more_horiz
PR24 Portal
Section05

videoMozaika

"Krokodyl" na winylu. Darek Kozakiewicz o współpracy z Ryszardem Rynkowskim

Specjalna płyta winylowa "Krokodyl - 50 lat na scenie" wieńczy cykl działań Agencji Muzycznej Polskiego Radia w związku z podwójnym jubileuszem Dariusza Kozakiewicza: jego 70. urodzin i 50 lat na scenie. - Powiem nieskromnie, że te dziesięć utworów brzmi chyba dość atrakcyjnie - mówi w Jedynce o najnowszym krążku gitarzysta, kompozytor i wokalista.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Kozakiewicz Agencja Muzyczna Polskie Radio Marcin Kusy

79 lat od akcji bojowej "Kutschera". Żołnierze AK zastrzelili "kata Warszawy"

Wszystko trwało zaledwie półtorej minuty, bo tak precyzyjnie była zaplanowana cała akcja. 79 lat temu Armia Krajowa zrealizowała największą i najsłynniejszą, zakończoną sukcesem, akcję bojową - akcję "Kutschera". Wykonano wtedy wyrok na "kacie Warszawy", dowódcy SS i policji - Franzu Kutscherze, który był inicjatorem masowych egzekucji publicznych i coraz częstszych łapanek. Od jego przybycia do Warszawy tygodniowo ginęło około 300 Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Franz Kutschera Warszawa historia Polski Mariusz Pieśniewski Karolina Rożej

Wiceminister rozwoju o KPO: projekt ustawy o SN wypełnia możliwość złożenia pierwszego wniosku o wypłaty

- Jeżeli mamy możliwość przyspieszyć ten proces i jak najszybciej złożyć ten wniosek, to to zróbmy - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia, o możliwym wniosku o wypłatę KPO bez czekania na podpis prezydenta pod ustawą o SN, wiceminister rozwoju Olga Semeniuk-Patkowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olga Semeniuk Ministerstwo Rozwoju polityka Unia Europejska Krajowy Program Odbudowy

Strathairn o Karskim: zawsze gotowy stawać po stronie innych

- Jest to część historii, sztuka historyczna, w pewnym sensie dokumentalna na temat życia jednej osoby – Jana Karskiego, historia opowiedziana z perspektywy jednego człowieka. Jednocześnie jest to kreacja artystyczna zbudowana wokół jego słów – mówił w Dwójce David Strathairn. Amerykański aktor w monodramie "Zapamiętaj" wciela się w postać polskiego kuriera, który z własnej woli wszedł do warszawskiego getta. O tym, co zobaczył, Karski opowiadał później szczegółowo. Jednak jego słowa nie wpłynęły na postawę najpotężniejszych tego świata i na losy wojny.
Zobacz więcej na temat:  Jan Karski getto warszawskie spektakl aktor Holokaust Jakub Kukla Dwójka TEATR

Stefan Raczkowski przed debiutem superminimalism w "Jazz.PL"

- Ten koncert to bardzo dobra motywacja do tego, żeby dopiąć cały materiał. Miałem wcześniej mnóstwo różnych pomysłów, zakomponowanych fragmentów, natomiast pozwoliło mi to spiąć to, mam nadzieję, w logiczną całość, z pewną narracją - mówił w Dwójce perkusista Stefan Raczkowski, który w piątek wystąpi w cyklu "Jazz.PL" ze swoim zespołem superminimalism.
Zobacz więcej na temat:  Jazz koncert Roch Siciński Dwójka perkusja MUZYKA

Leonard Pietraszak i jego radiowe wspomnienia [POSŁUCHAJ]

– Na tym polega urok tego zawodu, że człowiek może się przeistoczyć w postać, której by w sobie nie podejrzewał. Dobry reżyser wyciąga od aktorów takie ukryte pokłady – mówił w archiwalnym radiowym nagraniu Leonard Pietraszak, wspominając swoją rolę Gustawa Kramera w "Vabanku". Ten znakomity aktor teatralny i filmowy zmarł 1 lutego br. w wieku 86 lat.
Zobacz więcej na temat:  Leonard Pietraszak film polski kino serial HISTORIA

UE chce rozszerzyć swoje kompetencje o lasy. Raś: nie przeceniałbym tej informacji

Według projektu unijnej Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności około 30 proc. powierzchni lasów w każdym kraju Unii Europejskiej ma być objęte ochroną. - Nie przeceniałbym tej informacji, żeby robić z tego temat jakiejś poważnej debaty w kraju - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia Ireneusz Raś. Poseł Koalicji Polskiej dodał, że na to musiałyby się zgodzić wszystkie kraje UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce wybory parlamentarne prawo ustawa Ireneusz Raś Krzysztof Świątek