, o czym publicznie powiedział - wskazał na antenie Programu 1 Polskiego Radia sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA TVN media ustawa medialna telewizja prawo Jerzy Jachowicz polityka Andrzej Dera

Lichocka: niektóre media mogą być wykorzystywane do walki w ramach wojny hybrydowej

- Gdy popatrzeć na zachowania niektórych mediów komercyjnych, prywatnych, tych związanych z opozycją, z PO, to widać wyraźnie, że to narzędzie może być wykorzystywane do walki w ramach wojny hybrydowej, która ma uderzać w atakowane państwo - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Lichocka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS polityka Joanna Lichocka Sygnały Dnia Białoruś Rosja Europa media społeczeństwo Andrzej Duda ustawa medialna

Weto prezydenta ws. ustawy medialnej. Prof. Paruch: to nie jest bunt wobec Zjednoczonej Prawicy

- Nie mamy do czynienia z żadnym buntem prezydenta wobec Zjednoczonej Prawicy. Prezydent zrealizował to, co zapowiadał w sierpniu, jeśli ustawa będzie takiej treści, jakiej wyszła z Sejmu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch (UMCS w Lublinie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 media ustawa medialna nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji POLSKA TVN polityka Mirosław Skowron

Weto ws. ustawy medialnej. Kołodziejski: liczę na projekt prezydenta

– Prezydent ma inicjatywę legislacyjną. Liczyłbym na to, że skieruje on na ścieżkę legislacyjną swój projekt ustawy medialnej. To w znacznym stopniu pomogłoby rozwikłać problem nieprecyzyjnego prawa w tym zakresie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT. Gościem audycji był także Juliusz Braun z Rady Mediów Narodowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bartłomiej Graczak media Andrzej Duda ustawa medialna polityka prezydent Trójka

Monika Pawłowska o wecie prezydenta: sytuację w mediach należy uporządkować

- Staramy się zrozumieć decyzję prezydenta, ale też nie zapominać o tym, że sytuację w polskich mediach należy doprowadzić do porządku. Chodzi o ujednolicenie przepisów prawnych, podobnie jak w krajach UE - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Monika Pawłowska. Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka ustawa medialna TVN weto Andrzej Duda

Weto prezydenta trafi do sejmowej zamrażarki? Kazimierz Smoliński: nie warto się nim zajmować

Zawetowana wczoraj przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa medialna wróci teraz do Sejmu. Zdaniem posłów, z którymi rozmawiał portal PolskieRadio24.pl najprawdopodobniej trafi do sejmowej zamrażarki i nigdy nie zostanie poddana pod głosowanie. - Nie ma możliwości odrzucenia tego weta, więc w takiej sytuacji nie warto się nim zajmować - tłumaczy poseł PiS Kazimierz Smoliński. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda ustawa medialna PiS weto Sejm

Nowelizacja ustawy medialnej. Prof. Andrzej Gil: weto prezydenta niewiele zmieniło

- Prezydent szuka dla siebie miejsca gdzieś poza polską polityką po zakończeniu drugiej kadencji, wysyła sygnał, że chętnie popracowałby w jakiejś instytucji międzynarodowej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 media ustawa medialna nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji POLSKA TVN polityka Beata Kempa