more_horiz
PR24 Portal
Section05

walka z inflacją

Zerowy VAT na żywność również w przyszłym roku. Soboń: instrumenty, które stosujemy, są adekwatne do sytuacji

Od 1 stycznia zostawimy zerowy VAT na żywność - zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń, odnosząc się do planowanych zmian w zakresie tarcz antyinflacyjnych. Dodał, że wkrótce zostanie zaproponowane rozwiązanie osłonowe dla odbiorców gazu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA walka z inflacją tarcza antyinflacyjna żywność paliwa podatek VAT inflacja Ministerstwo Finansów finanse osobiste POLSKA społeczeństwo

Waloryzacja rent i emerytur. Stanisław Szwed: robimy wszystko, by ochronić najsłabszych

- Dzisiaj mamy trudną sytuację, inflacja uderza w nasze portfele, stąd najróżniejsze działania, które podejmujemy, żeby ochronić rodzinę i seniorów - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA Antoni Trzmiel POLSKA gospodarka polska inflacja społeczeństwo walka z inflacją Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej emerytura waloryzacja emerytur Stanisław Szwed

Energia będzie tańsza. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o maksymalnych cenach

Podpisana przez głowę państwa ustawa  o maksymalnych cenach energii dla gospodarstw domowych, sektora małych i średnich przedsiębiorstw i samorządów zakłada, że w 2023 roku gospodarstwa domowe po przekroczeniu limitów mają zapłacić nie więcej niż 693 zł za MWh, a samorządy i MŚP - 785 zł za MWh.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda społeczeństwo energetyka prąd energia infografika GOSPODARKA walka z inflacją

Ceny maksymalne na energię i gaz złagodzą skutki inflacji

Rząd stara się ograniczyć wydatki gospodarstw domowych i firm na kluczowe i niezbędne w domu i pracy rachunki. W związku z tym, postanowiono ograniczyć ceny energii elektrycznej, gazu oraz węgla w podstawowym zakresie. Ustalenie limitu cen na przyszły rok to nie tylko ochrona ludzi i firm przed nadmiernymi kosztami, ale w wypadku samorządów i podmiotów użyteczności publicznej przede wszystkim pewność co do tego, jakie mogą mieć maksymalne koszty funkcjonowania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna węgiel gaz ziemny ceny tarcza antyinflacyjna walka z inflacją

Prof. Krysiak o walce z inflacją: znaczące podwyższenie stóp procentowych oznaczałoby wzrost bezrobocia

- Stopy procentowe na typ etapie są odpowiednie. Niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej chcą, aby były one na poziomie nawet 12 czy 14 procent (…), wtedy w Polsce mielibyśmy ponownie terapię szokową, która prowadziłaby do gwałtownego zahamowania wzrost gospodarczego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Schumana.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA Antoni Trzmiel POLSKA gospodarka polska inflacja Rada Polityki Pieniężnej społeczeństwo stopy procentowe walka z inflacją

Jak zdusić inflację? Premier: PiS stosuje metodę troski społecznej, nie chcemy wzrostu bezrobocia

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w rozmowie z TVP Info, że nie chce doprowadzić do sytuacji, w której do zdławienia inflację zastosuje się "takie mechanizmy, jakimi posługiwali się poprzednicy PiS-u, kiedy w czasie dwóch kryzysów Balcerowicza i jednego kryzysu za rządów Tuska, miliony ludzi były pozbawione pracy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki inflacja GOSPODARKA walka z inflacją

Kiedy inflacja w Polsce zacznie spadać? Paweł Mucha wskazuje przybliżoną datę

- Większość analityków ocenia, że inflacja w przyszłym roku będzie się znacząco obniżać i będziemy się zbliżać do celu inflacyjnego NBP - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha, członek zarządu NBP. - To będzie obserwowane w przyszłym roku i w roku 2024. Rynkowe prognozy mówią o infacji jednocyfrowej w perspektywie końca roku 2023 - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Mucha polityka Katarzyna Gójska gospodarka polska GOSPODARKA inflacja NBP walka z inflacją

Jest porozumienie przywódców UE ws. cen energii. Uwzględniono postulaty Polski

Jest porozumienie na szczycie w Brukseli w sprawie planu energetycznego, który ma doprowadzić do obniżenia wysokich cen prądu i gazu. Unijni przywódcy porozumieli się po ponad 10 godzinach obrad. Ustalenia obejmują tymczasowe wprowadzenie limitów cenowych na gaz, ale szczegóły jak to będzie wyglądało mają być doprecyzowane.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka ŚWIAT Europa GOSPODARKA energetyka Beata Płomecka energia walka z inflacją

Sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie. Sejm uchwalił ustawę. Sprawdź szczegóły

Sejm uchwalił ustawę o maksymalnych cenach węgla dla samorządów. Projekt ma ułatwić dystrybucję tego paliwa oraz umożliwić odbiorcom indywidualnym jego zakup po niższych cenach. Uchwalone przepisy przewidują, że gminy będą nabywać węgiel po maksymalnej cenie 1500 złotych za tonę, a następnie odsprzedawać mieszkańcom za nie więcej niż 2000 złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo węgiel samorząd Sejm ceny GOSPODARKA walka z inflacją

Wzrost płac w Polsce. Prześcignęliśmy średnią krajów UE

Według danych Eurostatu za drugi kwartał tego roku liczona w euro płaca godzinowa w Polsce wzrosła o 11 proc. rok do roku, podczas gdy w całej Unii wzrost był zaledwie 3,5-procentowy. Oznacza to, że nasze wynagrodzenia rosły szybciej aż o 7,2 proc. w porównaniu ze średnią unijną - podaje portal Businessinsider.
Zobacz więcej na temat:  płace zarobki inflacja GOSPODARKA eurostat POLSKA społeczeństwo walka z inflacją